قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

قانون حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟

 • ۱ خرداد ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۶ تیر ۱۴۰۰
 • 54 نظر
 • 3 دقیقه
 • 157414 نفر

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق، دغدغه خیلی از مردان و زنانی است که طلاق گرفته اند و تمایل دارند در شناسنامه ایشان نامی از همسر سابق و طلاق و ازدواج قبلی نباشد تنها قانون حذف نام همسر از شناسنامه ماده ۳۳  قانون ثبت احوال می شود که مقرر کرده است: «کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح ذیل انعکاس خواهد یافت:

در المثنی شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد.»

همانطور که ملاحظه کردید فقط زن و شوهرانی که بین ایشان نزدیکی واقع نشده باشد پس از طلاق می توانند در شناسنامه المثنی نام همسر قبلی و ازدواج و طلاق مربوط به آن را از بین ببرند.

اما علی رغم اطلاق ماده قانونی مذکور که شامل مردان و زنان می شود سازمان ثبت احوال در بخش نامه ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ فقط در المثنای شناسنامه زن در صورت مدخوله نبودن، ازدواج و طلاق سابق را حذف می کرد و اگر زوج برای تعویض شناسنامه به استناد حکم دادگاه مراجعه می کرد درخواست او را نمی پذیرفتند اما این بخش نامه بر طبق دادنامه شماره ۱۸۳ مورخ ۸۱/۶/۱۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری ابطال گردیده است.

متن رای هیات عمومی دیوان چنین است: «حکم مقرر در قسمت آخر ماده ۳۳ قانون ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و اطلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه زوجین است بنابراین مفاد بخشنامه به شماره ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ سازمان ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و طلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله را منحصرا در المثنی شناسنامه زوجه پذیرفته و در نتیجه دایره مشمول قانون را محدود و تضییق کرده است خلاف قانون تشخیص داده می شود و بر تجویز قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می گردد.»

مطلب مرتبط :   آیا ترمیم بکارت از موارد فریب در ازدواج است؟

بنابراین پس از این رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در صورتی که زن غیر مدخوله باشد و طلاق به آن شرایط صادر شود مرد نیز می تواند با دریافت شناسنامه المثنی نام همسر قبلی وطلاق ثبت شده را از شناسنامه حذف نماید.

تقاضای شناسنامه المثنی بدون درج ازدواج و طلاق قبلی

سوالی که مطرح می شود این است که منظور از غیر مدخوله صرفا دوشیزه (باکره) است؟ اگر زن قبلا ازدواج داشته است و طلاق گرفته است ولی در ازدواج دوم تا قبل از نزدیکی با شوهر کار زوجین به طلاق برسد، می تواند از این ماده قانونی استفاده کند؟ به نظر می رسد جواب مثبت باشد اگر زوجین در این مسئله توافق داشته باشند که زناشویی بین ایشان واقع نشده است و بدان اقرار کنند زوجه در این ازدواج غیر مدخوله محسوب می شود و زوجین به این طریق می توانند از اداره ثبت تقاضای شناسنامه المثنی بدون درج ازدواج و طلاق قبلی کنند. اما توجه داشته باشید که بیشتر دادگاه های خانواده غیر مدخوله را صرفا دوشیزه در نظر می گیرند و با نظر بالا مخالف می باشند.

پس در صورتی می توان تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی را درخواست کرد که در رای منعکس شده باشد که زوجه غیر مدخوله است و طلاق بائن غیر مدخوله باشد. همانطور که می دانید رویه دادگاه های تهران در خصوص زوجه ای که اظهار می دارد باکره است این است که او را به پزشکی قانونی معرفی می کنند تا گواهی بکارت اخذ نماید.

فقط و فقط اگر زوجین در دوران عقد طلاق نگرفته باشند و نخواهند به پزشکی بروند و ار طرفی بتوانند بعدا شناسنامه را طلاق پاک کنند با ما در تماس باشند

مطلب مرتبط :   حکم قانونی مهریه های عجیب چیست؟
می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بیتا

  سلام من میخوام اسم شوهر سابقمو از شناسنامه ام حذف کنم باید چیکار کنم؟ من ۷ سال قبل جدا شدم اما اون زمان ازنظر روحی ازبس داغون بودم بفکر حذف اسمش نبودم اما الان باید چیکار کنم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با شرایط شما فقط با ازدواج جدید است که می توانید نام همسر قبلی را از شناسنامه حذف کنید و یا اینکه در ازدواج قبلی دوشیزه باشید

 2. ساحل

  من چهار سال پیش جداشدم.الان با کسی که میخوام ازدواج کنم خونوادشو نمیخواد در جریان طلاق من بگذاره.راهی به جز اینکه حتما اول ازدواج رسمی صورت بگیره بعد اسم پاک شه وجود نداره؟
  یااینکه میشه نامه ای چیزی در این خصوص گرفت که همسر جدید بافلان نام از ازدواج قبلی باخبره؟یا راهی که خونواده همسر فقط از این موضوع باخبر نشن🤔پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مطابق قانون فعلی فقط با ثبت عقد جدید است که می توانید ازدواج و طلاق قبلی را با تعویض شناسنامه پاک کنید. اما در خصوص نامه ای که بخواهید از دفترخانه بگیرید بهتر است که به دفتر ازدواج مورد نظر مراجعه نمایید و از ایشان راهنمایی بگیرید

 3. سیاوش

  سلام. چطور میشه متوجه شد که قبلا نام همسر توی شناسنامه بوده و حذف شده؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   از طریق اخذ گواهی تجرد یا مراجعه به اداره ثبت احوال. البته اگر پاسخگو باشند

 4. Azad

  سلام یکی از نزدیکان من وقتی ازدواج کرد ازدواج تو شناسنامه خانمش ثبت نشد که بتونه حقوق همسر مرحوم قبلیش را بگیره. بعد از طلاق هم تا مدت زیادی متوجه نشد که طلاق توی شناسنامه ثبت نشده. الان خارج از ایرانه و قصد ازدواج داره در قسمت ثبت ازدواج هم فقط اسم کوچک همسر قبلی قید شده و نام فامیلش نیست. ظاهرا همه اینها عمدی بوده . الان که میخواد طلاقش ثبت بشه نمیدونه کجا بره و چه کنه لطفا راهنمایی بفرمایید چون طبق شناسنامه ایشون متاهله درحالی که بیش از دوازده ساله که جدا شدند.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به اداره ثبت احوال مراجعه کنید.

 5. علی احمدی

  سلام .از همسر قبلی مطلقه ام ۳ فرزند دارم و از همسر دوم و فعلی ام فرزند ندارم .اکنون قصد تعویض شناسنامه ام دارم .می توانم اسم همسر قبلی مطلقه ام را در شناسنامه جدیدم حذف کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   خیر٬ فقط با ازدواج جدید نام همسر قبلی حذف خواهد شد.

 6. ن.ر

  من ٥ سال پيش جدا شدم با يه فرزند.. يكسال هست ك عقد كردم مجددا.. اگر بخوام نام همسر سابق را پاك كنم.. نام فرزندم هم از شناسنامه برداشته ميشه؟ يا نه ؟ چون فرزند دارم نميشه اين كارو كرد!!
  متشكرم

  1. گروه وکلای پارسای

   خیر نام فرزند حذف نمی شود.

 7. ن

  سلام ببخشيد مى خواستم اسم همسر سابق رو پاك كنم از شناسنامم و كسى كه مى خواد بياد خواستگارى در جريانه اما نمى خواد خونوادش در جريان باشن ، بايد چيكار كرد ؟؟ چون واقعاً خيلى قانون بدى هست كه بعد طلاق اسم طرف مقابل بمونه تو شناسنامه خوب ما كه واقعيت رو ميگيم اما بودن اسم اون فرد فقط باعث آزار روحى براى يك زنه كه مى خواد تشكيل زندگى بده يا تو اين مملكت كار كنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام به کرات به این سوال پاسخ داده شده است

 8. Atena

  سلام خسته نباشید
  من از همسر سابقم جدا شدم و یک فرزند دارم . آیا اسم این آقا رو بعد از ازدواج مجدد من حذف میکنند و فقط اسم بچه میمونه؟ چون حضانت بچه هم با پدرش هست.

 9. مصطفی

  سلام. بنده دو ازدواج نا موفق داشتم . میخواستم بدونم الان که در شرف ازدواج سوم هستم بعد از ثبت عقد میشه نام دو همسر قبل رو حذف کنم از شناسنامه ام یا نه؟ممنون از پاسخگویی شما

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله با ثبت ازدواج جدید می توانید نام همسران قبلی را از شناسنامه حذف کنید

 10. النا

  باسلام من يكسال عقده كرده بودم كه جدا شدم .يه بريدگي خيلي كوچك به وجود امده از رابطه كه داشتيم .ميخواستم سوال كنم ايا اسم ايشون از شناسنامم حذف ميشه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر پزشکی قانونی تایید بکارت کند بله

 11. فاطمه

  سلام من میخوام از همسرم جدا بشم، ما عقد بودیم دوسال، اما رابطه نداشتیم ولی بکارتم دکتر رفتم گفت از بین رفته. البته کامل نه، این باعث میشه که اسمش از شناسنامم پاک نشه. یعنی پزشک قانونی متوجه میشه که رابطه کامل نداشتم؟
  لطفا پاسخ بدید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر دخول کامل نبوده و مدتی از آن گذشته است نگران نباشید توصیه می کنیم که و قتی به پزشک قانونی مراجعه کردید آنچه به ما گفتید را به ایشان نگویید!

 12. merida

  سلام من دو بار ازدواج کردم ولی با هیچکدوم رابطه یا نزدیکی نداشتم،میخواستم ببینم اگه پزشک قانونی تایید کنه که بکارت دارم میتونم شناسنامه‌ی دوشیزه بگیرم؟اسم هردو تو شناسنامم پاک میشه؟

 13. مینا مومنی

  سلام
  خسته نباشین
  اگر زن بکارت نداشته باشن و جدا شن مرد چه زمانی میتونه اسم همسر رو حذف کنه از شناسنامش؟؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   با قانون فعلی با ازدواج بعدی

 14. peace

  سلام، در صورت ازدواج مجدد با همسر سابق، امکان داره طلاق از شناسنامه حذف بشه یا خیر؟

  1. گروه وکلای پارسای
 15. آرمین صد

  سلام یکی از آشنا های ما با زنی که قبلا یک بار طلاق گرفته ازدواج کرده حال میخوان از هم جدا بشن و هیچ دخولی بینشون نبوده و بکارت خانوم در ازدواج قبلی برداشته شده.ایا ایشون میتونن شناسنامه سفید دریافت کنند و این ازدواج را از سند خود حذف کنند؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با قانون فغلی خیر

 16. مرتضی

  سلام من یکبار سال ۹۳ جدا شدم در عقد و اسم زنم شناسنامه پاک شد سال ۱۴۰۰ هم زنم شیاد در اومد سرم کلاه گذاشت توافق کردم جدا شدم تو عقد آیا ایندفعه هم میتونم از شناسنامه اسم همسرم را پاک کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   اگر زوجه باکره باشد بله

 17. سحر

  در صورتی که دختر باکره باشه و در دوران عقد طلاق بگیره ایا شناسنامه اش مثل روز اول سفید میشع

  1. گروه وکلای پارسای
 18. مهسا

  سلام وقت بخیر در صورتی که شخص شناسنامه جدید داشته باشع و اسم همسر قبلی در ان ذکر نشده باشه هنگام عقد محضری ایا متوجه این ازدواج میشوند ؟؟؟

  1. گروه وکلای پارسای
 19. ..

  سلام بنده نامزد هستم و رابطه مقعدی داشتیم
  ولی باکره هستم،در پزشک قانونی مشکلی پیش نیاد و آیا امکانش هس اسم نامزدم پاک بشه؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مقعد معاینه نمیشه شما هم مطلقا چیزی نگید

 20. زهرا

  تو دوران نامزدی طلاق بگیری خانوم باکره نباشن و بعد سالها آقا بخاد ازدواج کنه اسم خانومو میشه پاک کرد ؟چیکار باید بکنیم؟

  1. گروه وکلای پارسای
 21. حمید قاسمی

  سلام
  من ازدواج کردم و بعد از مدت دو ماه، اخلاف پیش اومده و داریم جدا میشیم و هیچ رابطه ای هم بین ما نبوده و همسرم ازواج قبلی داشته ایا میتونم بعد از طلاق نام همسرم را از شناسنامه پاک کنم
  ممنون از شما

  1. گروه وکلای پارسای

   با قانون فعلی خیر مگر اینکه باکره باشد

 22. ریحانه

  سلام من شش ماهه که عقد کردم میخوام طلاق بگیرم بدون اینکه مهر طلاق تو این سن کم بخوره تو شناسنامه ام ولی هیچ رابطه ای هم نداشتیم. ایا ممکنه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگه با همسر هماهنگید با ما تماس بگیرید

 23. صلا خردمند

  با عرض سلام، بنده و همسرم قصد داریم برای مهاجرت به صورت توافقی جدا بشیم، و بعد از مدتی مجددا ازدواج کنیم، در بین این مدت امکانش هست اسم من از شناسنامه‌ی همسرم حذف بشه؟ و در ترجمه مدارک استفاده نشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اسم همسرتون حذف نمیشه مهر طلاق میخوره

 24. مرتضی محمودی

  باسلام وقتی من ازدواج کردم ۱۸سالم بود سنم کم بود و پدر مادرم به ذور برام زن گرفتن الان طلاق گرفیم با چه راهکاری میتونم اسمشو از شناسنامم پاک کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط با ازدواج بعدی

 25. مهرداد

  سلام من میخوام ازدواج کنم و نامزدم دوبار ازدواج کرده و طلاق گرفته
  میتونم قبل از ازدواجم اسم طلاق های سابقشو پاک کنم؟
  یا بعد از عقد میشه؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدین و راهنمایی کنید

  1. گروه وکلای پارسای
 26. نازنین رشیدی

  سلام ممنون از من شما برای اطلاعات خوبتون
  پارسال طلاق گرفتم شرایط ها رو خووندم برای برداشتن اسم همسر سابق از شناسنامه غیر مدخوله نیستم ولی می‌خوام ازدواج کنم و به هیچ عنوان نباید بگم قبلاً ازدواج کردم مورد خیلی خوبیه شانس بزرگیه راهی هست که بشه انجام بدم ؟

  1. گروه وکلای پارسای
 27. الهام موسوی

  باسلام…من خواهان ازدواج با مردی هستم ک قبلا جدا شده…به دلیل عدم اطلاع خانواده ام، میخوام ک اسم همسر سابق از شناسنامه ایشون پاک بشه…راهی هست؟!

  1. گروه وکلای پارسای
 28. اسماعیل یاری

  سلام خسته نباشید من دوساله جدا شدم ایا میتونم باتعویض شناسنامه اسم همسرمو حذف کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   طبق قانون باید ازدواج مجدد کنید

... ...