قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

تقسیم اموال در طلاق

 • ۱۱ خرداد ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
 • 64 نظر
 • 5 دقیقه
 • 65217 نفر
4.1/5 - (19 امتیاز)
4.1/5 - (19 امتیاز)

شاید سوال بسیاری از مردم باشد که آیا تقسیم اموال در طلاق در قانون وجود دارد؟ و تفکیک اموال زوجین در طلاق چگونه خواهد شد؟

بر طبق ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی زن در اداره دارایی خود مستقل است به این معنی که اموال چه منقول و یا غیر منقول و چه این که در زمان زوجیت به دست آمده باشد یا طرق دیگر تماما مختص به خود او است و به تنهایی می تواند هر طور که مایل باشد در اموال خود تصرف کند. از طرفی مرد نیز حتی اگر متاهل باشد در اداره اموال شخصی خود مستقل است و می تواند هر گونه دخل و تصرف حقوقی و مادی در آن ها داشته باشد.

بر خلاف برخی کشور ها در قوانین، تقسیم اموال در طلاق پذیرفته نشده است به این صورت که اگر کار زوجین به طلاق بیانجامد قانونی وجود ندارد که زوج یا زوجه را ملزم به تقسیم اموال کند البته بدیهی است که حقوق مالی زوجه در طلاقمثل مهریه، نفقه و اجرت المثل از بحث تقسیم دارایی خارج است.

تقسیم اموال در طلاق

بر طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی زوجین می توانند ضمن عقد نکاح هر شرطی را مخالف قانون و شرع نباشد پیش بینی کنند. زوجین می توانند شرط تقسیم دارایی را هر گونه که تمایل داشته باشند توافق کنند و سر دفتر ازدواج ملزم است شروط زوجین را در عقدنامه مکتوب کند.

آنچه در حال حاضر به صورت شرط چاپی در سند ازدواج آمده است و زوجین به دلخواه و تمایل خود می توانند آن را امضاء کنند، چنین است: «چنانچه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخيص دادگاه، تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسری يا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد، زوج مكلف است تا نصف دارايي موجود خود را كه در ايام زناشويي با زوجه به دست آورده يا معادل آن را، بصورت بلاعوض به زوجه منتقل نماید.»

مطلب مرتبط :   حقوق مرد در دوران عقد – حکم عدم تمکین در دوران عقد

تقسیم اموال در طلاق

پس اگر مردی این شرط را امضاء کرده باشد بر طبق شرایط ذیل به تشخیص قاضی رسیدگی کننده بایستی تا نصف دارایی را که در ایام زوجیت به دست آورده است به زوجه بدهد:

۱-    شوهر می بایستی شرط مذکور را امضاء کرده باشد.

۲-    در صورتی زوجه می تواند از این شرط استفاده کند که مرد نتواند برای دادگاه اثبات کند که طلاق ناشی از تخلف زوجه از وظایف زناشویی است.

۳-    فقط در صورت طلاق از جانب شوهر است که این شرط مصداق پیدا می کند پس در طلاق توافقی و درخواست طلاق از طرف زن این شرط موضوعیت ندارد.

۴-    این شرط تنصیف دارایی در عقد نکاح است و نه شرط تنصیف اموال زوج، فرق آن است که دارایی مثبت و منفی دارد ممکن است شوهر اموال منقول و غیر منقول داشته باشد ولی بدهکاری هم داشته باشد. در این راستا قاضی رسیدگی کننده نظر به کل دارایی زوج دارد و نه فقط اموال او.

۵-    دادگاه اموالی را ملاک عمل قرار می دهد که اولا در ایام زناشویی به دست آمده باشد. ثانیا حاصل دسترنج و تلاش باشد نه مثل ارث. ثالثا اموالی در نظر گرفته می شود که مالکیت شوهر نسبت به آن ها محرز و مسلم باشد. رابعا اموال باید موجود در هنگام طلاق باشد آنچه در گذشته بوده و به هر دلیل از ملکیت شوهر خارج شده یا تلف شده باشد این شرط مصداق ندارد.

میزان شرط تنصیف دارایی

با توجه به این که در شرط “تا نصف دارایی” آمده و تا از ۱ تا ۵ درصد را شامل می شود. به غیر از آنچه گفته شد عواملی موثر در تصمیم قاضی در تعیین میزان شرط تنصیف دارایی است:

مطلب مرتبط :   مراحل طلاق توافقی نکات مهم سال 1401 با مشاوره و بدون آن صفر تا صد - وکلای پارسای

۱-    وضع مالی زوج

۲-    وضع مالی زوجه هنگام طلاق

۳-    سال های زوجیت

۴-    میزان مهریه و این که چه تعداد از آن را زوجه بتواند وصول نماید.

۵-    سن زوج و زوجه و وضعیت جسمانی ایشان

۶-    این که در ایام زوجیت مالی را زوج به زوجه داده است یا خیر.

اما این شرط در عمل دارای ابهاماتی است و رسیدگی دقیق را برای قاضی دادگاه دشوار می کند.

 • برآورد و شناسایی اموال در عمل و در صورت کتمان شوهر کار مشکلی است چه بسا که زوجه فقط می داند که شوهر وضع مالی خوبی دارد و مالی را با مشخصات دقیق از همسر سراغ نداشته باشد اگرچه که بعضی از شعب از اداره ثبت اسناد و بانک های دارای حساب شوهر، استعلام می کنند به طور کلی شیوه بررسی اموال زوج مبهم و سلیقه ای است.
 • احراز دیون شوهر هم کار مشکلی است بعضی از شعب ملاک را رای محکومیت شوهر به پرداخت مبلغی می دانند و بعضی دیگر طرق غیر از آن را هم موثر در احراز بدهی می دانند.
 • اثبات نشوز زن هم از جانب مرد دارای ابهاماتی است بعضی از شعب فقط رای محکومیت زن به تمکین را قابل استناد می دانند و بعضی دیگر طرق غیر از آن را هم که شوهر بتواند اثبات کند بررسی می کنند.
 • وضعیت موردی هم که زوج اموال خود را تعمدا قبل از طلاق برای فرار از شرط تنصیف دارایی منتقل کرده باشد نیز مبهم است. قابل توجه است که آن را نباید با فرار از دین اشتباه گرفت زیرا شرط تنصیف دارایی “دین” نیست.
می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. چزانی

  با سلام من با خانومم به مشکل خوردم ماشین داشتم فروختم پولش اول به حساب خودم بود ولی الان به حساب مادرم هست اگه خانمم شکایت کنه میتونه پول ماشین بگیره

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خیر ولی اگر دادخواست اعسار از پرداخت مهریه بدهید باید معاملاتی که تا یکسال قبل دادخواست انجام دادید را به دادگاه اعلام کنید

 2. ق _ ص

  سلام . آیا در زمان طلاق ، فرزندی که پیش پدر می ماند از مهریه پرداخت شده به مادر، سهمی به بچه تعلق میگیرد یا خیر ؟

  1. گروه وکلای پارسای
 3. کاربر سایت

  سلام آیا میشه موقع عقد حق طلاق به خانم داد و بعدش در شروط ضمن عقد تنصیف اموال رو هم امضا کرد به اضافه اینکه اگه طلاق به درخواست هر کس، چه زن و چه شوهر باشه تنصیف اموال اجرا بشه ؟
  یه جورایی شبیه تنصیف اموال در کشورهای دیگه که در هر صورتی اموال بعد از ازدواج نصف بشه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت توافق زوجین منع قانونی ندارد

 4. ا.ک

  سلام اموال زوجه بالای ۷۵ سال چگونه تقسیم میشود اگر طلاق از سوی مرد باشد مهریه که در قدیم ناچیز بوده

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد به تشخیص قاضی تا نصف دارایی موجود شوهر یا معادل آن به زوجه داده میشود

 5. س.شفا

  در همون سال اول ازدواج مادرم مبلغی بهم داد و یک‌ ماشین خریدم ، الان بعد از پنج سال اگر درخواست طلاق بدهم این باید نصف بشه ، قابل اثبات هست که پولش رو مادرم داده و از کار و تلاش به دست نیامده؟ و این که یک ماشین بعدا به نام همسرم گرفتم تاثیری نداره ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   قبل از دادخواست بفروشید

 6. علی

  سلام
  پدر و مادر بنده ۲۵ سال ک زن شوهر هستن.الان مادرم بدون دلیل و مدرکی ب پدرم تهمت ازدواج با زن دیگه رو میزنه و بنده م مطلعم که کذب و همچین چیزی وجود نداره.پدر من یک طبقه خونه داره و چیز دیگ نداره خودش و سه بچه توی خونه زندگی میکنن.الان اگ درخاست طلاق مادرم بده چ چیزایی از پدرم میتونه دریافت کنه؟
  مهریه ها تکلیفش چیه توی این شرایط؟
  اصلن قاضی با همچین طلاقی موافقت میکنه؟وقتی ن مدرکی هست ن دلیلی بچه هام طرف پدر هستند؟!

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   طلاق با مخالفت شوهر نیازمند دلیل موجه است مثل ۱۲ شرط عقدنامه
   مهریه حق مادر است و پدرتان اگر مالی داشته باشد بجز منزل مسکونی توقیف میشود

 7. علی پناهی

  سلام ،اگر دو همسر که ۱۷ سال ازدواج کردند ،بخواهند طلاق بگیرند در صورتی که دو خانه و ماشینی و باغی برای همسر باشد که بیشتر پول را زن داده ولی در خرید ماشین مرد هم نصف بیشتر پول را داده باشد ،ایا اموالی به مرد میرسد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   هرچه از اموال به نام زوجه باشد برای خود اوست حتی اگر پول آنرا شوهر داده باشد مگر اینکه به رضایت بخواهد با شوهر تقسیم کند

 8. کلثوم قویدل

  سلام زوجه با رضایت خودش وام ازدواجش رو به زوج داده و کل اقساط رو زوج پرداخت کرده حالا میخوان طلاق بگیرن زوجه میگه وام ازدواجم رو میخوام آیا حقش میشه یا ؟

  1. گروه وکلای پارسای
 9. حسین محمدی

  سلام خسته نباشید.بنده ۱۰ سال با همسرم زندگی کردم و یک فرزند دارم میخواستم ببینم میتوانم اگر اموالم را بصورت عمرایی به فرزندم انتقال دهم باز همسرم در هنگام طلاق آنها را توقیف کند با اجرا گذاشتن مهریه آنها را از من بگیرد.؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت صلح عمری به فرزند بابت مهریه قابل توقیف نیست

 10. مهدی

  با سلام. بنده مهریه برای پرداخت بر گردنم نیست. خودم بیمارم صعب العلاج هستم ولی شرایط فیزیکی مناسبی دارم و مشکلی ندارم. این در تنصیف چه تاثیری دارد؟؟ زمان خرید خانه هم قسمتی از هزینه خرید خانه را مادرم به ما هدیه داده اما جایی ثبت نشده است. آیا می توان آن قسمت را از شرایط تنصیف خارج کرد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   درست متوجه سوال نشدیم با توافق میتوان شرط تنصیف را حذف کرد
   بیماری باعث از بین رفتن شرط نمیشود ولی احتمالا در تعیین درصد در نزد قاضی موثر است زیرا تا نصف اموال است نه لزوما خود نصف دارایی

 11. سارا محبی

  سلام.سوالی داشتم
  اگه اموالی که هنگام عقد به نامم زدن …زمین.و خونه…هنگام طلاق به درخواست خودم ایا میتوانند ازم بگیرند؟

  1. گروه وکلای پارسای
 12. مریم آهنگر

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای طلاق دادگاه میتونه خونه مرد رو برای مهریه زن توقیف کنه و به جای مهریه حساب کنه؟خودشون هم خونه پدر مرد زندگی میکنن و اون خونه رو دادن اجاره
  اخه شنیدیم که میگن الان با خونه و ماشین مرد برای مهریه کار ندارن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   غالبا مسکن محل سکونت را از مستثنیات دین حساب میکنند

 13. پرنیان

  اگر طلاق از طرف مرد باشد اما شرط تصنیف را در عقد نامه امضا نکرده باشد با توجه به تمکین خانم آیا خانم شامل تصنیف می شود ؟!

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خیر شامل نمیشود

 14. کبری حسین پور

  سلام .پدرم بعد سی سال زندگی می خواهد مادرم را طلاق دهد .پدرم زندگی با مادرم را از صفر شروع کرده است و الان سرمایه میلیاردی دارد آیا از این مال و اموال چیزی به مادرم می‌رسد ؟مادرم مهریه ندارد

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر تنصیف اموال در عقدنامه امضا شده باشد مشمول شرط تا نصف دارایی میشود و اجرت المثل هم هست

 15. مریم

  سلام
  مادر من بعد از ۳۵ سال زندگی مشترک میخواد طلاق بگیره. فقط یه خونه داریم که بعد ازدواج خریدن. میخاستم ببینم اگه طلاق بگیره نصف اون خونه بهش میرسه یا نه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد و شرط ضمن عقد مربوطه امضا شده باشد تا نصف دارایی

 16. مژگان

  سال ۱۳۵۰مادرم به عقد داِئم پدرم در امد و حال پس از ۵۰ سال بعد از اینکه پدرم دوبار تجدید فراش کرده تصمیم به طلاق مادرم گرفته و ان زمان در سند ازدواج قرارتنصیف اموال توسط پدرم امضا نشده و این قانون از سال ۶۱ اعمال شده حال اینکه تمام دارایی پدر با تلاشهای مادرم به دست امده ایا در صورت طلاق نیمی از اموال به مادرم تعلق میگیرد

  1. گروه وکلای پارسای
 17. میم

  سلام بعد از ۳۰سال زندگی مشترک آقا با تهمت زدن و بردن ابروی خانوم و تحت فشار دادن خانوم سعی داره که خانوم درخواست طلاق بدن و ایشون به هیچ عنوان قبول نمیکنن اگر در آخر اقا خودش درخواست بده آیا چیزی از اموال آقا به خانوم و دخترشون میرسه؟ به خصوص خود خانوم با توجه به این که مقدار مهریه بسیار نا چیز بوده در حد پنجاه هزار تومان. و آقا مشکل روانی دارن ولی نه قبول میکنن که مریضن و نه به مشاوره رضایت میدن و حقوق اولیه خانوم رو نادیده میگیرن مثل بیرون رفتن و ارتباط با برادر و….

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله اگر مرد دادخواست بدهد علاوه بر مهریه اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی هم هست

 18. مهدی اسدی

  سلام ۱۵ ساله از زندگی مشترکم میگذره قبل از تاریخ عقدمون خونه ای که پدرم به من بخشید بخاطر اقساط بانک بصورت وکالتی بنامم بود چند ماه بعد از عقد بصورت قطعی بنامم شد حالا اگر شرط تقسیم اموال رو امضا کرده باشم و بخوام ایشون رو طلاق بدم این خونه تقسیم میشه ممنون از زحمات شما

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر بتوانید ثابت کنید از قبل ازدواج ساکن بودید و قسط پرداخت میکردید و … شمامل نصف اموال نمیشود

 19. م.م

  سلام
  قبل از ازدواج پدرم آپارتمانی را به نام من زده و من هم همان آپارتمان را وکالت بلا عزل به پدرم دادم
  آیا در صورت طلاق دادن زنم ایشان می تواند نصف این آپارتمان را از من بگیرد ضمنا شرط نصف کردن اموال را امضا کردم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   چون قبل از ازدواج این آپارتمان را داشتید مشمول نصف دارایی نیست

 20. دیاکو

  درود و سپاس از پاسخگوئی شما
  بنده تمام اموالم را یک سال قبل از دادخواست طلاق به نام پسر ۱۳ ساله ام که تحت تکفلم است کرده ام،
  و هم اینک چیزی به نامم نیست، آیا خانمم میتواند از این اموال چیزی بابت تصنیف طلب کند؟
  همچنین یک خانه و یک ماشین بدون دریافت وجه یا قراری به نام همسرم نموده ام، آیا میتوانم این اموال را برگردانم؟
  سپاسگذارم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   جواب هر دو سوال خیر است

 21. محمد س

  سلام اگر ملکی قبل از عقد خریده باشیم و بعد عقد جابجا بکنیم با ملک دیگری(همان قیمت یا کمتر) آیا شامل شرط تصنیف اموال می شود

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر ثابت کنید این موضوع را که مال قبلی تبدیل شده مشمول تنصیف دارای نمیشود

 22. جواد شیخ نظری

  با سلام، پدر بنده محجور و از کار افتاده کامل میباشد با زنی ازدواج کرد که حتی سه بار طلاق گرفت و سه طلاقه شد بعدش زن کسی دیگه شد از ان طرف هم طلاق گرفت و واسه بار چهارم همسر پدرم گردید حال من قیم پدرم هستم و تقاضا طلاق همسرشو دادم دادگاه گفته باید یه بخشی از اموال پدرت به نامش بزنی البته اموال که نداره فقط به همون دلیل که محجور گردید یه دیه سنگینی براش بریدن حالا میخوام بودم واقعا دادگاه میتونه بخشی از اون دیه رو به همسرش بده ضمنا مهریه هم ندارن و اخرین باری هم که عقد کردن سال نود و پنج بود، ممنون میشم روشن پاسخگو باشید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   احتمالا برای شرط نصف دارایی است ولی میتوانید دفاع کنید که دیه در اثر کار و تلاش وارد اموال نشده است که بخواهد نصف شود

 23. عادل

  سلام و خسته نباشید
  من سه ماه قبل خانه ام را به نام مادرم زدم بدون رد و بدل شدن مبلغی.حالا می‌خوام زوجه رو طلاق بدم و مهریه اش و نفقه رو کامل پرداخت کنم.آیا قاضی بابت تنصیف اموال رای به ابطال سند که به نام مادرم هستش میده؟
  در زمان زندگی مشترک یک خانه و یک ماشین هم به نام زوجه خریدم و تمام مدارک دال بر پرداخت کلیه مبلغ ملک و ماشین توسط بنده هم موجود هستش.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   برای نصف دارایی، اموال موجود ملاک است

 24. نسترن محمدی

  سلام ۱۲ ساله طلاق گرفتم منتها بعداز طلاق بعدا متوجه شدم شوهرم خانه و مغازه دیگری دارد آیا الان می توانم درخواست تصنیف اموال بدهم چون حتی خانه ای که به اسم بنده بود برگردونم بهش اما بعدها فهمیدم به هم در مورد دارایی و اموالش دروغ گفته

  1. گروه وکلای پارسای
 25. مریم

  خسته نباشید من چهارده ساله ازدواج کردم دوتا بچه دارم هرچی هم تو این مدت خریدیم ماشین خونه به نام شوهرم هست الان میخواد منو طلاق بده ایا چیزی از اموال به من میرسه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر ایشون درخواست طلاق یکطرفه بده بله شرط تا نصف دارایی در صورت امضا شوهر شامل شما میشود

 26. م.ر

  سلام وقت بخیر.
  برای مهریه میتونیم تعهد به انجام کاری را هم تعیین کنیم، مثلا آموزش، حالا سوالم این است که اگر آقا در باب مهریه تعهد دهد که نصف دارایی خود را به همسرش انتقال دهد، چنین تعهدی پذیرفته میشود؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   انجام کار معین هم میتواند مهریه باشد
   شمت میتوانید هر شرط مشروعی را ضمن عقد توافق کنید مثل تقسیم اموال و …

 27. ف،ب

  سلام،در شروط ضمن عقد شوهر بنده عنوان کرد که حق تنصیف اموال نوشته شود،بنده هم گفتم پس برای من هم همین شرط را بنویسین،حال پشیمان هستم،که خدای نکرده در صورت طلاق ،اگر چیزی به اسمم شده باشد را نصفش را باید به شوهرم بدهم ،آیا این امکان پذیر است؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بستگی به شرطی دارد که نوشتید ای کاش متن دقیق را مینوشتید تا توضیح دهیم

 28. احسان صفری

  سلام اگه زوج قبل از طلاق به عمد اموال رو انتقال داده باشه ..به زوجه اموالی میرسه؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   برای تصنیف اموال ملاک اموال زمان دادخواست طلاقه

 29. شکوفه حسینی

  مادر من‌ ۳۰ساله ازدواج کرده و خونمون به نامشه اگه بخاد طلاق بگیره باید از خونه سهمی ب بابام‌ بده؟

  1. گروه وکلای پارسای
 30. نرگس میرزایی خواه

  سوال بنده سی سال با همسرم زندگی کردم و در این سی سال دو شیفت و سه شیفت حتی
  کنار وی کار میکردم
  وی بخاطر قدردانی و به جای مهریه خانه ای را مه در ان زندگی می کتیم و ماشین را به نام من زدند حال در صورت طلاق ایا می تواند درخواست برگش اموال را داشته باشد

  1. گروه وکلای پارسای
 31. محمد

  سلام. اگر دارایی(سهام) به اسم فرزند تحت تکفل پدر باشد بازم باید تقسيم بشه؟

  1. گروه وکلای پارسای
 32. ر.م

  سلام بنده خانه وماشینی که در زمان زندگی مشترک بصورت تساوی با همسرم بدست آوردیم را به نام وی کردم ،شرط تصنیف دارایی هم در عقد نامه ذکر شده حال اگر طلاقی صورت بگیرد از این اموال چیزی به زوج می‌رسد یا خیر

  1. گروه وکلای پارسای
... ...