برای تماس کلیک کنید 021-44033677021-44963487

مراحل درخواست طلاق از طرف زن

مراحل درخواست طلاق از طرف زن

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • بدون نظر
  • 841 بازدید
مراحل درخواست طلاق از طرف زن
5 (100%) 1 نظر

بی تردید سخت ترین و مهم ترین پرونده خانوادگی در دستگاه قضا، درخواست طلاق از طرف زن است. می دانیم که بر طبق قانون مدنی و مقررات فقهی، طلاق در اختیار مرد است و زن تنها با داشتن دلیل موجه و اثبات آن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند مگر این که طلاق توافقی باشد که از بحث ما خارج است.

به عنوان وکیل که سال ها تجربه در دعاوی خانوادگی دارد توصیه اکید می شود که درخواست طلاق از طرف زن را بدون وکیل شروع نکنید چون مراحل طلاق در این موضوع شرایط خاص خود را دارد و یا لااقل در این خصوص قبل از هر اقدامی با وکیل مجرب طلاق مشورت کنید. شاید لازم باشد قبل از تقدیم دادخواست طلاق به دادگاه خانواده، دادخواست مرتبط دیگری به عنوان مقدمه ثبت شود و تا حصول نتیجه آن، ثبت دادخواست طلاق به تعویق افتد.

 

طلاق از طرف زن - مراحل طلاق

خوب است بدانید که  طلاق از طرف زن، پرونده ای  است که مراحل طلاق آن ۳ مرحله می باشد با این توضیح که طرفین (زن و شوهر) می توانند در صورتی که حکم دادگاه اول (بدوی) به ضرر آن ها باشد نسبت به آن در فرجه ۲۰ روزه تجدید نظر خواهی کنند. بدیهی است که پرونده پس از تبادل لوایح به دادگاه تجدید نظر استان فرستاده می شود و در ادامه پس از صدور رای توسط شعبه دادگاه تجدید نظر – که غالبا بدون حضور زوجین و تشکیل جلسه می باشد – در مهلت ۲۰ روزه هر کدام از طرفین که رای به ضرر او باشد می تواند فرجام خواهی کند. در این صورت پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می گردد.

باز هم این همه کار نیست چه بسا که دیوان از رای دادگاه تجدید نظر نقص بگیرد و یا نقض کند و مجددا پرونده به دادگاه تجدید نظر اعاده شود که در این صورت پس از صدور حکم مجدد از سوی شعبه دادگاه تجدید نظر باز هم امکان فرجام خواهی مجدد مهیا است ….

این مطالب از این رو گفته شد که پرونده طلاق در صورت مقاوت زوجین، پرونده ای طولانی است و صبر بسیار می طلبد و اصلا ماهیت آن با عجله سازگار نیست مگر این که طلاق غیابی باشد و زوج در دادگاه حضور نیابد و یا اعتراض نکند که زمان کمتری به طول می انجامد.

اما مراحل طلاق از  طرف زن با تقدیم دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی شروع می شود و مدارک مورد نیاز عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه و داشتن شماره ملی است. پس از ثبت درخواست طلاق از طرف زن ، پرونده به شعبه دادگاه خانواده مربوطه ارجاع می شود. زوجه می تواند هم در دادگاه خانواده محل اقامت خود و هم دادگاه خانواده محل اقامت شوهر، دادخواست طلاق بدهد.

آنچه گفته شد مراحل درخواست طلاق توافقی از طرف زوجه بود اما اینکه زن چگونه می تواند در دعوای طلاق موفق شود و این که شروط دوازده گانه ضمن عقد چیستند و یا طلاق با عسر و حرج چگونه است و طلاق با حق طلاق چه شرایطی دارد همگی در لینک های مربوطه که به صورت آبی رنگ متمایز شده است، توضیح داده شده است که علاقمندان می توانند آن ها را مطالعه نمایند. اگر ابهامی یا پرسشی درخصوص طلاق داشتید و یا این که تمایل به استفاده از خدمات وکالت و مشاوره گروه وکلای پارسای داشتید با ما تماس بگیرید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل طلاق میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *