برای تماس کلیک کنید 021-44033677 021-44963487 021-77938057 021-77910821
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

طلاق توافقی

طلاق توافقی

 • ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
 • ۱۶ مهر ۱۳۹۸
 • 90 نظر
 • 145213 بازدید
توجه شود، از مورخ ۱۳۹۷/۹/۱ شرایط طلاق توافقی در تهران تغییر کرده است؛ برای اطلاع از آخرین تغییرات ( به روز رسانی در تاریخ دوشنبه ۲۲ ام مهر ۱۳۹۸ ) در این مطلب با ما همراه باشید.

مراحل طلاق توافقی در تهران و کرج

 • بدون حضور زوجین
 • ۱۰ روز کاری
 • حق الوکاله هر وکیل دو میلیون تومان

طلاق توافقی چیست؟

به طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زوجين به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند هر توافقی که آنها در خصوص مهريه، نفقه، جهیزيه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود. به عنوان مثال زوجین توافق مي کنند زوجه مهريه را در قبال طلاق ببخشد يا کل آن رادريافت کند و يا با شرايط توافق شده مهريه پرداخت شود و یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمتی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در راي دادگاه منعکس خواهد شد و قابليت اجرا دارد.

رویه گروه وکلای پارسای چنین است که در بدو امر توافقات زن و شوهر از آنها پرسیده میشود و سپس صورتجلسه شده و به امضا ایشان میرسد و در ادامه به وکالت از زوجین رای دادگاه طبق توافق آنها از دادگاه خانواده اخذ میشود.

طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

با عنایت به تغییر شرایط طلاق توافقی از آذرماه ۹۷ تاکنون در تهران اگر زوجین تمایل داشته باشند که به شخصه مراحل مربوطه را طی کنند در ابتدا هردو یا یکی از آنها می بایست به سامانه نوبت دهی طلاق (سامانه مداخله در طلاق – سامانه تصمیم) مراجعه کنند و با وارد کردن مشخصات سجلی یکی از مراکز غربالگری مشاوره در تهران را انتخاب کنند. مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق، آنها را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی استان تهران ارجاع می دهد. جلسات مشاوره در بازه زمانی حداقل ۴۵روزه و در ۱ یا ۵ جلسه خواهد بود. تعداد جلسات بستگی به شرایط زوجین و مرکز مشاوره دارد. پس از اخذ گواهی عدم انصراف طلاق در صورت اصرار آنها به جدایی، دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و به دادگاه خانواده ارسال خواهد شد.

پس از صدور رای دادگاه نیز زن و شوهر در فرصت ۳ماهه می توانند به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق بروند.

آنچه از اهمیت زیادی در طلاق توافقی برخوردار است اولاً توافق زن و شوهر بر انجام طلاق توافقی است و ثانیاً توافق در مورد مهریه، حضانت فرزندان، مقدار نفقه آنها – نحوه و مدت ملاقات است.

نکته: مدت زمان طلاق توافقی توسط وکیل در گروه وکلای پارسای حدود ۱۰ روز کاری می باشد

نکته: توجه داشته باشید هیچ زن و شوهری بدون رای دادگاه نمی توانند به طور مستقیم به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند و هیچ دفتر خانه ای هم نمی تواند طلاق را بدون رای دادگاه ثبت کند.

طلاق توافقی

مدارک لازم:

عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه و کارت ملی زوجین است. اگر کارت ملی را در دسترس نداشته باشید ولی شماره ملی را بدانید برای ثبت درخواست طلاق توافقی کفایت می کند. در صورت در دسترس نبودن عقدنامه می بایستی به دفترخانه ای که ازدواج کرده اید مراجعه کرده و رونوشت اخذ نمایید.

نکته:  مراحل طلاق توافقی در صورت اختیار وکیل نیازی به حضور طرفی که وکیل دارد نمی باشد

نکته: تا قبل از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) هر کدام از زوجین حتی اگر توافق نامه ، وکالتنامه یا دادخواست را امضاء کرده باشند، در صورت پشیمانی رای طلاق توافقی صادر نمی شود.

اما پس از صدور رای طلاق تفاهمی بر طبق مواد ۳۵ و ۳۶ قانون حمایت خانواده اگر زوج (مرد) پشیمان شود و به دفترخانه برای ثبت طلاق نیاید امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر این که زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق (حق طلاق) وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد.

اما اگر زوجه (زن) بعد از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) پشیمان شود زوج می تواند بدون حضور او به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه کند و طلاق را ثبت نماید البته باید دانست که در صورتی که طلاق خلعی باشد زوجه می تواند در ایام عده (سه ظهر) از زمان ثبت طلاق به آنچه بذل کرده از مهریه یا غیر آن، مراجعه کند.

توجه داشته باشید که در عمل اگر زوجه یا وکیل او در دفترخانه طلاق برای ثبت حاضر نشوند محضر طلاق از شعبه ای که رای را صادر کرده در این خصوص استعلام میکند و عمده محاکم خانواده اجازه ثبت طلاق بدون رضایت زوجه را نمی دهند.

نکته: در طلاق توافقی خلعی اگر زن باکره و يا يائسه نباشد، از فاصله ثبت طلاق تا پايان عده می تواند به آنچه بذل کرده رجوع کند. برای جلوگيری از اين کار می بايستی از دادگاه خواست که در رای گنجانده شود که زن حق رجوع به مابذل ( آنچه را که بذل کرده) را از خود ساقط کرده است -اصطلاح حقوقي است – و یا اینکه مهریه را ابرا کند.

بدیهی است که زن دوشیزه و یا باکره عده ندارد و امکان رجوع هم متصور نیست.

نکته :توافقنامه ای که معمولا براي طلاق توافقی نوشته می شود اگر منجر به ثبت طلاق نشود و یکی از طرفين پشیمان شود اثر حقوقی ندارد و از درجه اعتبار خارج است.

نکته: اگر زن باکره (دوشیزه) باشد دادگاه های تهران فقط گواهی بکارت پزشکی قانونی را معتبر می دانند و اگر باکره نباشد صرف جواب آزمايش عدم بارداری کفایت می کند.

طلاق توافقی و امکان پاک کردن طلاق از شناسنامه:

پس از ثبت طلاق، در صورت عدم نزديکی زوجين با ارائه حکم دادگاه و طلاقنامه به اداره ثبت احوال زوجین می توانند شناسنامه را تعويض کرد و شناسنامه سفيد اخذ کرد و در صورت نزديکی زوجين فقط با ثبت ازدواج بعدی شناسنامه تعويض خواهد شد.

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد طلاق توافقی به مطالب فراوان و پراکنده که در قسمت سوالات متداول یا دانستنی های حقوقی همین سایت مراجعه کنید. همانطور که میدانید گروه وکلای پارسای صرفا متمرکز در دعوی مرتبط با خانواده می باشند.  در این راستا تمامی مطالب سایت در خصوص حقوق خانواده ، رویه دادگاهها به زبان ساده می باشد.

شایان ذکر است آنچه گفته شد صرفا رویه دادگاه های خانواده تهران است در خصوص سایر شهرستاها بهتر از دادگاه یا وکلای شهر مربوطه کسب اطلاع کنید.

توافق نامه طلاق توافقی

سئوال: آیا امضا توافق های زوجین و یا امضا دادخواست و یا حضور در غربالگری و مشاوره التزام و الزامی برای طرفین به وجود می آورد؟

خیر. تا قبل از ثبت رسمی در دفترخانه طلاق هر کدام از زوجین که پشیمان شود در هر مرحله پرونده متوقف خواهد شد حتی اگر توافق مکتوبی در راستای طلاق انجام شده باشد. چندی قبل یکی از مراجعین محترم پرسیده بود که من در منزل یکی از اقوام در حضور شاهدین توافقی برای طلاق نوشتیم و در آن از مهریه خود گذشتم و بذل کردم. ولی الان به هر دلیل تمایل به جدایی ندارم آیا همسرم از آن نوشته می تواند سوء استفاده ای کند؟ به ایشان جواب داده شد تا زمانی که رای طلاق توافقی ثبت نشده همه توافق های سابق بلا اثر است.

نکته مهمی که باید توجه داشته باشید اینکه بیشتر شعب دادگاه خانواده تهران صرفا در رای دادگاه، توافق های مرتبط با موضوع زوجیت را انعکاس می دهند و البته به درستی از پذیرش سایر توافق های خارج از موضوع ازدواج خودداری می کنند. ما در هنگام قبول وکالت این موضوع را به موکلین گوشزد می کنیم. به عنوان مثال زن و شوهر به صورت شراکتی و مشاع در آپارتمانی شریک هستند. خوب زوجین تمایل بسیار دارند که در این خصوص هم تعیین تکلیف شود که در هنگام طلاق، جدایی اموال هم انجام شود. اما همانطور که گفته شد این موضوع خارج از صلاحیت دادگاه خانواده است و ارتباطی به موضوعات مرتبط یا زوجیت و طلاق ندارد. اما خوب است که دانسته شود که زوجین می توانند در خصوص آن مسائل با یکدیگر توافق مکتوب داشته باشند

مشاوره اجباری طلاق توافقی و همه چیز در خصوص آن

به طور خلاصه اینکه در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ مشاوره قبل از طلاق را الزامی کرده است و از آذر ماه ۹۷ توافق بین قوه قضاییه و سازمان بهزیستی انجام شده که متولی مشاوره قبل از طلاق و مراکز مشاوره زیر نظر آن باشد. در این راستا اقدام به طراحی و تاسیس سامانه تصمیم (مداخله در طلاق) به نشانی سایت http://www.zaman.behzisti.net/ کرده اند.

متقاضیان در سایت مربوطه ثبت نام کرده و پس از وارد کردن مشخصات خود با انتخاب تاریخ مراجعه و مرکر غربالگری، اقدام اولیه برای طلاق توافقی و مشاوره را انجام می دهند. پس از مراجعه به مرکز غربالگری آنها به یکی از مراکز مشاوره تحت نظر بهزیستی به جهت مشاوره معرفی می شوند.

با توجه به آمار رو به افزایش طلاق در چند سال اخیر این طرح تا حدودی در کاهش و جلوگیری طلاق موثر بوده است. شرافت و تجربه وکلای پارسای ایجاب می کند که به خوانندگان این سطور خاصه زوجین جوان گوشزد کنیم که طلاق توافقی اولین راه حل مشکلات زناشویی نیست.

خوبی مشاوره این است که اولا جلوی تصمیم آنها و زودگذر برای طلاق رای می گیرد و این مهمترین مزیت است و ثانیا واقعا بد نیست که شخص سومی که اتفاقا متخصص هم است که به زندگی و مشکلات زوجین نگاه و ارائه طریق کند.

در نهایت اگر متقاضیان اصرار بر طلاق داشته باشند و حتی دلیل موجه هم نداشته باشند گواهی عدم انصراف از طلاق به زوجین داده خواهد شد و با این گواهی مذکور است که ثبت دادخواست طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی میسر خواهد شد.

تمامی دادخواست ها از جمله دادخواست طلاق توافقی لزوما از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت شده و به دادگاه ارسال می گردد.

نکته : در صورت عدم تمایل زوجین به مشاوره، تمامی مراحل توسط وکلای ما بدون حضور زوجین انجام می شود.

طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج کشور

اگر هردو یا یکی از زن و شوهر خارج از کشور باشند برای طی مراحل طلاق توافقی بایستی به شخصی در ایران (مثلا یکی از وکلای گروه ما) وکالت برای طلاق از طریق سفارت یا کنسولگری ایران تنظیم شود. در ادامه وکالتنامه به همراه مدارک را باید به دست وکیل در ایران رسانده شود.

وکیل در ایران با وکالت مذکور از طریق طلاق توافقی و با توجه به توافقات موکلین، رای طلاق اخذ می کند و در صورت داشتن اختیار در دفتر طلاق نیز ثبت رسمی خواهد کرد. تکلیف مهریه و حضانت فرزندان همان است که آنها توافق می کنند و در وکالتنامه منعکس می شود.

سفارت خانه ها و کنسولگری ها ی ایران، در صورت مراجعه افراد برای وکالت به جهت متن وکالت، ایشان را به سامانه تاک ارشاد می کنند. متاسفانه متن وکالت آنها کامل نیست و با توجه با رویه دادگاه های خانواده ایران همخوانی کامل ندارد. لذا توصیه می شود چند جمله کلیدی را حتما در متن وکالت نامه در خارج از کشور اضافه کنید

۱- حق اعتراض به رای تجدید نظر فرجام خواهی و اسقاط آنها

۲- وکالت در قبول بذل

۳- اگر فرزند در سن حضانت دارند وکالت در تعیین تکلیف حضانت فرزندان ، تعیین نفقه و مدت ملاقات

عنایت داشته باشید که اگر قرار است مهریه بخشیده شود در وکالت نامه زوجه (زن) نوشته شود که وکالت در بذل کل مهریه و همچنین در وکالت زوج نیز نوشته شود وکالت در قبول بذل کل مهریه. اگر قرار است که مقداری یا همه مهریه پرداخت شود در وکالتنامه زوجه درج شود وکالت در بذل عین مهریه،  کمتر،  بیشتر و یا معادل آن و همچنین در وکالتنامه زوج نیز بایستی درج گردد وکالت قبول بذل عین مهریه یا معادل آن یا کمتر یا بیشتر به عبارت دیگر وکالت در قبول هر مقدار از مهریه یا معادل آن.

ایرانیان خارج از کشور از طریق  WhatsApp می توانند با موبایل های وارد شده در سایت با ما در تماس باشند.

وکالت طلاق (حق طلاق)

در این خصوص به تفضیل در سایت توضیح داده شده است ولی اجمالا اینکه ممکن است مرد یا زن برای طلاق به دیگری یا همسر وکالت برای طلاق بدهد. که به حق طلاق مرسوم شده است. در صورت کامل بودن وکالت، گروه وکلای پارسای بدون نیاز به حضور زوجین و از طریق دادخواست طلاق توافقی رای مربوطه را از دادگاه اخذ خواهند کرد.

چند نکته ضروری در وکالت در طلاق

۱ – در دفتر وکالت ما فقط وکالت در طلاق هایی را قبول می کنیم که زوجه مهریه را ببخشد یا قبلا بخشیده باشد. مگر اینکه زوج شخصا حضور پیدا کند و پرداخت مهریه را قبول کند.

۲ – بایستی وکالتنامه طلاق عبارت «قبول بذل» را داشته باشد.

۳ – در صورتی که متن وکالت «اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی» را نداشته باشد بعد از صدور رأی بایستی ۴۴ روز برای ثبت طلاق در محضر صبر کرد.

مشاوره تلفنی در خصوص طلاق توافقی با وکالت طلاق یا بدون آن رایگان است.

مهریه و طلاق توافقی

همانطور که در بالا توضیح داده شد ملاک در این نوع طلاق، توافق زن و شوهر است. نوع طلاقی که دادگاه صادر می کند طلاق خلع است یعنی زن چیزی از مهریه یا غیر آنرا بذل می کند و مرد قبول بذل می کند. مثال:

۱ – زوجه کل مهریه مندرج در سند ازدواج را بذل و زوج قبول می کند.

۲ – از کل مهریه ۵۰۰ سکه ای زوجه ۳۹۰ سکه را در قبال طلاق خلع بذل می کند و زوج قبول بذل می کند و ۱۱۰ سکه بر ذمه شوهر باقی می ماند که مثلا در محضر طلاق. زوجه داده شود و یا اینکه به صورت اقساط توافق گردد پرداخت شود و یا اینکه مدت برای آن قرارداد شود.

۳ – زوجه کل مهریه را ابراء می کند و مبلغ ده هزار تومان در قبال طلاق خلع بذل می کند و زوج قبول بذل می کند.

۴ – کل مهریه مندج در عقدنامه به زوجه پردداخت می شود و یا بر ذمه زوج باقی می ماند و یا در اقساط توافقی پرداخت می شود و زوجه در راستای طلاق مبلغ ده هزار تومان بذل می کند و زوج قبول بذل می کند.

گواهی بکارت و آزمایش بارداری

دادگاه مکلف است در هر رای طلاق تکلیف باردار بودن یا نبودن زوجه را مشخص کند. لذا اگر زنی بالای ۵۰ سال باشد یائسه محسوب می شود و نیازی به آزمایش نیست. از طرفی اگر خانمی باکره باشد توسط دادگاه به پزشکی قانونی به جهت معاینه و اخذ گواهی مربوطه معرفی می شود. فرض سوم و شایع اینکه زوجه نه یائسه است و نه باکره که در  این ارائه آزمایش بارداری الزامی است.

رویه شعب دادگاه خانواده به دو صورت است بعضی زوجه را به ارائه آزمایش بارداری در زمان رسیدگی و قبل از حکم موظف میکند و بعضی دیگر ارائه جواب آزمایش را موکول به دفتر ثبت طلاق می کنند.

حضانت فرزندان در طلاق توافقی

یکی از توافقات مهم زوجین در خصوص حضانت فرزندان است. دانستن چند نکته ضروری است. اول اینکه فرزندان دختر بالای سن ۹ سال  و پسر از ۱۵ سال تمام، از سن حضانت (نگهداری) خارج هستند. بنابراین دادگاه تکلیفی در خصوص آنها ندارد تا حضانت را در رای مشخص کند. دوم عده ای از خانم ها به غلط عنوان می کنند که مهریه در ازای حضانت فرزندان می بخشم این موضوع وجاهت قانونی ندارد و این  دو ارتباطی به هم ندارند. سوم میزان ملاقات طرف مقابل و اینکه پرداخت نفقه به عهده چه کسی است و میزان آن در ماه چقدر است با زوجین است که در مورد آن توافق کنند. بنابراین وقتی زن و شوهر متقاضی طلاق به دفتر وکالت مراجعه می کنند از شرایط طلاق توافقی ، داشتن توافق بر سر همه مسائل مذکور است چهارم ممکن است بعداً بین زوجین به دلایلی اختلاف بر سر حضانت به وجود آید ملاک برای دادگاه مصلحت فعلی طفل است نه توافق قبلی زوجین.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به لینک های زیر نیز مراجعه نمایید :

مزایای داشتن وکیل برای طلاق توافقی

طلاق با داشتن حق طلاق

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

90 پاسخ به “طلاق توافقی”

 1. محمد گفت:

  خواستم تشکر کنم بابت خدماتتون در مورد طلاق توافقی
  ممنونم

 2. مینا گفت:

  ممنونم از خدماتتون و برخورد فوق العادتون

 3. مستانه گفت:

  واقعا شما عالی هستین
  جدا از سرعت عمل شخصیت عالی دارید
  ممنونم بابت همه چیز

 4. شیوا گفت:

  من شیراز هستم و دیروز به دادگاه خانواده مراجعه کردم متوجه شدم که اول باید کلاس مشاوره شرکت کرد و حدود یکی دو ماه طلاق توافقی طول می کشد ولی شما اینجا گفتید یک هفته !!!!!

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام خدمت شما
   همانطور که در متن هم اشاره کردیم فقط در تهران با شرایط فعلی مراحل طلاق توافقی کمتر از یک هفته انجام خواهد شد و این موضوع شامل شهر های دیگر کشورمان نمی شود. قوه قضاییه جهت کاهش آمار طلاق در صدد است که در تهران نیز قبل از ثبت دادخواست در دفتر خدمات زوجین را به واحد مشاوره معرفی کند که تاکنون این موضوع اجرایی نشده است و طلاق توافقی به همان رویه سابق در تهران انجام می شود.
   موفق و سربلند باشید

 5. رضا گفت:

  چندی قبل با همسرم دچار اختلاف شدید شدیم و تصمیم به طلاق توافقی گرفتیم به این صورت که حضانت با مادر باشد و از ۳۱۳ عدد سکه مهریه ۱۱۰ سکه باقی بماند و باقی بخشیده شود. حال سوال این است که ما در دفتر وکیل توافق ها را نوشتیم و امضا کردیم ولی از آن پشیمان شده ام چه راهکاری وجود دارد ؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام خدمت شما کاربر عزیز
   اگر هر کدام از زوجین تا قبل از اجرای صیغه طلاق حتی با صدور رای و نوشتن توافق و امضا پشیمان شود بر طبق تبصره ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده توافقات در راستای طلاق نیز باطل می شود
   موفق و پیروز باشید

 6. مانلی گفت:

  سلام
  من و شوهر سابقم در طلاق توافقی، توافق کردیم که ماهانه یک میلیون تومان تا دو سال به من پرداخت شود ولی متاسفانه با وجود صدور رای الان چند ماه است که مبلغ توافق شده را پرداخت نمی کند. چه کاری باید بکنم؟ میتونم جلبش کنم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام و احترام
   به شعبه صادر کننده رای مراجعه کنید شاید از شعبی باشد که صدور اجرائیه برای توافقات طلاق توافقی را بپذیرید در غیر اینصورت بایستی دادخواست بدهید. امکان جلب شوهر برای نپرداختن مهریه به ۱۱۰ سکه یا معادل قیمت آن وجود دارد
   موفق و پیروز باشید

 7. مرجان گفت:

  شرایط طلاق توافقی در تهران تغییر کرده است؟ منظور اینکه شنیدم بخشنامه ای صادر شده که حداقل ۲ماه طول می کشه صحت داره؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام و آرزوی توفیق
   قوه قضاییه در صدد اجباری کردن مشاوره های خارج از دادگاه و طولانی کردن روند طلاق توافقی در تهران از ابتدای سال جاری هست ولی تاکنون یعنی مورخ ۱۵/۸/۹۸ اجرایی و اجباری نشده است و به همان روال گذشته دادگاه های خانواده در تهران به طلاق توافقی رسیدگی می کنند.

 8. سوگند گفت:

  سلام و ممنون که به سوالات جواب می دید؛ من از همسرم حق طلاق دارم و می خوام که جدا بشم، باید چیکار کنم؟ اصلا راضی نمیشه دادگاه بیاد و من هم دلم نمی خواد باهم رودررو بشیم.

 9. محمد کیان گفت:

  طلاق توافقی خیلی طول میکشه من از مهر ۹۷ اقدام کردم الان آذره ۹۷ نزدیک موعد دادگاه هستم.
  چندبار فقط باید برین مشاوره ۷ یا ۸ بار

 10. سروش بامدادی گفت:

  اگه زوجه درخواست طلاق بده بدون دلایل محکمه پسند و زوج در روز دادگاه حاظر نشه چه شرایطی بوجود میاد؟ ممنون

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام
   حتی اگر شوهر در دادگاه حاضر نشود دلیلی برای صدور حکم طلاق به درخواست زوجه بدون دلایل محکمه پسند وجود ندارد

 11. Saeid گفت:

  باسلام
  من سه ماه هست همسرم رها کردم چون مشکلات زیادی داشتیم حل نشد الان منتظرم اونا شکایت کنن ولی اینکارو نمیکنن من اگر شکایت کنم باید تمام مهریه رو بدم؟ درضمن مهریه ۵۱۴عدد سکه هس

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام؛ اگر دارای اموالی به غیر از مستثنیات دین هستید که بایستی تمام مهریه را پرداخت کنید در غیر این صورت با دادن دادخواست تقسیط مهریه دادگاه با توجه به وضع مالی شما مهریه را قسط بندی می کند.

 12. rad گفت:

  سلام من و همسرم حدود سه سال هست که توافقی طلاق گرفتیم و مهریه تقسیط شد ،الان چن ماه هست که مهریه رو پرداخت نمیکنه و خودش دادخواست تعدیل تقسیط مهریه داده و من به دادگاه نرفتم الان امکان جلب هست ؟و اینکه قاضی میتونه رای صادر کنه بدون حضور من ؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   برای اقساط معوقه مهریه می توانید تقاضای جلب کنید و دادگاه نیز می تواند اقساط مهریه را در صورت صلاح دید تعدیل کند

 13. مهسا گفت:

  سلام ما تو عقد هستیم و قرار شده توافقی جدا بشیم امروز میریم محضر برای امضا،ولی من متوجه نشدم الان امضا کنیم چه اتفاقی میافته؟یعنی رای طلاق صادر میشه و همه چی تموم میشه؟من واقعا دلم نمیخواد طلاق بگیرم ولی متاسفانه شوهرم خیلی مصمم هست برای طلاق،واسم دعا کنید لطفا

 14. ماه گفت:

  ما در حال طلاق توافقی هستیم از مهر شروع کردیم بعد از مدتی واسم پیام امده پروندمون ارجاع شد بعد از چتد روز پیام دگه اومد ک رای صادر شد ولی ما دادگاه رفتیم گفتن هنوز نوبتتون نیست.من وکالت دادم ب شوهرم و ترسم از اینه ک شوهرم داره گولم میزنه

 15. امید صادقی گفت:

  سلام هزینه وکیل برای طلاق توافقی چقدر میشه

 16. بابک گفت:

  سلام وقت بخیر. لطفا شماره واتس آپ یا ایمو برای تماس از خارج از ایران جهت طلاق توافقی برای من ارسال کنید.
  با تشکر

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   از طریق شماره موبایل های موجود در قسمت تماس با ما می توانید از طریق واتساپ با ما در تماس باشید

 17. ازادي گفت:

  سلام از مهر٩٦ از خونه اومدم و خونه مادرم هستم البته طي يك بگو مگوي تلفني همسرم به من گفت از خونه برم
  از اونموقع هربار ميان و ابراز علاقه و پشيموني ميكنن ولي ميگن صبر كن تا فكر كنم تا مرداد ماه براي اينكه بفهمه زودتر بايد تصميم بگيره مهريه مو اجرا گذاشتم بعد از اون توافق كرديم بخشي از مهريه رو ببخشم و مابقي رو بگيرم اما طلاق نگيريم
  كه در محضر مبلغ١١٤ ميليون نقد گرفتم و تمام مهريه و غيره رو بخشيدم
  اما از شهريور ماه باز خبري از اقا نشد و همش ميگن صبر كن من ميخوام درست تصميم بگيرم
  در نهايت باز هم من اقدام به طلاق توافقي كردم ايشون هم هربار اومد و باز اصرار كرد شايد مشاوره اجباري براش مفيد باشه و بتونه تصميم بگيره
  ٤٥ روز مشاوره هم گذشت و دوجلسه اومدن مشاوره و بعد هم براي دادخواست طلاق اومدن ثبت كرديم ونوبت خورد٢٤ دي ماه
  بازم گفت تا٢٤ بزار بيشتر فك كنم
  روز دادگاه اومده بود كه بگه طلاق نميدم و ١ ماه وقت ميخواد فكر كنه ولي قاضي كوچكترين سوالي نپرسيد و حكم رو صادر كردو ما امضا زديم از قاضي پرسيد بدون من همسرم ميتونه طلاق بگيره قاضي گفت نميشه بايد باهم باشين برا طلاق در محضر و تا٣ ماه حكم مهلت داره
  از اونجا اومديم با التماس و خواهش به من گفت ١ ماه فرصت بده برم مشاوره
  و تا٢٤ بهمن برا بار اخر من وقت دادم ميگه طلاقت نميدم ولي ميخوام خودمو درست كنم
  تو اين مدت مسافرت و تفريح و گشت و گذاربوده تا جايي كه خبر دارم
  و من خسته شدم از اين بلاتكليفي
  ميخوام بدونم اگه بگه نميام برا طلاق چكار بايد بكنم؟قبلا با مادرشون زندگي ميكرديم الان خونه هم نداريم تازگي هم بيكار شدن و دنبال حقوق بيكاري هستن از شهريور ماه هم بعداز پرداخت مهريه نفقه نداده
  و تا الان ١ سال و٤ ماهه من خونه مادرم هستم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر شوهرتان حاضر به ثبت طلاق توافقی نشود در این خصوص عملا کاری نمی شود کرد و شما می توانید دادخواست طلاق یک طرفه به دلایل بلاتکلیف رها کردن، رای طلاق توافقی، نپرداختن نفقه، بیکاری و … تقاضای طلاق کنید.

 18. a گفت:

  سلام تشکر بابت اطلاعات مفیدتون ..
  منو همسرم برای طلاق توافق کردیم و قرار ب طلاق توافقی گرفتیم اما شوهرم تهران کار میکنن و من شهرستانم.من میتونم از خودم شخصا دادخواست تنظیم کنم یا برای طلاق توافقی حتما زوج باید اقدام کنه و یا اگه نتونست توی جلسه های دادگاه شرکت کنه قاضی میتونه تا چه حد طلاق رو به تعویق بندازه

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر در یک شهر نیستید می توانید دادخواست طلاق یک طرفه بدهید و در جلسه رسیدگی شوهرتان توافق بر طلاق را اعلام کند

 19. حسین گفت:

  سلام ایا زوجه می تواندبادلایل واهی مبنی برمصرف روزانه یک پاکت سیگار مرد تقاضای طلاق کند ایا دلیلش محکمه پسنداست وراه حل چیست

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر فقط دلیل همین است که دکر کردید به نظر می رسد کافی برای طلاق نیست مگر اینکه زوجه دارای شرایط خاصی باشد.

 20. سیما گفت:

  سلام
  من قصد مهاجرت دارم و فرصت زیادی ندارم و با شوهرم توافق کردیم برای طلاق و نمی توانم در کلاس مشاوره شرکت کنم آیا راهی هست

 21. زیبا احمدپور از تبریز گفت:

  شما در تبریز هم وکیل دارید؟ چجوری می تونم هم طلاق بگیرم هم مهریم رو. شوهرم استاد حق تدریسیه دانشگاهه ورزقانه

 22. فاطمه گفت:

  سلام
  من یه بچه سه ساله دارم و دومی هم تا یکماه دیگه به دنیا میاد میخواستم بدونم چه زمانی میتونم برای طلاق اقدام کنم با هم توافق کردیم ولی همسرم میگن بچه هارو بهم نمیدن بعداز زایمان میخوان اونارو ازم بگیرن
  میشه راهنماییم کنید

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   در پاسخ بعضی سوالات واقعا نمیدانیم چه بگوییم که حق مطلب ادا شود. بهتر است در دوران بارداری و حتی شیرخوارگی کودکان به طلاق فکر نکنید. معمولا در این دوران اختلافاتی بین زوجین تشدید می شود بهتر است که صبوری کنید. ولی پاسخ حقوقی این است که حضانت فرزندان تا پایان ۷ سال با مادر است و پدر نمی تواند بدون رضایت فرزندان را از شما جدا کند

 23. علی گفت:

  سلام من ازهمسرم بهطور توافقی جداشدایم ولی اینکه ایشون نصف مهریه خودشونو درزمان صیغه طلاق بخشیدن ولیکن نصف دیگیری مهریه خودشون سرجایش باقیست ایا میتون اون نصفی که نبخشیدن ازمن بگیرن ممنون میشم راهنماییم کنیدممنونم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   فکر می کنیم منظور شما این است که در رای دادگاه برای طلاق توافقی چنین آمده است که زوجه نصف مهریه را بذل، نصف دیگر را بر ذمه شوهر باقی گذاشته است، اگر اینطور است و همسر باکره و یا یا‌ئسه نیست ایشان می تواند در ایام عده طلاق توافقی در صورت پشیمان شدن با مراجعه به دفترخانه طلاق به نصف مهریه بخشیده شده خود رجوع کند. با این وصف از منظر حقوقی پس از رجوع زوجه به مهریه در ایام عده از طلاق خلع به طلاق رجعی تبدیل می شود، در اینجا سردفتر طلاق زوج را (شوهر) از رجوع زن مطلع می کند و او نیز می تواند در همان ایام عده به زوجه رجوع کند بنابراین اگر زوج رجوع کند طلاق منتفی است.

 24. Hani گفت:

  سلام با تشکر از راهنمایی هایتان میخواستم بدانم با توجه به اینکه در تهران انجام مشاوره الزامی است آیا جلسه مشاوره یک جلسه یا احتمالا بیشتر میباشد؟

 25. رضا گفت:

  پشیمانی در طلاق توافقی چگونه است؟ یعنی همسرم برای دادن آزمایش به دادگاه نمی آید، چه باید کرد؟

 26. مریم گفت:

  با سلام، در صورت امکان در مورد عده طلاق توافقی هم توضیح دهید؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   در صورتی که زوجه باکره یا یائسه باشد عده ای وجود ندارد، در غیر این صورت بایستی ۳ طهر (۳ماه) یا همان ۳دوره عادت ماهانه از طلاق بگذرد تا زوجه بتواند ازدواج مجدد کند.

 27. سارا گفت:

  با سلام…در صورتی که طلاق توافقی در دادگاه ثبت شده باشد و آزمایش عدم بارداری به دادگاه اراه شده باشد آیا مجاز هست زوج و زوجه در یک خانه زندگی کنند..در صورتی که نمیخواهند خانوادها مطلع شوند

 28. پری گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱ساله جداشدم با طلاق توافقی مهریه مو ک ۲۱۴سکه بود ۴تومن گرفتم. با حضانت بچه ۴ساله بامنه . الان میتونم مهریه امو اجرا بزارم

 29. نیکو گفت:

  سلام و سپاس از پاسخگویی هاتون.من در شهرستان زندگی میکنم.میخام بدونم برای طلاق توافقی میتونم از یکی از شعبات تهران اقدام کنم که سریعتر بشه انجام داد طلاق رو؟ و اینکه شهر خودمون کوچیکه و با ی دادگاه رفتن و مشاوره رفتن خیلی ها متوجه میشن.

 30. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر .
  من با خانمم دو ماه هست که عقد کردیم ولی هنوز هیچ رابطه ای در کار نبوده ایشان هنوز دختر هستن و میخوایم طلاق بگیریم آیا میتونه تقاضای مهریه کنه ؟

 31. ابوالفضل گفت:

  سلام خسته نباشید.بنده نیشابورم .خانمم به کلک وکالت گرفت و با مظلوم نمایی گفت مهریه و ..میبخشم و میخام جدا بشم.رفته طلاق گرفته و مهریه را نبخشیده و گفته اون حرفام الکی بوده و پنج تا پنج تا میخام بزارم اجرا.خواهشا یک راهنمایی بکنید چون همه وسایل و …را گرفته و میخواد اذیت کنه و چون باباش دادگستری عریضه نویسه این کلکارو درست کرده.خواهشا یک راهنماایی کنیید چیکار کنم مادرم داره دغ میکنه که کلاهبرداری کردن و اینجوری. خواهشا راهنمایی کنید همه کارمم ازدست دادم بخاطر این وگرنه پول میدادم وکیل صحبت میکردم

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   در هر صورت وکالت داده شده و طلاق نیز انجام شده است. در این خصوص کاری نمیتوان کرد اما در مورد مهریه اگر مالی نداشته باشید می توانید تقاضای تقسیط کنید. دادگاه بنا بر میزان درآمد شما مهریه را برایتان قسطی می کند

 32. محمد گفت:

  با سلام

  من تو محضر حق طلاق رو به زنم دادم و اون هم رفته شکایت طلاق توافقی کرده. جلسه اول دادگاه برگذار شد و بعد فرستادن شورای حل اختلاف. توشورا گفتتن باید یکماه بگذره تا بتونیم نامه به دادگاه بدیم. و بعد یک ماه تو ۹۸/۱/۱۸ رفتیم شورا و صورتجلسه رو امضا کردیم. گفتن نامه میدیم به دادگاه تا کار تموم بشه

  ولی تا این لحظه هیچ اتفاقی نیفتاده. خیلی استرس دارم . نمیدونم چ اتفاقی میخاد بیفته. تا کی باید صبر کنم تا تکلیفم مشخص بشه.

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   احتمالا شما در تهران یا کرج نیستید چون رویه این شهر ها در طلاق توافقی کاملا متفاوت است. توصیه میکنیم از وکلای شهر خود در این خصوص مشاوره بگیرید

 33. سما گفت:

  سلام من میخواستم از همسرم جدا بشم و طلاق توافقی بگیرم حضانت پسرم رو در قبال بخشیدن مهریه به من میدن

 34. مسعود گفت:

  سلام.ده ساله که جدا شدیم با وکالت بلاعضل که من به زنم داده بودم بابت اختیارات مرد.وزنم طلاق داد.مهریه ۱۲۰سکه بود سال ۶۷ که ازدواج کردم فقط ۱۰۰ریال از مهریه را بخشید.ده ساله که دارم مهریه رو پرداخت میکنم ولی دیگه نمیتوانم چون باز نشسته هستم.درضمن ایشون با پدرشان زندگی میکنندو ازلحاظ مالی وضع بسیارخوبی دارن.راهی هست که دیگه پرداخت نکنم.تا الان حدود۷۰عددربع داده ام در صورتی که وقتی حکم دادگاه صادر شدربع سکه ۱۵۰ هزاربود ولی الان شده ۱میلیون و ۴۰۰ هزاروبا توجه به درامد من که از حقوق باز نشستگی هست که حدود ۱ میلیون و ۴۰۰هزار و اینکه ازدواج مجدد کردم و این مسئله داره باعث بهم خوردن زندگیم میشه بفرمایید من راهی دارم یا نه.

 35. مژگان گفت:

  سلام بهمن۹۳بدون رضایت خانواده بامردی که وکیل دادگستری هست ازدواج کردم طی دوماه دوباربشدت کتم زدوقتی بعدازسه ماه خواستم دیدن پدرم برم وکالتنامه ای ازمن گرفت که اگرتاسه روزبرنگردم بدون هیچ حقی طلاق توافقی بگیریم
  روزدوم برگشتم اماوکالتنامه رونگه داشت وبعدازیک ماه دعوای الکی راه انداخت ومنوازخونه بیرون کردوتمام مدارکم ونگه داشت ومن برگشتم خونه پدرم
  بعدازیکسال ونیم بااون وکالتنامه بدون اطلاع بمن درخواست طلاق توافقی داده وحکم گرفته والان بعدازگذشت سه سال ازطلاق موضوع روبه من گفت
  البته باهمون وکالتنامه یکباردرخواست داده بودواحصاریه برام اومدکه من نرفتم دادگاه و دادگاه درخواست وباطل کرد میخواستم کمکم کنین واقعااین کارقانونی بوده؟وقتی باراول دادگاه درخواست طلاق توافقی وردکرده چطوربااون وکالتنامه مجدددرخواست داده ضمناتاریخ وکالت برای دوسال قبل بوده وهیچ برگه ابلاغیه ای برای طلاق برای من ارسال نشده حتی مدارکم رونگه داشته ایشون بافریب ازدواج کردو بافریب طلاقم دادلطفاکمکم کنین ممنون

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   اگر به همسرتان وکالت در طلاق دادید ایشان می توانسته به وکالت از شما وکیل دادگستری انتخاب کرده و مراحل طلاق را انجام دهد. در پرونده های وکالت در طلاق چه وکالت دز طرف زن باشد چه از طرف مرد در صورت کامل بودن وکالت غالبا موکل به دادگاه احضار نمی شود

 36. محمد گفت:

  سلام عده تو طلاق توافقي از راي دادگاه شروع ميشه يا از زمان صيغه طلاق در دفترخونه ؟؟
  با اين وجود كه زمان راي داداگاه تا وقت دادگاه سه ماه فاصله وجود داره ؟
  و اين كه ايا ازمايش بارداري منفي باشه ايا باز هم عده وجود داره يا نه با توجه به عدم تمكين پنج ماهه؟؟

 37. محمد گفت:

  من طلاق توافقی گرفتم از همسرم. ایشون مهریه اش رو بخشیدن. میخوام ببینم دقیقا چقدر ایشون وقت دارن به مهریه دوباره رجوع کنن؟ سه ماه یا سه ماه و ده روز؟

 38. roya گفت:

  سلام خسته نباشید
  منو همسرم دوسالونیمه عقد هستیم
  ولی من باکره نیستم
  میخوایم توافقی جدابشیم من مهرمو ببخشم اونم طلاقمو بده من نمیخوام کلاس مشاوره برم چند روز طول میکشه تا طلاقمون ثبت بشه؟استان البرز هستم

 39. رجب زاده گفت:

  سلام. خسته نباشید . میخواستم بدونم مبلغ وکالت برای طلاق توافقی چقدره؟

 40. Tavakoli گفت:

  سلام خسته نباشید ممنونم از اطلاعات مفیدتون
  من کرج هستم روند طلاق توافقی تو کرج سریع تر انجام میشه یا تهران؟
  من و همسرم میخوایم توافقی جدا شیم روند رسیدگی تو کدوم شهر سریع تره ؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   می توانید با ما تماس بگیرید. در تهران حدود ۱۰ الی ۱۵ روز کاری توسط وکلای ما رای طلاق اخذ خواهد شد

 41. هستی گفت:

  با سلام.من ۱۰سال ازدواج کردم و مهریه‌ام شش دونگ خانه به ارزش ۶۰میلیون تومان است میخواستم بدونم الان بخوام مهریه‌امو بگیرم یک خانه به قیمت ۶۰میلیون بهم میدن یا به روز حساب میشه؟

 42. میثم گفت:

  سلام اگر من مهریه را بدهم همسرم میتواند طلاق بگیرد؟
  چون من شرایط ۱۲ گانه را ندارم یعنی دلیلی بر طلاق ندارد
  اگر من راضی ب طلاق نشوم ایشان باید تمکین کنند یا میتوانند تقاضای طلاق نماید

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   طلاق از جانب زن با وجود مخالفت شوهر نیازمند دلایل موجه مثل شروط ۱۲ گانه و یا عسر و حرج است

 43. پریسا گفت:

  سلام ممنون از پاسخگویی شما من در حال مشاوره رفتن برای طلاق توافقی هستم همسرم قبل از این توافق یک وکالتنامه حق طلاق دادن بهم که در آن مهریه و نفقه و همه چیز رو بخشیدم آیا بعد از گرفتن طلاق توافقی میتونم مهریه از ایشون مطالبه کنم

 44. پریسا گفت:

  سلام خیییلی عالی و با نهایت احترام به زوجین پاسخگو هستید و در راهنمایی کردن بی نظیرید

 45. مینا گفت:

  سلام مهریه من ۱۲۰ سکه است وهمسرم یک خانه بنامش است ولی میگه من مهرتو ندارم بدم .من درخواست طلاق میخوام بدم چون اصلا تفاهم نداریم دادگاه اقساطی میکنه یا چون خونه داره اینطور نمیشه؟

 46. علی اصغر گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  دوره ۴۵روزه رو می گذرانیم خانمم با کارهایی که در این مدت انجام می ده منو پشیمان کرده آیا امکان فسخ طلاق توافقی وجود دارد . تا خودش بره درخواست طلاق بده شایان ذکر است هنوز شعبه دادگاه مشخص نشده است .

 47. ندا گفت:

  من باردار هستم .١٠روز ديگه زايمان ميكنم.همسرم ١هفته هست از خونه رفته.و هر چند وقت يكبار قهر ميكنه يا منو از خونه بيرون ميكنه يا ميزاره ميره .ميتونم درخواست طلاق بدم؟؟

 48. Fatemeh گفت:

  سلام. من همسرم ۱۱ساله بیماری ام اس دارن دیگر قادر به ادامه ی زندگی نیستم، توافق کردیم جدا بشیم اما الان میگه نه من طلاق نمیدم، الان منو راهنمایی کنید که چه کاری باید انجام بدم؟؟

 49. میری گفت:

  سلام وقت بخیر ، بر اثر مشکلاتی که تو زندگی من و سوهرم بوجود امد من میخواستم از شوهرم جدا شم اما ایشون موافق نبودن با اینکه من حق طلاق دارم اما اول دادخواست مهریه و نفقه و اجرت المثل دادم زمانی که شوهرم متوجه شدن من دادخواست دادم تمایل به طلاق توافقی پیدا کردن ، الان سوال من اینه که ایا برای من بهتر که دادخواست مهریه ام پیگیری کنم بعد که تکلیف اون مشخص شد برم از طریق حق طلاقم اقدام به طلاق کنم یا از طریق طلاق توافقی از هم جدا بشیم ؟ و اگه هنوز که تکلیف دادخواست مهریه من مشخص نشده ما برای طلاق توافقی اقدام کنیم ایا من به مشکل بر میخورم برای گرفتن مهریه ام یا نه

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   این تصمیم شخصی است ولی همانطور که به کرات اشاره کردیم در طلاق توافقی مهریه بستگی کامل به توافق دارد و اگر شما وکالت طلاق از همسر دارید حدود اختیارات وکالت نامه است که مشخص می کند می توانید طلاق با مهریه بگیرید یا مجبور به بخشش آن هستید.

 50. فرزانه گفت:

  من و همسرم ۱۲سال ازدواج کردیم همسرم اعتیاد به مواد مخدر و شیشه داره میخوایم طلاق توافقی بگیریم میتونیم به جلسه مشاوره نریم وقتی دلیل طلاق اعتیاد است؟

 51. ... گفت:

  سلام من همسرم رو دوست ندارم و هیچ جوره نمتونم کنارش باشم ۱ماه از عقدم میگذره مادرم گف اگ رابطه جنسی کامل داشت باشم حسو علاقم ب همسرم بیشتر میش ولی اینجوری نشد حالا در صدد اینم ک جدابشم چوم همسرم خ دوسم داره نمیدونم اون راضب میش یا نه ولی خب چون دیگ باکره نیستم میخاستم ببینم نفقه چیه و ایا ب من تعلق میگیره یا نه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

طلاق توافقی دارای هزینه های گوناگون است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.ادامه مطلب

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

جواب این سوال این است که در این مورد طلاق رویه یکسانی ندارد و در هر شهر ایران متفاوت است. همچنین در هر شعبه دادگاه در تهران هم متفاوت است و هر شعبه خط مسی خود را دارد . برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید. ادامه مطلب

شرایط طلاق توافقی چیست؟

با توجه به بالا رفتن آمار طلاق دستگاه ها در پی سخت کردن شرایط طلاق می باشند . اما شرط اصلی طلاق توافقی تفاهم زوجین بر این موضوع میباشد. این تفاهم شامل تمامی حق و حقوق زوجین می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر به روی ادامه مطلب کلیک نمایید.ادامه مطلب

طلاق توافقی چه مدت طول می کشد؟

اگر زوجین بر تمامی موارد توافق داشته باشد زمان زیادی طول نخواهد کشید . اما با این وجود باز در شعبه های مختلف زمان متفاوت هست و نمیتوان زمانه مشخصی را برای انجام طلاق تخمین زد. برای کسب اطلاعات بیشتر به روی ادامه مطلب کلیک نمایید.ادامه مطلب

مهریه قسطی در طلاق توافقی چگونه است؟

ملاک طلاق توافقی برای دادگاه توافق دو طرف میباشد. این مورد برای مهریه نیز صدق میکند. مثلا زوجین میتوانند بر سر بخشش مهریه و یا پرداخت کامل و یا قسطی شدن مهریه به توافق کامل برسند. برای کسب اطلاعات بیشتر به روی ادامه مطلب کلیک نمایید.ادامه مطلب

سوالات خود را در نظرات مطالب اینستاگرام از ما بپرسید (کلیک کنید)