برای تماس کلیک کنید 021-77938057 021-44033677 021-77910821 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

توقیف اموال از طریق مهریه

توقیف اموال از طریق مهریه

 • ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
 • ۲۷ آذر ۱۳۹۷
 • 8 نظر
 • 23628 بازدید
توقیف اموال از طریق مهریه
3.1 (62.5%) 8 نظر

همانطور که می دانیم عقد دائم و موقت و چه با سند رسمی یا عادی مهریه از سوی زوجه قابل مطالبه است، از طرفی مهریه چه عندالمطالبه و چه عندالاستطاعه باز هم از سوی زوجه قابل مطالبه است فقط در مهریه عند الاستطاعه زوج می بایستی استطاعت مالی زوج برای پرداخت مهریه را با معرفی اموال اثبات نماید.

قاون این اجازه را داده است که زوجه یا وکیل او، توأمان با دادخواست مطالبه مهریه یا قبل از دادخواست اصلی با دادن دادخواست تامین خواسته از طریق دفاتر خدمات قضایی درخواست توقیف اموال برای مهریه را به صورت اجرا قبل از ابلاغ کند. به بیان دیگر برای جلوگیری از جا به جایی اموال توسط شوهر، زوجه بتواند فوری اموال (منقول و غیر منقول) شوهر را تا میزان مهریه درخواستی توقیف نماید و سپس شوهر (زوج) از آن مطلع شود.

این را باید بدانیم که مهریه هر مقدار که باشد اگر شوهر مال داشته باشد تماما کل مهریه و توقیف اموال برای مهریه اجرایی خواهد بود و اینگونه نیست که زوجه فقط تا ۱۱۰ سکه بتواند اموال شوهر را توقیف نماید. از طرفی ابتکار عمل به دست زوجه است که چه مقدار از مهریه را از طریق دادگاه یا اجرای ثبت اسناد درخواست نماید. توصیه می شود قبل از هر اقدامی با وکیل مجرب خانواده گروه وکلای پارسای تماس حاصل نمایید.

برگردیم به بحث توقیف اموال برای مهریه ، اگر قصد توقیف مالی را دارید اول می بایستی بررسی شود که جزء مستثنیات دین نباشد چون در آن صورت حتی بعد از توقیف نیز با اعتراض شوهر، مال مذکور از توقیف خارج می شود اجمالا بدانیم ودیعه مسکن متناسب با شأن شوهر، یک منزل مسکونی متناسب با شأن و ابزار کار از مستثنیات دین هستند ولی خودرو حتی اگر یکی باشد قابل توقیف است.

مهم ترین قسمت کار پس از ثبت دادخواست تامین خواسته مهریه این است که نباید منتظر پیامک دادگاه برای ارجاع به شعبه باقی ماند و می بایستی مکرر و به سرعت از طریق سایت عدل ایران بررسی کرد که دادخواست به کدام شعبه ارجاع شده است تا در اولین فرصت به شعبه مراجعه شود و با ارائه لیست اموال دستور توقیف را از قاضی شعبه در اسرع وقت نماییم. توصیه اکید می شود به جهت کیفیت کار توقیف اموال کل پروسه مربوط به آن را به وکیل مهریه واگذار نمایید.

پس از توقیف اموال باید توجه داشت که ظرف ۱۰ روز پس از صدور قرار تامین خواسته از سوی دادگاه، می بایستی دادخواست مطالبه مهریه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت رسد در غیر این صورت شوهر می تواند با مراجعه به شعبه تقاضای رفع توقیف نماید. هزینه دادخواست تامین خواسته غیر مالی محسوب می شود اما دادخواست مطالبه مهریه مستلزم پرداخت ۵/۳ از قیمت روز سکه های مطالبه شده به عنوان هزینه دادرسی است مگر این که اعسار از پرداخت هزینه دادرسی هم تقاضا شده باشد و دادگاه بپذیرد.

آنچه در این گفته شد در خصوص به اجرا گذاشتن مهریه (مطالبه مهریه) و توقیف اموال از طریق دادگاه بود. اما در مورد توقیف اموال از طریق اجرای ثبت بعدا مفصل در این خصوص نگارش می شود.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

8 پاسخ به “توقیف اموال از طریق مهریه”

 1. مسعود گفت:

  سلام ممنون از سایتتون
  مراحل توقیف ماشین برای مهریه چیست؟ و چقدر توقیف خودرو برای مهریه زمان می برد؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   توجه داشته باشید که در ابتدا دادگاه یا اداره اجرای ثبت با ارسال نامه (به صورت دستی به متقاضی داده می شود) دستور توقیف سندی خودرو را می دهد یعنی قابل نقل و انتقال نباشه و در مرحله اجرای حکم است که دستور توقیف فیزیکی خودرو صادر می شود. مدت زمان توقیف ماشین برای مهریه هم بستگی به سرعت عمل شما و البته مرجع صادر کننده دستور دارد در تهران از طریق دادگاه حدود ۴ الی ۵ روز.
   مراحل توقیف خودرو از طریق دادگاه یا دادن دادخواست تامین خواسته به صورت اجرا قبل از ابلاغ است.

 2. امید نقیبی گفت:

  سلام و درود. اگر طلاق توافقی باشد و.از همان روز اول حکم قاضی به اعسار باشد و تمامی پرداخت ها انجام شده باشد،باز هم زوجه می تواند دستور توقیف ماشین را بدهد؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   سوالتان را درست متوجه نشدیم به دلیل اینکه ارتباط طلاق توافقی با حکم اعسار و توقیف خودرو چیست؟!

 3. موسوی گفت:

  سلام در صورت توقیف اموال در بازه ده روزه اگر همسر از بانک بخواهد برداشتی داشته باشد آیا با مشکل مواجه خواهد شد ؟ در اینصورت نمی توان حساب های بانکی را اعلام کرد چرا که از توقیف شدن پیش از زمان مورد نظر مطلع می گردد.

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   درست متوجه سوال شما نشدیم اما اگر حسابتان هنوز توقیف نشده بدیهی است که می توانید از حسابتان پول برداشت کنید.

 4. کوروش گفت:

  سلام وقت بخیر.
  بنده ۲ سال پیش ازهمسرم جدا شدم.ایشون غیابی رفتن مهریه خودشو اجرا گذاشته بعداز طلاق.
  و دادگاه به ایشون رای داده. وحالا من خودرو خریداری کردم و همسرم فهمیده. واینکه پلاک خودرو بنام خودمه ولی هنوز سند قطعی بنامم نیست.
  ایشون میتونه خودرو منو توقیف کنه،؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر ازشما

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر در پلیس راهور ناجا پلاک به نام شما باشد همسرتان می تواند تقاضای توقیف کند و خودرو نیز توقیف می شود. انکس که سند رسمی به نام اوست می تواند با طی پروسه قانونی اعتراض کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *