قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

چگونگی طلاق به دلیل اعتیاد شوهر و اثبات آن

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
 • 11 نظر
 • 5 دقیقه
 • 94520 نفر

بر طبق بند ۲ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، قانونگذار به زن حق داده است که با شرایطی با اثبات اعتیاد شوهر (زوج) به مواد مخدر یا مشروبات الکلی از طریق عسر و حرج بتواند علی رغم مخالفت مرد، طلاق بگیرد.

بند ۲ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی: « اعتیاد شوهر به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. ‌در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.»

اما اگر زوج شروط چاپی سند ازدواج به خصوص شرط شماره ۷ را امضاء کرده باشد کار برای زوجه راحت تر است به این صورت که در شرط مذکور آمده است: “ابتلای زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه بر اساس زندگی خانوادگی خلل آور و ادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد.”

طلاق به دلیل اعتیاد و اثبات آن

همانطور که مشخص است صرف اثبات اعتیاد شوهر باعث به استفاده زن برای گرفتن طلاق نمی شود و لزوما اعتیاد باید به تشخیص دادگاه مضر باشد و به زندگی زناشویی خلل وارد کند تا رای دادگاه به طلاق به دلیل اعتیاد صادر شود.اما خوشبختانه در این شرط موضوع اعتیاد مشخص نشده است بنابراین ظاهر عبارت دلالت دارد بر هر نوع اعتیادی – به شرط اثبات آن – مثل مواد مخدر یا مشروبات الکلی، بازی های کامپیوتری، شبکه های اجتماعی و غیره … ولی نکته مشترک همه این اعتیاد ها مضر بودن آن ها برای زندگی زناشویی و ایجاد دشواری برای زوجه است.

برای اثبات اعتیاد زوج مرسوم است که دادگاه رسیدگی کننده به طلاق، زوج را به پزشکی قانونی به جهت آزمایش معرفی می کند اما متاسفانه با ترفندهای معتادین به مواد مخدر می توانند از مثبت بودن تست اعتیاد رهایی پیدا کنند که البته همه این ها را قضات محترم می دانند. لذا به غیر از تست اعتیاد، شهادت شهود نیز در خصوص اثبات اعتیاد زوج موثر است. بعضی از قضات به درستی از طریق مددکاری و یا کلانتری محل دستور تحقیق در مورد وضعیت اعتیاد زوج صادر می کنند.

مطلب مرتبط :   امکان یا عدم امکان اسقاط حق تجدید نظر خواهی توسط وکیل مع الواسطه در طلاق توافقی

بسیار اتفاق می افتد که نزدیکان شخص معتاد وی را به مراکز اعتیاد یا کمپ های مربوطه می فرستند و سوابق آن ها در این مراکز ثبت می شود، در این موارد با تقاضای زوجه از دادگاه، از مراکز مذکور استعلام به عمل می آید.

اگر زوج سابقه زندان برای جرایم مربوط به مواد مخدر داشته باشد، بسیار کار زن (زوجه) برای طلاق آسان می گردد. در این راستا دادگاه خانواده از دادگاه انقلاب در خصوص سوابق زوج استعلام می کند. وکلای گروه پارسای متشکل از چندین وکیل پایه یک دادگستری خانم و آقا متخصص در امور خانواده (وکیل طلاق) آماده مشاوره حقوقی و قبول وکالت در دعاوی خانوادگی می باشند اگر به دنبال وکیل خوب خانواده در تهران و همچنین بهترین وکیل خانواده در تهران می باشید با ما تماس بگیرید.

نمونه رای دادگاه بر طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

دعوای طلاق از جانب زوجه به علت اعتیاد زوج، بایستی ثابت شود اعتیاد زوج مضر به اساس زندگی خانوادگی است.

«رای دادگاه»

دادخواست خانم ف.ع فرزند ن. به طرفیت شوهرش آقای ر.ج به خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش مخلص اظهارات زوجه این است که در سال ۶۸ با خوانده ازدواج کرده است و یک دختر ۲۰ ساله دارد. خوانده معتاد و عصبی است. مخلص دفاع خوانده این است که اظهار داشت عصبی نیستم، اعتیاد هم ندارم، مدت سه ماه و نیم است که خانم از خانه رفته در این مدت ۴۰ بار به دنبالش رفتم حتی از خودش عذر خواهی هم کردم که اگر قصوری از من دیده، مرا ببخشد؛ من با زندگیم مشکلی ندارم هفته ای یک بار تریاک مصرف می کنم که مشکلی در زندگی من ایجاد نمی کند؛ دادگاه با احراز رابطه زوجیت و نظر به این که مطابق بند ۹ ماده ۸ قانون حمایت خانواده ابتلای زوج به اعتیاد مضری که به اساس زندگی خانواده خلل وارد کند، از موجبات طلاق خواهد بود و در مانحن فیه این معنی احراز نشده است و چون زوج مخالف طلاق است و دلیل محکمی که الزام وی به طلاق را ایجاب نماید، ارائه نشده است، دعوی خواهان غیر ثابت تشخیص و مستندا به مفهوم مستفاد از ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، حکم به رد دعوی مطروحه صادر و اعلام می شود. رای صادره حضوری و ظرف ۲۰ روز قابل تجدید نظرخواهی در مرجع محترم تجدید نظر استان تهران است.

مطلب مرتبط :   طلاق با داشتن حق طلاق (وکالت طلاق به زن) نیازمند وکیل و مراجعه به دادگاه است.

رئیس شعبه ۲۷۷ دادگاه خانواده تهران – احمدی نژاد

«رای دادگاه تجدید نظر»

در خصوص تجدید نظر خواهی خانم ف.ع فرزند ن. به طرفیت آقای ر.ج فرزند الف. نسبت به دادنامه شماره ۰۰۵۶۹ مورخ ۱۳۹۱/۴/۱۰ صادره از شعبه محترم ۲۷۷ دادگاه خانواده، موضوع پرونده کلاسه ۰۰۰۹۸ متضمن صدور حکم به رد دعوی تجدید نظرخواه در خصوص دادخواست تقدیمی مشارالیها به طرفیت تجدید نظر خواه به خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش با توجه به مجموع محتویات پرونده و امعان نظر در اوراق و مندرجات آن، مفاد لایحه تجدید نظر خواهی، مدلول دادنامه تجدید نظر خواسته، نظر به این که جهات تجدید نظر خواهی منطبق با شقوق مندرج در ماده ۳۴۸ قانون آییین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی نمی باشد و از ناحیه تجدید نظر خواه ایراد و اعتراض موجه و مدللی که قابل امعان نظر و موثر در نقض دادنامه باشد، به عمل نیامده و رای دادگاه از جهت رعایت اصول و قواعد دادرسی، مبانی استنباط، و نحوه استدلال و انطباق آن با قانون خالی از اشکال قانونی و منقصت قضایی است. بنا علی هذا دادگاه به استناد قسمت اخیر ماده ۳۵۸ از قانون آیین دادرسی فوق الذکر ضمن رد دعوای تجدید نظر خواهی، دادنامه تجدید نظر خواسته را در محدوده تجدید نظر خواهی تایید می نماید. رای صادره ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور می باشد.

رئیس شعبه ۲۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران – مستشار دادگاه مرادی هرندی – نامدار

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. زهرا

  سلام..من ۲۱ سالمه..و شوهرم ۳۱٫٫۴ساله ازدواج کردیم ویک پسر دوساله داریم..شوهرم الان به تریاک اعتیاد دارن هرشب تریاک میکشه..وبسیار عصبانی هستش..من و پسر ۲سالمو کتک میزنه..میخواستم بدونم میتونم حضانت پسرمو بگیرم و مهریمو..وچطوری باید ثابت کنم که معتاده….مرسی

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در صورت اثبات اعتیاد مضر امکان طلاق وجود دارد. حضانت فرزند تا ۷ سالگی بدون نیاز به رای دادگاه با مادر است. مهریه نیز هر زمان که بخواهید از طریق اجرای ثبت یا دادگاه مطالبه کنید

 2. r

  سلام
  من خانمی ۲۸ ساله هستم که حدود یک سال و نیمه که ازدواج کردم اما فهمیدم همسرم اعتیاد داره و مواقعی که بحثمون میشه منو به شدت کتک میزنه و یک بار همچین منو زد که رفتم پزشکی قانونی و پرونده تشکیل دادم اما پیگیریش نکردم و چند وقت پیش قبول کرد که معتاده و چند روز رفت کمپ اومد بیرون همون آش و همون کاسه
  چند بار هم رفتم خونه پدرم و الانم خونه پدرم هستم
  شوهرمم دوست دارم ولی توی اون خونه اصلا امنیت جانی ندارم و ازش میترسم
  میخوام طلاق بگیرم و واقعا نمیتونم وکیل بگیرم چون از عهده هزینه اش بر نمیام خواهش میکنم یه راهکار بهم بدین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر بتوانید ضرب و جرح ایشان را اثبات کنید و همچنین اعتیاد را٬ امکان موفقیت در پرونده طلاق بسیار بالاست. نکته مهمی که خیلی از افراد توجه نمی کنند اینکه صرف داشتن برگه پزشکی قانونی برای دادگاه خانواده کفایت نمی کند و بایستی در این خصوص پیگیری کرد تا رای محکومیت صادر شود.

 3. m

  سلام وقت بخير.من دو سال هست كه عقد هستم.شوهرم هر روز مشروب ميخورن و دائم اخمر هست.و هميشه عصباني و داد و فرياد ميكنه…چطور ميتونم ثابت كنم؟
  مهريمو ميتونم بزارم اجرا؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر در حد دائم الخمریست که با آزمایش نیز مشخص خواهد شد در غیر این صورت می توانید از طریق شهود یا گرفتن فیلم یا … اثبات نمایید.

 4. علی شوشا

  سلام
  هر بیماری قابل درمان است…اعتیاد یک بیماری قابل درمان است که درمان آن دارای ترتیبات و اصول و قواعد خاص است،باور اینکه بدلیل اعتیاد رضایت به اتمام حیات زندگی مشترک بدهیم باوری عجیب و خودخواهانه است…هرگاه نگاه یک بانو به امر ازدواج بصورت یک معامله باشد قطعاً با وجود هر ضرر یا سختی راه بدنبال فسخ معامله و اخذ خسارتهاست….این نوع ازدواج پشیزی ارزش ندارد

 5. حمیدرضانوازنی

  باسلام خواستم مرداگر معتادو مشروب خور باشد اموالش را همسرش میتواند اموالش را تصاحب کندبا تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ننوشتید که از چه طریقی اموال را تصاحب کند

 6. ندا

  سلام من ۵ ساله ازدواج کردم یه دختره ۳ ساله دارم و شوهرم ۴ ساله فهمیدم به ترامادول اعتیاد داره هرکاریم میکنم راضی نمیشه بره کمپ و ترکم نمیکنه من میخوام بدونم بخوان طلاق بگیرم دخترم بهم میدن و چجوری ثابت کنم که معتاد هست و تو خونه بد اخلاق و عصبیه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اعتیاد ترامادول با آزمایش هم مشخص میشود
   در خصوص حضانت فرزند، سن فرزندتان و همینطور اثبات مصلحت فرزند و اثبات اعتیاد پدر از موارد کلیدی است.

... ...