قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

چگونگی طلاق به دلیل اعتیاد شوهر و اثبات آن

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰
 • 53 نظر
 • 7 دقیقه
 • 97978 نفر

بر طبق بند ۲ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، قانونگذار به زن حق داده است که با شرایطی با اثبات اعتیاد شوهر (زوج) به مواد مخدر یا مشروبات الکلی از طریق عسر و حرج بتواند علی رغم مخالفت مرد، طلاق بگیرد.

بند ۲ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی: « اعتیاد شوهر به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. ‌در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.»

اما اگر زوج شروط چاپی سند ازدواج به خصوص شرط شماره ۷ را امضاء کرده باشد کار برای زوجه راحت تر است به این صورت که در شرط مذکور آمده است: “ابتلای زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه بر اساس زندگی خانوادگی خلل آور و ادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد.”

طلاق به دلیل اعتیاد و اثبات آن

همانطور که مشخص است صرف اثبات اعتیاد شوهر باعث به استفاده زن برای گرفتن طلاق نمی شود و لزوما اعتیاد باید به تشخیص دادگاه مضر باشد و به زندگی زناشویی خلل وارد کند تا رای دادگاه به طلاق به دلیل اعتیاد صادر شود.اما خوشبختانه در این شرط موضوع اعتیاد مشخص نشده است بنابراین ظاهر عبارت دلالت دارد بر هر نوع اعتیادی – به شرط اثبات آن – مثل مواد مخدر یا مشروبات الکلی، بازی های کامپیوتری، شبکه های اجتماعی و غیره … ولی نکته مشترک همه این اعتیاد ها مضر بودن آن ها برای زندگی زناشویی و ایجاد دشواری برای زوجه است.

برای اثبات اعتیاد زوج مرسوم است که دادگاه رسیدگی کننده به طلاق، زوج را به پزشکی قانونی به جهت آزمایش معرفی می کند اما متاسفانه با ترفندهای معتادین به مواد مخدر می توانند از مثبت بودن تست اعتیاد رهایی پیدا کنند که البته همه این ها را قضات محترم می دانند. لذا به غیر از تست اعتیاد، شهادت شهود نیز در خصوص اثبات اعتیاد زوج موثر است. بعضی از قضات به درستی از طریق مددکاری و یا کلانتری محل دستور تحقیق در مورد وضعیت اعتیاد زوج صادر می کنند.

بسیار اتفاق می افتد که نزدیکان شخص معتاد وی را به مراکز اعتیاد یا کمپ های مربوطه می فرستند و سوابق آن ها در این مراکز ثبت می شود، در این موارد با تقاضای زوجه از دادگاه، از مراکز مذکور استعلام به عمل می آید.

اگر زوج سابقه زندان برای جرایم مربوط به مواد مخدر داشته باشد، بسیار کار زن (زوجه) برای طلاق آسان می گردد. در این راستا دادگاه خانواده از دادگاه انقلاب در خصوص سوابق زوج استعلام می کند. وکلای گروه پارسای متشکل از چندین وکیل پایه یک دادگستری خانم و آقا متخصص در امور خانواده (وکیل طلاق) آماده مشاوره حقوقی و قبول وکالت در دعاوی خانوادگی می باشند اگر به دنبال وکیل خوب خانواده در تهران و همچنین بهترین وکیل خانواده در تهران می باشید با ما تماس بگیرید.

مطلب مرتبط :   طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر

نمونه رای دادگاه بر طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

دعوای طلاق از جانب زوجه به علت اعتیاد زوج، بایستی ثابت شود اعتیاد زوج مضر به اساس زندگی خانوادگی است.

«رای دادگاه»

دادخواست خانم ف.ع فرزند ن. به طرفیت شوهرش آقای ر.ج به خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش مخلص اظهارات زوجه این است که در سال ۶۸ با خوانده ازدواج کرده است و یک دختر ۲۰ ساله دارد. خوانده معتاد و عصبی است. مخلص دفاع خوانده این است که اظهار داشت عصبی نیستم، اعتیاد هم ندارم، مدت سه ماه و نیم است که خانم از خانه رفته در این مدت ۴۰ بار به دنبالش رفتم حتی از خودش عذر خواهی هم کردم که اگر قصوری از من دیده، مرا ببخشد؛ من با زندگیم مشکلی ندارم هفته ای یک بار تریاک مصرف می کنم که مشکلی در زندگی من ایجاد نمی کند؛ دادگاه با احراز رابطه زوجیت و نظر به این که مطابق بند ۹ ماده ۸ قانون حمایت خانواده ابتلای زوج به اعتیاد مضری که به اساس زندگی خانواده خلل وارد کند، از موجبات طلاق خواهد بود و در مانحن فیه این معنی احراز نشده است و چون زوج مخالف طلاق است و دلیل محکمی که الزام وی به طلاق را ایجاب نماید، ارائه نشده است، دعوی خواهان غیر ثابت تشخیص و مستندا به مفهوم مستفاد از ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، حکم به رد دعوی مطروحه صادر و اعلام می شود. رای صادره حضوری و ظرف ۲۰ روز قابل تجدید نظرخواهی در مرجع محترم تجدید نظر استان تهران است.

رئیس شعبه ۲۷۷ دادگاه خانواده تهران – احمدی نژاد

«رای دادگاه تجدید نظر»

در خصوص تجدید نظر خواهی خانم ف.ع فرزند ن. به طرفیت آقای ر.ج فرزند الف. نسبت به دادنامه شماره ۰۰۵۶۹ مورخ ۱۳۹۱/۴/۱۰ صادره از شعبه محترم ۲۷۷ دادگاه خانواده، موضوع پرونده کلاسه ۰۰۰۹۸ متضمن صدور حکم به رد دعوی تجدید نظرخواه در خصوص دادخواست تقدیمی مشارالیها به طرفیت تجدید نظر خواه به خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش با توجه به مجموع محتویات پرونده و امعان نظر در اوراق و مندرجات آن، مفاد لایحه تجدید نظر خواهی، مدلول دادنامه تجدید نظر خواسته، نظر به این که جهات تجدید نظر خواهی منطبق با شقوق مندرج در ماده ۳۴۸ قانون آییین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی نمی باشد و از ناحیه تجدید نظر خواه ایراد و اعتراض موجه و مدللی که قابل امعان نظر و موثر در نقض دادنامه باشد، به عمل نیامده و رای دادگاه از جهت رعایت اصول و قواعد دادرسی، مبانی استنباط، و نحوه استدلال و انطباق آن با قانون خالی از اشکال قانونی و منقصت قضایی است. بنا علی هذا دادگاه به استناد قسمت اخیر ماده ۳۵۸ از قانون آیین دادرسی فوق الذکر ضمن رد دعوای تجدید نظر خواهی، دادنامه تجدید نظر خواسته را در محدوده تجدید نظر خواهی تایید می نماید. رای صادره ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور می باشد.

مطلب مرتبط :   تنفر زوجه از زوج، کراهت زوجه در طلاق و بررسی امکان طلاق با آن

رئیس شعبه ۲۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران – مستشار دادگاه مرادی هرندی – نامدار

یکی از عللی که زن می تواند به استناد آن در دادگاه تقاضای طلاق کند اعتیاد مضر شوهر می باشد. در نوشته طلاق به دلیل اعتیاد شوهر به تفصیل به آن پرداخته شده است اما بسیار شاهد هستیم که زوج در مقام دفاع در دادگاه خانواده اظهار می کند که فلان مدت است که ترک کرده و اصطلاحا پاک است. حال جای سوال است که تکلیف دادگاه چیست و نتیجه دادخواست طلاق از طرف زن چه می شود؟

رویه دادگاه ها به این صورت است که ادعای زوج مبنی بر ترک کردن را اقرار به جهت وجود اعتیاد قبلی محسوب می کنند و به صرف همین زوجه می تواند طلاق بگیرد و ترک اعتیاد شوهر موثر در این راه نیست.

یکی از شروط چاپی عقدنامه بند ۷ است که مقرر داشته: «ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل آورد و ادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد.» اگر زوج آن را امضاء کرده باشد با اثبات اعتیاد مضر از جانب او در دادگاه، زن وکیل شوهر در طلاق می شود به عبارت دیگر صرف اعتیاد شوهر این حق را به زوجه می دهد که وکیل شوهر برای طلاق باشد و اثبات ترک اعتیاد حق مکتسب زوجه را از بین نمی رود یا به تعبیر حقوقی ماهیت شرط مذکور شرط نتیجه است و با اثبات اعتیاد در دادگاه زن وکیل شوهر در طلاق می شود.

شعبه اول دیوان عالی کشور در دادنامه ۹۲/۴۱۲ مورخ ۹۲/۶/۷ در این زمینه چنین مقرر کرده است: « …. نظر به این که آرای صادره بر مبنای مقتضیات پرونده امر و اظهارات متداعیین من جمله اقرار صریح فرجام خواه فعلی (به اعتیاد به مواد مخدر شیره و تریاک و کراک و شیشه به مدت حدود یک سال با ادعای ترک آن در یک سال اخیر) در جلسه مقرر رسیدگی ۱۳۹۱/۵/۱۲ دادگاه بدوی صادر شده است و به همان نحوی که در آرای بدوی و تجدید نظر استدلال شده است اگر چه زوج دلیلی بر ادعای ترک اعتیاد … ارائه ننموده است حتی بر فرض صحت ادعای ترک اعتیاد این امر مسقط حق ایجاد شده برای زوجه در اعمال وکالت تفویضی ضمن العقد نکاح زوج به زوجه برای طلاق با توجه به بند ۷ از شروط مذکور ذیل قسمت ب عقدنامه مورد توافق طرفین نمی گردد …. »

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. زهرا

  سلام..من ۲۱ سالمه..و شوهرم ۳۱٫٫۴ساله ازدواج کردیم ویک پسر دوساله داریم..شوهرم الان به تریاک اعتیاد دارن هرشب تریاک میکشه..وبسیار عصبانی هستش..من و پسر ۲سالمو کتک میزنه..میخواستم بدونم میتونم حضانت پسرمو بگیرم و مهریمو..وچطوری باید ثابت کنم که معتاده….مرسی

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت اثبات اعتیاد مضر امکان طلاق وجود دارد. حضانت فرزند تا ۷ سالگی بدون نیاز به رای دادگاه با مادر است. مهریه نیز هر زمان که بخواهید از طریق اجرای ثبت یا دادگاه مطالبه کنید

 2. r

  سلام
  من خانمی ۲۸ ساله هستم که حدود یک سال و نیمه که ازدواج کردم اما فهمیدم همسرم اعتیاد داره و مواقعی که بحثمون میشه منو به شدت کتک میزنه و یک بار همچین منو زد که رفتم پزشکی قانونی و پرونده تشکیل دادم اما پیگیریش نکردم و چند وقت پیش قبول کرد که معتاده و چند روز رفت کمپ اومد بیرون همون آش و همون کاسه
  چند بار هم رفتم خونه پدرم و الانم خونه پدرم هستم
  شوهرمم دوست دارم ولی توی اون خونه اصلا امنیت جانی ندارم و ازش میترسم
  میخوام طلاق بگیرم و واقعا نمیتونم وکیل بگیرم چون از عهده هزینه اش بر نمیام خواهش میکنم یه راهکار بهم بدین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر بتوانید ضرب و جرح ایشان را اثبات کنید و همچنین اعتیاد را٬ امکان موفقیت در پرونده طلاق بسیار بالاست. نکته مهمی که خیلی از افراد توجه نمی کنند اینکه صرف داشتن برگه پزشکی قانونی برای دادگاه خانواده کفایت نمی کند و بایستی در این خصوص پیگیری کرد تا رای محکومیت صادر شود.

 3. m

  سلام وقت بخير.من دو سال هست كه عقد هستم.شوهرم هر روز مشروب ميخورن و دائم اخمر هست.و هميشه عصباني و داد و فرياد ميكنه…چطور ميتونم ثابت كنم؟
  مهريمو ميتونم بزارم اجرا؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر در حد دائم الخمریست که با آزمایش نیز مشخص خواهد شد در غیر این صورت می توانید از طریق شهود یا گرفتن فیلم یا … اثبات نمایید.

 4. علی شوشا

  سلام
  هر بیماری قابل درمان است…اعتیاد یک بیماری قابل درمان است که درمان آن دارای ترتیبات و اصول و قواعد خاص است،باور اینکه بدلیل اعتیاد رضایت به اتمام حیات زندگی مشترک بدهیم باوری عجیب و خودخواهانه است…هرگاه نگاه یک بانو به امر ازدواج بصورت یک معامله باشد قطعاً با وجود هر ضرر یا سختی راه بدنبال فسخ معامله و اخذ خسارتهاست….این نوع ازدواج پشیزی ارزش ندارد

 5. حمیدرضانوازنی

  باسلام خواستم مرداگر معتادو مشروب خور باشد اموالش را همسرش میتواند اموالش را تصاحب کندبا تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ننوشتید که از چه طریقی اموال را تصاحب کند

 6. ندا

  سلام من ۵ ساله ازدواج کردم یه دختره ۳ ساله دارم و شوهرم ۴ ساله فهمیدم به ترامادول اعتیاد داره هرکاریم میکنم راضی نمیشه بره کمپ و ترکم نمیکنه من میخوام بدونم بخوان طلاق بگیرم دخترم بهم میدن و چجوری ثابت کنم که معتاد هست و تو خونه بد اخلاق و عصبیه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اعتیاد ترامادول با آزمایش هم مشخص میشود
   در خصوص حضانت فرزند، سن فرزندتان و همینطور اثبات مصلحت فرزند و اثبات اعتیاد پدر از موارد کلیدی است.

 7. م .ا

  سلام من ۶ساله ازدواج کردم ویه پسر دوساله دارم تو این مدت شوهرم همش اعتیاد داشته و من خبر نداشتم وهمچنین کل این ۶سال بیکار بوده الان متوجه شدم ک چندساله به شیشه اعتیاد داره خشونت و اخلاق بد ندارع اما بدلیل اینکه بیکاره ودروغگو و شیشه مواد خطرناکیه میخوام طلاق بگیرم ایا میشه؟؟
  و اینم بگم ک بالا ۵یا۶بار رفتن کمپ و باز دوباره شروع کردن
  ویه سوال دیگه اینکه میتونم درعوض مهریه حضانت پسرمو بگیرم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به میتوانید با اثبات اعتیاد طولانی و مضر شوهر تقاضای طلاق کنید
   با عکس ، شاهد، استعلام از کمپ و آزمایش میتوانید اثبات کنید

 8. محنا

  سلام من ۲۲سالمه یه دختر ۵ ساله دارم و الان هم ناخاسته ۲ماه باردارهستم همسرم ب تریاک اعتیاد داره حتی پارسال هم رفتم خونه پدرم سر بحث مون ک ترک نکرد بعدش پدرش اومد دنبالم خودشم گفت ک ترک کرده تستش هم منفی در اومد ولی ب گفته خودش از دی ماه ۹۹ بازم شروع کرده هروز هم دعوا داریم سر رفیق بازی و اعتیادش خودش هم خیلی عصبی از پیام ها و هرفاش اسکیرین دارم میتونم با این ها اعتیادشو ب دادگاه ثابت کنم لطفن راه نماییم کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با مشاور خانواده صحبت کنید

 9. آت

  سلام، مادر من ۵۳سالشه و میخواد از پدرم جدا شه، پدرم معتاده و از روز اول کتکش میزد و هیچ پولی نه به مادرم نه ماها نمیداد مادرم هم کمرش و هم پاشو عمل کرده بخاطر کتکای اون ناقص شد و عمل کرد، حتی بعد از عمل کمرش هم کتک شدیدش زد چندین بار، وضع زندگیمون خیلی بده انگار داریم تو زباله دونی زندگی میکنیم ،پدرم مستمری بگیر هست اما یک اساسه درست حسابی توخونه نداریم ، مادرم میخواد مهرشو بذاره اجرا و درخواست طلاق بده، من و مامانم هم از ترس جونمون میخوایم این مدت رو از خونه بریم و پیش خالم زندگی کنیم، آیا نتیجه به نفعمون میشه؟مهر تعلق میگیره؟ طلاق انجام میشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   واقعا ناراحت کننده است که بعضی هموطنان اینپنین در سختی هستند
   بله مهریه که تعلق میگیرد اما مگر پدرتان پول یا اموال دارد؟

 10. mohsenbazvand7@gmail.com

  سلام من ۳۴ سالمه ومتادون مصرف میکنم؟خانمم ۱ماه پیش میخواست بره خونه پدرش سر بزنه ولی ناگفته نمونه اون موقع قطع مصرف كرده بودم.خلاصه با خوبی و خوشی رفت خونه پدرش تا ۳روز که اونجا بودم مشکلی نبود روز چهارم زنگ زدم که حالشو بپرسم كه خواهرش گوشیو بر داشت و هر چی از دهنش در اومد بارم کرد که خواهرم بیهوش شده و چند بار بردیمش بیمارستان.ومقصرش توهینی چون تو معتادی و باید از هم طلاق بگیرین.۱۴ روز بعد گفتم اشکال ندارد بزار برم دنبالش وبیارمش خونه.رفتم ولی یه جوری مغزشو شستشو داده بودن که تا منو دید خودشو به بیهوشی زد وانداخت رو زمین.من رفتم بالای سرش که باندش کنم که گفت مامان کی گفته که این بیاد اینجا.مامانش وخواهراش شروع کردن به بی احترامی کردن وهی میگفتن از خونه من برو بیرون.دیدم دیگه فایده نداره منم دست بچمو گرفتم وآوردمش خونه خودم.الانم شنیدم میخواد طلاق بگیره.الان میخواستم بدونم من باید چیکار کنم.آیا متادون هم جز موادمخدر حساب میشه چنین اعتیاد رو مثبت نشون میده یا نه تیتو منفی اعلام می‌کنه.خواهشن جواب بدین.چون داره زندگیم نابود میشه.ممنونم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله مصرف مداوم متادون اعتیاد است

 11. ر.ت

  سلام من ۳ سال ازدواج کردم و بعد ازدواج متوجه اعتیاد همسرم شدم متاسفانه همسرم خیلی زود عصبی میشه ودائم منکر اعتیادش میشه و به هیچ عنوان نمیشه باهاش حرف زد سر هر مسله کوچکی یا چیزی میشکنه یا منو تهدید میکنه چطور میتونم اعتیادش رو ثابت و مهریه و طلاقم رو بگیرم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   واقعیتی است که هم اعتیاد در جامعه زیاد است و هم کانون خانواده را به مخاطره میاندازد ولی تلاش کنید برای ترک اعتیاد ایشان اگر موثر نشد با آزمایش و شاهد و عکس اثبات کنید

 12. زینب عطاری

  سلام شب خوش
  من ۷ ساله ازدواج کردم
  و الان ۲ ساله هیچ رابطه ای با همسرم ندارم
  دائم دعوا حتی توی خونه اش نیستم به خاطر تعصب خانوادم نتونستم طلاق بگیرم
  الان میخوام اقدام کنم باید چیکار کنم
  ۹۳ عقد کردم ۹۷ عروسی ۷ ساله باهاشم و ترک نکرد از هر راهی وارد شدم قبول نکرد معتاده به ترامادول و متادون چیکار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر شوهرتان مخالف باشد باید اعتیاد ایشان را ثابت کنید تا دادگاه قبول کند رابطه نداشتن طولانی هم موثر است

 13. محسن موسیوند

  سلام خسته نباشید.دوستم موقع عقد یه کاغذ جدا امضا کرده که توش نوشته اگر دوستم اعتیاد داشت زنش طلاق بگیره.الان زنش رفته طلاق بگیره میتونه طلاق بگیره؟اون کاغذ کافیه؟دوستم زندگیش رو دوست داره چکار باید کنه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   مهم اثبات اعتیاد است

 14. زهرا مصطفایی

  سلام.زنی ۲۰ساله هستم چهار ساله با همسرم که ۲۶سالشه ازدواج کردم و به دلیل اینکه اعتیاد داشت الان هشت ماهه قهر کردم و خونه بابام هستم و درخاست طلاق دادم
  اما مطمئنم که آزمایش چیزی رو نشون نمیده ولی دوتا فیلم ازش دارم که داره مواد میکشه
  آیا میتونم کاری از پیش ببرم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر بتونید شاهد یا سابقه کمپ و زندان و چیزی مثل اینها رو اثبات کنید موثر است ضمنا در لایحه ای به دادگاه اعلام کنید که چند فقره فیلم در حال مصرف مواد ایشان وجود دارد

 15. حامد سعادتی

  سلام.خسته نباشید.من ۳ساله ازدواج کردم.از اولین شب زندگیم ترامادول شروع کردم اونم بخاطر دیر ارضایی.ولی خوب عادت کردم و هرشب ترامادول استفاده می‌کردم.العان همسرم رفته خانه پدرش و شاید درخواست طلاق کنه.اما من دوستش دارم.البته اینم بگم العان نزدیک سه ماه بیشتره دیگه مصرف نمیکنم.و دوست ندارم مصرف کنم.العان آزمایش مثبت یا منفی میشه آیا میتونن ثابت کنن؟
  اینم بگم تحقیقم اثلا نمیتونن کنن چون کسی اثلا به من شک هم نمیکنه.یعنی جز این دلیلی نداره که بخواد طلاق بگیره.ایا میتونه طلاق بگیره یا نمیتونه؟
  آزمایش اعتیاد تا چند ماه استفاده از ترامادول جواب میده
  لطفا جواب منو دقیق بگید ممنون میشم.من اطلاعات ندارم به اطلاع شما احتیاج دارم. و نمیخوام زندگیم خراب شه.تشکر و ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بعد از ۳ ماه جواب آزمایش منفی است

 16. هادی‌ زارعی

  سلام‌ هادی‌ هستم‌ چند‌ سالیه‌ اعتیاد‌ دارم‌ دوبارم‌ کمپ‌ رفتم‌ ولی‌ نتونستم‌ ترک‌ کنم‌ همسرم‌ اساس‌ خونه‌ رو‌ جمع‌ کرده‌ برده‌ بچهارو‌ داده‌ به‌ من‌ چگونه‌ من‌ همسرمو‌ برگردونم‌ واگه‌ ترک‌ نکنم‌ ودر‌ دادگاه‌ حضود‌ پیدا‌ کنم‌ چه‌ اتفاقی‌ میوفته‌ ممنون
  راستی‌ فردا‌ هم‌ دادگاه‌ حل‌ اختلاف‌ باید‌ برم‌ ولی‌ ترک‌ نکردم‌ برم‌ چی‌ میشه‌ میتونم‌ برم‌ ترک‌ کنم‌ دادگاهه‌ بعدی‌ حضور‌ پیدا‌ کنم.ایا‌ به‌ نظره‌ شما‌ راحی‌ یا‌ امیدی‌ هست‌ همسرم‌ دوباره‌ برگرده‌ چون‌ خانواده‌ همسرم‌ خیلی‌ دخالت‌ می‌کنند

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   احتمالا به دلیل اعتیاد شما ترک منزل کزده …

 17. خسته

  سلام من ۱۴ ساله ازدواج کردم ویک پسر ۱۱ ساله ویک دختر ۲ ونیم ساله دارم شوهرم ۱۰ ساله بیکاره به سختی زندگی میکنم خرج زندگیم خانواده خودش وخودم میدن ولی خانوادش بزور وبا قر یک چیز بهم میدن که واقعا خسته شدم شوهرم اعتیاد به شیشه پیدا کرده قبلا شیره میکشید خیلی رفیق باز ودروغگویه والان تازگی دزدی میکنه با رفیقاش اصلا احساس مسولیت نداره صبح میره وشب میاد خانه واقعا هرچی صبر کردم درست بشه نشد خسته شدم از این زندگی چندبار کمپ رفت کمپ باز امد کشید چندوقت پیش سر همین رفیق بازیش دعوا کردیم هلم داد خوردم زمین دستم شکست از دوجا بازم کوتاه امد ولی هرچی تحمل میکنم بخاطر بچهام زندگیم بدتر میشه از کیف منم دزدی میکنه هرچی پولی خانوادم بهم میدن هم برمیداره جرات ندارم جایی برم وسایل خانه میفروشه حالا میخام طلاق بگیرم فقط میخام این شکنجه تموم بشه زود ایا مهریه بهم تعلق میگیره اگه سریع بخوام طلاقم صادر کنن واینکه چقد طول میکشه تا طلاق بگیرم ایا بچهامم به من میرسه یا شوهرم میشه راهنمایی کنید چکار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   میتونید تقاضای طلاق کنید این توصیفی که شما کردید اعتیاد و سرقت به نظرم مالی برای پرداخت مهریه ندارد با اثبات مواردی که گفتید حضانت با شماست

 18. ناهیده برزگر

  سلام من ۳۷سال دارم با۳بچه شوهرم معتاد به تریاک چند بار هم گرفتن می خواهم طلاق بگیرم بچه هام ۱۳ ساله۸و۴سالشونه ایا بچه هام به من میرسه میتونم طلاق بگیرم نیازی به مدرک برای اثبات به اعتیاد استپون وقتی گرفته بودند به ازمایش رفته حدود ۳سال پیش گرفته بودن و خرج خونه رو هم نمیده لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با استناد به اینکه چند بار به دلیل اعتیاد حمل مواد دستگیر شده دادخواست طلاق بدهید

 19. ن ب

  سلام من همسرم معتاد وخرجی خونه رو هم نمیده۳تا بچه دارم دو بار هم به خاطر معتادش گرفتن من هم شکایت دادم می خوام طلاق بگیرم لطفا راهنمایی کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در دفتر خدمات قضایی دادخواست طلاق ثبت کنید

 20. معصومه نصیری

  سلام ۲ سال ک ازدواج کردم شوهرم موقع خواستگاریو عقد نگف میکشه منم نفهمیدم وقتی عروسی گرفتیم و الان ۲ سال تو خونه و زندگی از صب میکشه سرکار نمیره خرج خونه رو ب زور و سرو صدا تامیین میکنه پولیم در اختیار من از اول زندگیم نذاشته بد دهنم هست تا میتونه بی احترامی میکنه من دو بار از خونم رفتم خونه پدرم این دوبار اومده معذرت خواسته ولی تا رسیدیم خونه روز اول و دوم نکشید دوباره تکرار کرد بدترم شده ک بهترشه من چجوری میتونم طلاق بگیرم از ایشون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حضورا با وکیل منصف و مجربی صحبت کنید و تصمیم قطعی بگیرید با در نظر گرفتن شرایط بعد از طلاق
   با اثبات اعتیاد ایشان امکان طلاق هست

 21. f

  حضانت پسر ۸ ساله را ‌که پدرش اعتیاد داره را به مادر می دهند؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت اثبات حضانت با مادر میشود

 22. علی رمظانی

  سلام من اتباع افغانم وبه تریاک و متادون اعتیاد دارم میخام خانومم را از بند اسیرت رها کنم بیرن زندگی اش را بسازت منرا دیگه چون دوست داشتم باخیانت و زنگ زدن به غریبه نابود کردن و روی آوردم به اعتیاد بخاطیر عشق که دارم میخام آزاد شود هرچه همه زندگی ام را دادم به پاش وشاید مهریه اش را ام بیدم ولی چون دوستم ندارد با من بودن براش سختی میخام رنج نکشی یک دوختر ۲ساله داریم زیاد ازیت میشود بنظر تان دادگاه بیروم درخاست بیدم شرایط بچه ام را چطوری پیش بینی میکنید.لطفا راهنمای نمایید در ضمن خانومم به این کار راضی نیست چون میگویدکینه ئ اینکه چندسال بامن بودن حرام شدن من را باید بیشتر ازیت کند و بیندازد زندان و دردسر که دیگه بد تر از الان شوم حتی حاظیر به کشتن این بچه است که بیندازد قتل را گردنم من اعدام بیشوم با وجود که دوستش دارم ازیتش نمیکنم…لطفا باسخ بیدید بیگوید باید چکار کنم زودتر به این رنج و کینه اش پایان دهم و به خاسته اش بیرسونم باید چکار کنم بدون قتل شدن وتهمت دروغ بیرم زندان و به ارزو اش بیرسه و بیرود راحت شود بغض میکنم وحالم از خودم بد میشود که اینجوری وقتی رنج با من بودنش را می کشن

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر راضی به طلاق هستید توافقی جدا شوید

 23. زینب خسروی

  سلام ببخشید من یک پسر ۵ ساله دارم و شوهرم هم تریاک مصرف میکنه هم متادون. میخام ازش جدا بشم خونه ای که داخلش زندگی می‌کنیم رو فروخته بمن و من سند عادی در بنگاه بنامم هست آیا میتونه بعداز جدایی خونه رو ازم پس بگیره؟ و اینکه هم خودش هم برادراش فروشنده ی مواد مخدر و مشروب هستن و پرونده دارن. آیا دادگاه حضانت بچه را به شوهرم میده؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خیر نمیتواند پس بگیرد
   تا پایان ۷ سال که حضانت با شماست و بعد از آن ادله خود را به دادگاه بگویید در گرفتن حضانت موفق میشوید

 24. حدیثه سیستانی

  باسلام سیستانی هستم همسرم اعتیاد دارن به مواد هروئين وشیشه سه مرحله کمپ رفتن اما بازم شروع کردن قبل ازدواج ۴سال پاک بودن اما دوباره زمان عقد شروع کردن گفتن کنار میزارم اما نمیتوانند باید چگونه جدا بشم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با توجه به آنچه گفتید نوع اعتیاد مدت زمان و … به نظر ما جدا شوید

 25. لیلا حسینی

  سلام من هشت ماهه عقد کردم ۱۶سالمه و نامزدم ۳۳سالشه مواد گل وشیره و بنگ مصرف میکنه و خیلی عصبیه همش با موبایل کار میکنه یا خوابه یا بیرون
  مشروبات الکلی هم مصرف میکنه
  خانوادش خیلی دخالت میکنن
  میخواستم بدونم شرایطم برای طلاق چه طور هست؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ابتدا شرایط بعد طلاق و نظر خانواده را جویا شوید و تلاش برای ترک دادن او کنید در هر صورت در صورت اثبات اعتیاد میتوان طلاق گرفت یا اینکه طلاق توافقی داشته باشید

 26. زهرا

  سلام من ۱۸سالمه سه سال نیم هست ک ازدواج کردم والان دوسال هست ک فهمیدم شوهرم موادمخدرمصرف میکنه شوهرم بیکارهست همش منو اذیت میکنه چندبارهم کتکم زد. نه ماه پیش رفت کمپ ولی الان همون اشه و همون کاسه. چهار ماه پیش درخواست طلاق دادیم ولی بعدش پشیمون شد وخانوادمم پشت من نیستن و اصلا کمکم نکردن که بخوام طلاق بگیرم دوروز پیش بازم بخاطر اعتیاد و بیکاریش دعوامون شده من الان خونه پدرم هستم خانوادم کمکم نمیکنن والان میخام جدا از خانوادم زندگی کنم و خودم هزینه کارهای طلاقم رو جور کنم
  میشه بگین میتونم جدازندگی کنم چون هنوز طلاق نگرفتم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله میتوانید جدا زندگی کنید

 27. بیتا

  با سلام و عرض ادب و احترام،من ۵۱ سالمه،همسر اولم به رحمت خدا رفتن اون موقع ۳۴ سالم بود دوتا فرزند دارم،۹ سال بعداز فوتشون ازدواج کردم،بعدها متوجه شدم ایشون به تریاک اعتیاد دارن،هفته ای ۱ تا ۳ بار فکر کنم،مخفیانه ودر باغشون این کار رو میکنن،البته چند بار که من منزل نبودم هم این کار رو کردن و من از بو متوجه شدم،آیا میتونم تقاضای طلاق کنم؟چطور میتونم ثابت کنم؟برای ازدواج آزمایششون منفی بود.فرزند مشترک نداریم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر اعتیاد تریاک در حدی نیست که به ظاهر یا آبروی خانوادگی و یا معیشت خانواده لطمه بزند برای طلاق کافی نیست

... ...