در این ایام دفتر باز است 021-44033677 021-44072802 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

راهکارهای ابطال یا بی اثر کردن وکالت در طلاق (وکالتنامه وکالت در طلاق)

راهکارهای ابطال یا بی اثر کردن وکالت در طلاق (وکالتنامه وکالت در طلاق)

 • ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
 • ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • 12 نظر
 • 54289 بازدید

بر طبق قانون عقد وکالت جایز است بدین معنی که هر زمان طرفین (وکیل یا موکل) بخواهند می توانند آن را به هم زنند وکیل می تواند استعفا دهد و موکل نیز می تواند وکیل را عزل کند. وکالت در طلاق نیز این گونه است و هر زمان مرد می تواند وکیل را – مثلا زن – عزل کند. مگر این که عقد وکالت یا عدم عزل وکیل ضمن عقد لازمی – که به اراده یکی از طرفین به هم نمی خورد – منعقد شده باشد. به عنوان مثال اگر وکالت در طلاق زوجه در ضمن عقد نکاح و در سند ازدواج نوشته و شرط شده باشد، قابل ابطال وکالت بلاعزل طلاق از سوی مرد نیست به این معنی که تا وقتی که عقد نکاح باقی است شرط وکالت هم پابرجاست.

اما در این خصوص و اگر زوج پشیمان شود راه حل هایی وجود دارد برای نمونه:

زوج می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، وکالت در طلاق دیگری به شخص مورد اعتماد خود اعطا کند به عبارت دیگر زوج دو وکیل برای طلاق خواهد داشت و در آن جا مشخص می کند که حدود اختیارات وکلا اصطلاحا مجتمعا می باشد و بلا فاصله بر طبق اظهارنامه رسمی مراتب ضم وکیل و حدود اختیار را به زوجه ابلاغ می کند.

ضمیمه و تعیین کردن ناظر استصوابی هم راه حل بدی نیست.

اما اگر وکالت زوجه در طلاق (حق طلاق) به صورت وکالت های تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی باشد کار کمی سخت است باید دید که در وکالتنامه حق طلاق چه نوشته شده است اولا بلاعزل است یا نه. ثانیا حدود اختیارات وکیل چیست. ثالثا موکل حق ضم وکیل یا ناظراستصوابی را دارد یا خیر.

مطلب مرتبط :   طلاق با داشتن حق طلاق (وکالت طلاق به زن) نیازمند وکیل و مراجعه به دادگاه است.

اگر وکالت در طلاق بلاعزل نباشد زوج (موکل) می تواند به دفترخانه تنظیم کننده سند مراجعه کند و وکیل را عزل کند دفترخانه مراتب عزل به اطلاع وکیل خواهد رساند.

اما اگر وکالت طلاق بلاعزل و جامع باشد و حق ضم وکیل ضم ناظر هم اسقاط شده باشد در عمل امکان بلا اثر کردنوکالتنامه طلاق وجود ندارد.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

12 پاسخ به “راهکارهای ابطال یا بی اثر کردن وکالت در طلاق (وکالتنامه وکالت در طلاق)”

 1. احمد گفت:

  آیا وکالت حق طلاقی که بدون هوشیاری ویا در حالت مست از مرد گرفته شده قابل باطل شدن هست؟؟؟؟

 2. رسول گفت:

  سلام بنده سند ابرا مهریه از خانمم گرفتم
  و سند وکالت طلاق بلاعزل ب او داده ام اما دو سند به هم مربوط نیستند .
  اما همسرم در شکایت نامه ادعای بذل مهریه در قبال حق طلاق نموده .میتوانم از این ادعای دروغ به عنوان مدرک .به رای دادگاه اعتراض کرده و طلاق را به تعویق بیندازم؟؟
  ممنون از شما

 3. محمد گفت:

  سلام، من به همسرم وکالت بلاعزل دادم. الان می خواییم اون رو ابطال کنیم. همسرم هم خودش حاضره اون رو ابطال کنیم. من که نمی تونم وکالت رو ابطال کنم ولی آیا همسرم می تونه خودش درخواست بده که دیگه وکيل نیست؟

 4. یاسمن فریدمجد گفت:

  سلام.اگر مرد به زن وکالت در طلاق دهد محضری زن بااذن همسرش از منزل رفته باشد و دادخواست مهریه دهدولی اقدام به طلاق نکند .مرد چه راهی برا ی طلاق دارد با توجه به اینکه خانم‌نازا هستن و تحت درمان بوده اند اما نتیجه نداشته.ممنون

 5. نگار محمدی گفت:

  سلام
  بنده وکالت بلاعزل از همسرم در قبال بخشش مهریه دارم، بعد از ارایه دادخواست متوجه شدم بایستی برای همسرم وکیل بگیرم، میخواستم هزینه وکیل بدونم و اینکه آیا راه حلی وجود دارد که وکیل نگرفت؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   حتما گرفتن وکیل برای شوهرتان الزامیست. حق الوکاله وکلا معمولا مختلف است اما در گروه وکلای پارسای با جمع هزینه ها برای هر نفر یک میلیون پانصد هزار تومان است

 6. مانی گفت:

  سلام
  من چندی پیش قصد سفر به خارج از کشور برای کار داشتم برای همین حق طلاق و حضانت دخترم را در دفترخانه به همسرم دادم الان بنا به دلایلی منصرف شدم ميخاستم ببینم راهی برای ابطلال حق طلاق و حضانت دخترم وجود داره?

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر وکالت داده شده به همسر بلاعزل باشد و حق ضم وکیل نیز از شما ساقط شده باشد راهی برای ابطال آن وجود ندارد اما در خصوص حضانت دادگاه توجهی به وکالت ندارد و ملاک سن فرزند و مصلحت اوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *