فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

قانون حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟

قانون حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟

 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
 • ۱۲ آبان ۱۳۹۸
 • 21 نظر
 • 118777 بازدید

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق، دغدغه خیلی از مردان و زنانی است که طلاق گرفته اند و تمایل دارند در شناسنامه ایشان نامی از همسر سابق و طلاق و ازدواج قبلی نباشد تنها قانون حذف نام همسر از شناسنامه ماده ۳۳  قانون ثبت احوال می شود که مقرر کرده است: «کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح ذیل انعکاس خواهد یافت:

در المثنی شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد.»

همانطور که ملاحظه کردید فقط زن و شوهرانی که بین ایشان نزدیکی واقع نشده باشد پس از طلاق می توانند در شناسنامه المثنی نام همسر قبلی و ازدواج و طلاق مربوط به آن را از بین ببرند.

اما علی رغم اطلاق ماده قانونی مذکور که شامل مردان و زنان می شود سازمان ثبت احوال در بخش نامه ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ فقط در المثنای شناسنامه زن در صورت مدخوله نبودن، ازدواج و طلاق سابق را حذف می کرد و اگر زوج برای تعویض شناسنامه به استناد حکم دادگاه مراجعه می کرد درخواست او را نمی پذیرفتند اما این بخش نامه بر طبق دادنامه شماره ۱۸۳ مورخ ۸۱/۶/۱۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری ابطال گردیده است.

متن رای هیات عمومی دیوان چنین است: «حکم مقرر در قسمت آخر ماده ۳۳ قانون ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و اطلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه زوجین است بنابراین مفاد بخشنامه به شماره ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ سازمان ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و طلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله را منحصرا در المثنی شناسنامه زوجه پذیرفته و در نتیجه دایره مشمول قانون را محدود و تضییق کرده است خلاف قانون تشخیص داده می شود و بر تجویز قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می گردد.»

مطلب مرتبط :   گرفتن مهریه بدون طلاق یا با طلاق

بنابراین پس از این رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در صورتی که زن غیر مدخوله باشد و طلاق به آن شرایط صادر شود مرد نیز می تواند با دریافت شناسنامه المثنی نام همسر قبلی وطلاق ثبت شده را از شناسنامه حذف نماید.

سوالی که مطرح می شود این است که منظور از غیر مدخوله صرفا دوشیزه (باکره) است؟ اگر زن قبلا ازدواج داشته است و طلاق گرفته است ولی در ازدواج دوم تا قبل از نزدیکی با شوهر کار زوجین به طلاق برسد، می تواند از این ماده قانونی استفاده کند؟ به نظر می رسد جواب مثبت باشد اگر زوجین در این مسئله توافق داشته باشند که زناشویی بین ایشان واقع نشده است و بدان اقرار کنند زوجه در این ازدواج غیر مدخوله محسوب می شود و زوجین به این طریق می توانند از اداره ثبت تقاضای شناسنامه المثنی بدون درج ازدواج و طلاق قبلی کنند. اما توجه داشته باشید که بیشتر دادگاه های خانواده غیر مدخوله را صرفا دوشیزه در نظر می گیرند و با نظر بالا مخالف می باشند.

پس در صورتی می توان تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی را درخواست کرد که در رای منعکس شده باشد که زوجه غیر مدخوله است و طلاق بائن غیر مدخوله باشد. همانطور که می دانید رویه دادگاه های تهران در خصوص زوجه ای که اظهار می دارد باکره است این است که او را به پزشکی قانونی معرفی می کنند تا گواهی بکارت اخذ نماید.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

21 پاسخ به “قانون حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟”

 1. بیتا گفت:

  سلام من میخوام اسم شوهر سابقمو از شناسنامه ام حذف کنم باید چیکار کنم؟ من ۷ سال قبل جدا شدم اما اون زمان ازنظر روحی ازبس داغون بودم بفکر حذف اسمش نبودم اما الان باید چیکار کنم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   با شرایط شما فقط با ازدواج جدید است که می توانید نام همسر قبلی را از شناسنامه حذف کنید و یا اینکه در ازدواج قبلی دوشیزه باشید

 2. ساحل گفت:

  من چهار سال پیش جداشدم.الان با کسی که میخوام ازدواج کنم خونوادشو نمیخواد در جریان طلاق من بگذاره.راهی به جز اینکه حتما اول ازدواج رسمی صورت بگیره بعد اسم پاک شه وجود نداره؟
  یااینکه میشه نامه ای چیزی در این خصوص گرفت که همسر جدید بافلان نام از ازدواج قبلی باخبره؟یا راهی که خونواده همسر فقط از این موضوع باخبر نشن🤔پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   مطابق قانون فعلی فقط با ثبت عقد جدید است که می توانید ازدواج و طلاق قبلی را با تعویض شناسنامه پاک کنید. اما در خصوص نامه ای که بخواهید از دفترخانه بگیرید بهتر است که به دفتر ازدواج مورد نظر مراجعه نمایید و از ایشان راهنمایی بگیرید

 3. سیاوش گفت:

  سلام. چطور میشه متوجه شد که قبلا نام همسر توی شناسنامه بوده و حذف شده؟

 4. Azad گفت:

  سلام یکی از نزدیکان من وقتی ازدواج کرد ازدواج تو شناسنامه خانمش ثبت نشد که بتونه حقوق همسر مرحوم قبلیش را بگیره. بعد از طلاق هم تا مدت زیادی متوجه نشد که طلاق توی شناسنامه ثبت نشده. الان خارج از ایرانه و قصد ازدواج داره در قسمت ثبت ازدواج هم فقط اسم کوچک همسر قبلی قید شده و نام فامیلش نیست. ظاهرا همه اینها عمدی بوده . الان که میخواد طلاقش ثبت بشه نمیدونه کجا بره و چه کنه لطفا راهنمایی بفرمایید چون طبق شناسنامه ایشون متاهله درحالی که بیش از دوازده ساله که جدا شدند.

 5. علی احمدی گفت:

  سلام .از همسر قبلی مطلقه ام ۳ فرزند دارم و از همسر دوم و فعلی ام فرزند ندارم .اکنون قصد تعویض شناسنامه ام دارم .می توانم اسم همسر قبلی مطلقه ام را در شناسنامه جدیدم حذف کنم؟

 6. ن.ر گفت:

  من ٥ سال پيش جدا شدم با يه فرزند.. يكسال هست ك عقد كردم مجددا.. اگر بخوام نام همسر سابق را پاك كنم.. نام فرزندم هم از شناسنامه برداشته ميشه؟ يا نه ؟ چون فرزند دارم نميشه اين كارو كرد!!
  متشكرم

 7. ن گفت:

  سلام ببخشيد مى خواستم اسم همسر سابق رو پاك كنم از شناسنامم و كسى كه مى خواد بياد خواستگارى در جريانه اما نمى خواد خونوادش در جريان باشن ، بايد چيكار كرد ؟؟ چون واقعاً خيلى قانون بدى هست كه بعد طلاق اسم طرف مقابل بمونه تو شناسنامه خوب ما كه واقعيت رو ميگيم اما بودن اسم اون فرد فقط باعث آزار روحى براى يك زنه كه مى خواد تشكيل زندگى بده يا تو اين مملكت كار كنه

 8. Atena گفت:

  سلام خسته نباشید
  من از همسر سابقم جدا شدم و یک فرزند دارم . آیا اسم این آقا رو بعد از ازدواج مجدد من حذف میکنند و فقط اسم بچه میمونه؟ چون حضانت بچه هم با پدرش هست.

 9. مصطفی گفت:

  سلام. بنده دو ازدواج نا موفق داشتم . میخواستم بدونم الان که در شرف ازدواج سوم هستم بعد از ثبت عقد میشه نام دو همسر قبل رو حذف کنم از شناسنامه ام یا نه؟ممنون از پاسخگویی شما

 10. النا گفت:

  باسلام من يكسال عقده كرده بودم كه جدا شدم .يه بريدگي خيلي كوچك به وجود امده از رابطه كه داشتيم .ميخواستم سوال كنم ايا اسم ايشون از شناسنامم حذف ميشه

 11. فاطمه گفت:

  سلام من میخوام از همسرم جدا بشم، ما عقد بودیم دوسال، اما رابطه نداشتیم ولی بکارتم دکتر رفتم گفت از بین رفته. البته کامل نه، این باعث میشه که اسمش از شناسنامم پاک نشه. یعنی پزشک قانونی متوجه میشه که رابطه کامل نداشتم؟
  لطفا پاسخ بدید

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر دخول کامل نبوده و مدتی از آن گذشته است نگران نباشید توصیه می کنیم که و قتی به پزشک قانونی مراجعه کردید آنچه به ما گفتید را به ایشان نگویید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *