برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-22674519 021-22675174 021-44963487
قبول وکالت فقط برای تهران

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه به او تعلق می گیرد؟

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه به او تعلق می گیرد؟

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • ۱۴ مهر ۱۳۹۷
 • 6 نظر
 • 19002 بازدید
اگر زن درخواست طلاق کند مهریه به او تعلق می گیرد؟
4.5 (90%) 10 نظر
سوالات خود را در قسمت نظرات پست های اینستاگرام از ما بپرسید

مهریه بر طبق قانون و شرع، از حقوق زن است که به محض وقوع عقد نکاح به تملک او در می آید و می تواند آن را از شوهر مطالبه کند از طرفی طلاق از امتیازاتی است که قانونگذار برای مرد مقرر کرده است و طلاق را در اختیار او قرار داده است. با این توضیح اگر مرد مخالف طلاق زوجه باشد، صرف دادخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه بدون دلیل موجه، طلاق منجر به موفقیت نمی شود حتی اگر مهریه را هم بذل نماید.

اگر زوجین بر سر جدایی توافق داشته باشند و اختلافی بر سر مهریه، حضانت و امثالهم نباشد بی شک طلاق توافقی است اما اگر مرد در خصوص طلاق مخالفت کند و زن از طریق اثبات عسر و حرج یا اثبات یکی از موارد دوازده گانه شروط ضمن عقد نکاح – در صورت امضاء کردن زوج – حکم طلاق اخذ نماید. علاوه بر طلاق مهریه را هم می تواند وصول نماید بنابراین درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه در صورتی امکان پذیر است که زن دلیل محکمه پسند و موجه به دادگاه برای طلاق ارائه نماید.

به عنوان مثال اگر مردی در دادگاه محکوم به پرداخت نفقه معوقه حداقل ۶ ماه گذشته زن بشود و علی رغم صدور حکم و اجراییه، مرد نفقه را پرداخت ننماید به استناد شرط اول شروط ضمن عقد نکاح – در فرضی که مرد امضاء کرده باشد – زن می تواند دادخواست طلاق به دادگاه تقدیم کند و مثلا اگر مهریه او ۲۰۰ سکه تمام بهار آزادی باشد در قبال طلاق با دلیل مذکور یک سکه را بذل می کند و باقی مانده را بر ذمه زوج باقی می گذارد و در نهایت دادگاه پس از رسیدگی به پرونده طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه به مدت شش ماه و به استناد رای محکومیت نفقه، رای طلاق با بذل یک سکه تمام بهار آزادی از مهریه راصادر می کند. توجه داشته باشید که مراحل درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه و به عبارت دیگر دادگاه طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه ۳ مرحله ای است بدین معنی که اگر زوج به رای دادگاه بدوی اعتراض کند پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران فرستاده می شود و در ادامه اگر به رای دادگاه تجدید نظر استان تهران معترض باشد پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده می شود و این مراحل طلاق ممکن است تا یکسال هم به طول بیانجامد.

اما درخواست طلاق از طرف زوجه در دوران عقد بسیار دشوارتر است زیرا در این ایام علی رغم وقوع عقد نکاح هنوز زندگی مشترک شروع نشده است و دلیل موجه آوردن از سوی زوجه برای طلاق – اگر مرد مخالف باشد – کمی دشوار است خاصه این که زن به حق حبس نیز استناد کرده باشد. ولی به هر حال در دوران عقد نیز زن می تواند با اثبات یکی از موارد ۱۲گانه شروط عقدنامه یا عسر و حرج از دادگاه تقاضای طلاق کند.

اگر زنی وکالت در طلاق (وکالت حق طلاق) از شوهر داشته باشد در این که آیا او می تواند به جز طلاق، مهریه را هم وصول نماید بستگی به حدود اختیارات مندرج در وکالتنامه داده شده از سوی شوهر دارد.

توجه داشته باشید اگر درخواست طلاق از سوی زن به استناد عسر و حرج باشد قبول بذل مهریه و تصمیم نهایی در این خصوص با دادگاه است اگر چه که پیشنهاد و مقدار بذل مهریه را زوجه به دادگاه اعلام می کند ولی اگر درخواست طلاق زن به استناد شروط ضمن عقد نکاح باشد خود زوجه به وکالت از زوج قبول بذل مهریه خواهد کرد. به عبارت ساده تر امکان گرفتن تعداد زیادی از مهریه در استناد شروط دوازده گانه عقدنامه بیشتر و راحت تر است

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

6 پاسخ به “اگر زن درخواست طلاق کند مهریه به او تعلق می گیرد؟”

 1. مجید گفت:

  با سلام
  وقتی اصل شناسنامه و اصل کارت ملی زن و اصل سند ازدواج پیش شوهر باشه زن بازم میتونه با کپی شناسنامه و کارت ملیش بره مهریه شو اجرا بذاره یا نمیتونه ؟؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   در صورت نبود عقدنامه می توانید رو نوشت از دفتر ازدواجی که عقد شما را ثبت کرده است اخذ نمایید اما سر دفتر می بایستی شناسنامه شما را رویت کند. پس در ابتدا نسبت به گرفتن المثنی مدارک شناسایی خود اقدام کنید

 2. حد گفت:

  با سلام اگر مردی به زنش خیانت کند دلیل هم بداخلاق بودن زن که بیشتر فحش ناموسی بده و درخواست طلاق کنند هر کدام از انها ایا بازم مهریه به زن تعلق میگیرذ

 3. محمد گفت:

  اگر زن با در دست داشتن حق طلاق اقدام کند و طلاق بگیرد ولی مهریه را نه بخشش و نه اجرا بگذارد و این مهریه را ابزار فشار زوج قرار دهد آیا زوج میتواند اقدام به پرداخت هر چند به صورت اقساط کند واینکه تا چه مدت پس از طلاق، اگر زن اقدام به اجرا کند، مهریه به صورت اقساط میشود . با تشکر

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر در حکم طلاق مهریه بر ذمه شوهر باقی مانده باشد هر زمان که زن بخواهد می تواند مطالبه کند و مرد هم اگر توانایی پرداخت نداشته باشد می تواند دادخواست اعسار بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *