قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

شرایط به اجرا گذاشتن مهریه با قانون مهریه جدید و همه چیز در مورد آن

 • ۱۴ خرداد ۱۴۰۰
 • بروزرسانی:
 • 38 نظر
 • 16 دقیقه
 • 267156 نفر
مطالبه مهریه و توقیف اموال را با وکیل مهریه متخصص فقط در تهران ۰۹۱۲۸۳۴۷۹۱۷
آخرین وضعیت اجرا گداشتن مهریه و توقیف فوری در ۱۴۰۰
توجه کنید مطابق بخشنامه که توسز ریاست محتر قوه قضاییه صادر کرده و ناظر به اجرای بند ب ماده ۱۱۳ قانون برانامه پنجم توسعه است کلیه محاکم ایران از پذیرش دادخواست مهریه در ابتدا بدون مراجعه قبلی به اداره ثبت منع شده اند. با این توضیح که چه وکیل مهریه داشته باشید یا خودتان به شخصه اقدام میکنید گام اول مراجعه به دفتر ازدواجی است که عقد آنجا ثبت رسمی شده است و دادن درخواست صدور اجرائیه برای هر مقدار از مهریه. گام بعدی مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک ( اداره اجرای مهریه) است. در اینجا اولا میشود زوج را ممنوع الخروج کرد و ثانیا میتوان اموال او را درخواست توقیف داد و اگر اموالی نباشد و مشخصلات را ندانید اداره مذکور از مراجعه ذی صلاح استعلام میکند مثل راهور یا بانک.
در صورتی که مال پیدا شود توقیف و ارزیابی و در ادامه به مزایده کذاشته میشود و اگر زوج معترض باشد مثل اینکه مستثنیات دین باشد حق اعتراض دارد. در نهایت اگر ظرف ۲ ماه مالی پیدا نشود و یا طرف ۶ ماه کار به نتیجه نرسد به درخواست زوجه یا وکیل او گواهی مبنی بر مراجعه به دادگاه صادر میشود.
مراحل اجرا و توقیف برای مهریه زمانبر و پردردسر شده خاصه در شهرهای بزرگ مثل تهران بنابراین توصید اکید از استفاده از وکیل پایه یک کاربلد و پرتجربه در اجرا است از این رو وکیل مهریه وکلای پارسای با بیش از یک دهه تجریه وکالت دعاوی خانواده و مهریه در تهران آماده قبول وکالت هستیم با ما در تماس باشید.

همانطور که میدانید بر طبق قانون به محض وقوع عقد نکاح، زوجه مالک تمام مهریه می شود چه اینکه تمکین از شوهر بکند و یا نکند آنچه در کشور برای مهر رایج است اینکه مهریه یا ملک غیرمنقول است و یا اینکه سکه بهار آزادی است و یا وجه نقد. در این مطلب به قانون مهریه در مورد به اجرا گذاشتن مهریه می پردازیم

مال غیر منقول به عنوان مهریه

مال غیر منقول مثل زمین، آپارتمان، مغازه و … توجه داشته باشید که هرگز مهریه را اینطور قرار ندهید که مثلا زوج خانه ای در تهران یا فلان محله یا به فلان متراژ به نام زوجه انتقال دهد. حتما بایستی پلاک ثبتی مشخص و معین با جزئیات مثل شماره قطعه در سند ازدواج قید شود.

با توجه به اینکه انتقال سند رسمی دارای مقدماتی برای ثبت و دفاتر اسناد رسمی است و از طرفی دفتر رسمی ازدواج محل انتقال رسمی سند ملک نیست، معمولا تعهد به انتقال به صورت شرط ضمن عقد(شرط فعل حقوقی) در سند ازدواج گنجانده می شود یعنی انتقال سند رسمی به آینده موکول می شود. بدیهی است که زوجه بعدا می تواند در صورت استنکاف زوج به انتقال سند از طریق مراجع قضایی احقاق حق کند. دادگاه محل وقوع ملک غیر منقول، صالح به رسیدگی است حتی اگر زوج یا زوجه در شهر دیگری سکونت داشته باشند.

نکته: اگر ملک مورد نظر به نام زوج (شوهر) نیست حتما امضای صاحب ملک (مالک) را اخذ نمایید.

برای پرداخت مهریه می توان در عقد نامه ضامن گرفت؟

بله. در قسمت مهریه توسط سردفتر ازدواج و با اخذ امضا از ضامن (مثلا پدر شوهر) نوشته می شود که پرداخت مهریه توسط چه کسی ضمانت شده است. ضمانت پرداخت مهریه حتی می تواند به صورت تضامنی هم باشد. در پرونده ای که چند سال قبل با آن درگیر بودیم، زوجه زیرک از سردفتر (عاقد) خواسته بود که پدر شوهر همراه شوهر متضامنا مسئول پرداخت مهریه باشد. بعد از چندی از زندگی به دلیل اختلافات فراوان زوجین، زوجه به طرفیت پدر شوهر متمول اقامه دعوی کرد و موفق به توقیف مغازه ضامن تضامنی (پدر شوهر) شد.

قانون مهریه در مورد به اجرا گذاشتن مهریه وجه نقد

خوب می دانیم که بر طبق قانون مهریه وجه نقد به نرخ روز محاسبه می شود و زوج مکلف به پرداخت است. دو نکته خیلی مهم است که باید بدانیم اولا اگر زوج فوت کند صرفا تا تاریخ فوت شوهر مهریه به نرخ روز محاسبه می شود، ثانیا ملاک، نرخ روز پرداخت مهریه توسط شوهر است و نه تاریخ اقامه دعوی و تقدیم دادخواست توسط زوجه برای اینکه بدانید نرخ روز مهریه شما چقدر است با تلفن ۱۲۹ مربوط به قوه قضاییه تماس حاصل نمایید.

مهریه وجه نقد هم از دادگاه و هم از اداره اجرای ثبت قابل مطالبه است.

قانون مهریه در مورد به اجرا گذاشتن مهریه سکه

می دانیم که مهریه می تواند سکه بهار آزادی یا سکه امامی باشد، نیم سکه یا حتی ربع سکه باشد. همه اینها وابسته به توافق زن و شوهر است. مهریه می تواند طلا هم باشد.به طور کلی هر چیزی که مالیت از نظر عرف داشته باشد یعنی عقلا وجهی بابت آن می پردازند، به عنوان مهریه امکان توافق بر آن وجود دارد.

مهریه سکه را به دو روش دادگاه یا اداره ثبت امکان به اجرا گذاشتن یا همان مطالبه وجود دارد.

برای به اجرا گذاشتن مهریه می توان از طریق وکیل دادگستری مجرب اقدام و یا اینکه خود زوجه بدون وکیل، از طریق دادگاه و یا اداره اجرای ثبت اقدام نماید.توصیه می شود قبل از هر اقدامی این را توجه داشته باشید که بعضی از خانم ها فکر می کنند با مطالبه کردن مهریه می توانند شوهر را به زعم خود تادیب یا تحت فشار برای داشتن زندگی بهتر قرار بدهند که البته تجربه وکلای پارسای نشان میدهد که این کار اشتباه است. به دادگاه رفتن و شکایت و امثالهم قطعا موجب بهتر شدن زندگی نخواهد بود که بر عکس صمیمیت زوجین را از بین می برد و  دلخوری و تلخی به جای می گذارد.

به هر حال اگر هم تصمیم قطعی به اجرا گذاشتن مهریه داشتید حتما با وکیل متخصص مهریه در خصوص مراحل و شرایط اجرا گذاشتن مهریه با توجه به وضعیت مالی شوهر خود مشورت نمایید. سرعت و وقت برای توقیف اموال برای مهریه بسیار اهمیت دارد که از چه طریق و چگونه باشد.

گرفتن مهریه و ادامه زندگی

گرفتن مهریه بدون طلاق بی تردید امکان پذیر است زوجه می تواند هر وقت که بخواهد حتی بدون درخواست طلاق و حتی در منزل شوهر، مطالبه مهریه از شوهر کند. اما اینکه به صلاح زندگی مشترک است یا خیر، موضوع دیگری است که تشخیص آن با زوجه است.

قانون مهریه در مورد به اجرا گذاشتن مهریه عقد موقت

غالبا صیغه نامه های ازدواج موقت سند عادی است. حتی اگر در دفتر ازدواج تنظیم شده باشد مگر اینکه به صورت رسمی ثبت شده باشد اما به هر حال مهریه مندرج در آنها قابل مطالبه از طریق دادگاه است. و زوجه عقد موقت چه در مدت نکاح باشد چه تمکین کرده باشد یا خیر و چه اینکه مدت تمام شده باشد، حق دارد مطالبه مهریه از شوهر کند.

مطلب مرتبط :   استرداد هدایای (طلاجات) زوجین پس از طلاق

ولی به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت نیازمند سند رسمی نکاح موقت است.

قانون جدید مهریه ۱۱۰ سکه

به طور خلاصه در قانون جدید مهریه اجرایی شدن قانون حمایت خانواده جدید، صرفا تا میزان ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن به نرخ روز، امکان جلب شوهر به سبب نپرداختن مهریه وجود دارد. به عبارت دیگر میزان مهریه توافق شده در سند ازدواج هر چقدر باشد معتبر است و امکان مطالبه آن از طریق دادگاه و اجرای ثبت وجود دارد فقط صدور جلب تا ۱۱۰ سکه امکان پذیر است.

مثال: مهریه خانمی ۳۵۰ سکه تمام بهار آزادی است زوجه مقدار ۲۰۰ سکه آن را از طریق دادگاه دادخواست مطالبه مهریه می دهد و در نهایت رای محکومیت زوج به پرداخت ۲۰۰ سکه صادر می شود. در مرحله اجرای حکم و بعد از صدور اجراییه زوجه نمی تواند اموالی از زوج به دادگاه ارائه کند و استعلام ها از بانک مرکزی، اداره راهور و اداره ثبت اسناد هم نشان دهنده این است که شوهر اموالی ندارد. در ادامه شوهر دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه را تقدیم دادگاه می کند و به استناد شهادت شهود و اعلام اینکه فاقد مال منقول و غیر منقول است مذدعی اعسار و تقسیط مهریه می شود. دادگاه پس از استماع اظهارات زوج و زوجه و با توجه به شغل شوهر، ۱۰ سکه پیش پرداخت و هر دو ماه یک سکه تمام بهار آزادی زوج را محکوم به پرداخت می کند. اگر زوج پیش پرداخت ۱۰ سکه و اقساط را تا سقف ۱۱۰ سکه پرداخت نکند، دادگاه به درخواست زوجه، بایستی حکم جلب را صادر کند.

اما اگر تا ۱۱۰ سکه پرداخت شود، مرد با نپرداختن با قیمانده و مازاد ۱۱۰ سکه دیگر جلب نخواهد داشت و زوجه بایستی که بتواند اموالی از شوهر به دادگاه معرفی کند و اگر عاجز از آن باشد یا مالی نباشد، نه می توان شوهر را جلب کرد و نه ممنوع الخروج

اگر تمایل دارید که اطلاعات جامع در مورد اعسار از پرداخت مهریه داشته باشید لینک مربوطه را مطالعه کنید.

انواع مهریه

عندالمطالبه است یا عند الاستطاعه. فرق در این است در مهریه عندالاستطاعه نه امکان جلب زوج وجود دارد و نه امکان ممنوع الخروج کردن او و فقط در صورتی که مالی از زوج به دادگاه یا اداره اجرای ثبت معرفی شود از بابت مهریه توقیف می شود و اگر مالی نباشد، امکان وصول مهریه نیست.

اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه بهتر است یا اجرای ثبت؟ جواب این است که هر کدام محاسن و معایبی دارند و بهتر است با عنایت به این که زوج مالی برای توقیف دارد یا خیر و وضع مالی زوج و زوجه، قبل از هر اقدامی با وکیل پایه یک دادگستری مجرب مشاوره کنید.
این امکان وجود دارد که بخشی از مهریه از طریق اجرای ثبت و بخشی دیگر از طریق دادگاه مطالبه شود. به طور خلاصه می توان گفت که سرعت فرآیند توقیف مال از طریق دادخواست تامین خواسته در دادگاه سریعتر است ولی عیب آن وجود ۳/۵ درصد هزینه دادرسی ثبت دادخواست مطالبه مهریه است که با توجه به مقدار سکه مطالبه شده مبلغ قابل توجهی خواهد شد.
اگرچه که می توان دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی نیز توامان تقدیم دادگاه کرد ولی بعضی از شعب دادگاه معمولا اعسار را نمی پذیرند اما اگر زوجه قصد ممنوع الخروج کردن شوهر را داشته باشد اقدام از طریق اجرای ثبت بسیار سریعتر از اقدام از طریق دادگاه خواهد بود. اگر هم زوج اموال برای توقیف دارد و جز مستثنیات دین نیست، اقدام از طریق اداره اجذای ثبت کم هزینه و بی دردسر خواهد بود.

بدیهی است که اگر مهریه عندالمطالبه باشد و زوج مالی برای توقیف نداشته باشد بهتر است از طریق دادگاه دادخواست مطالبه مهریه تا ۱۱۰ سکه داده شود.

مراحل گرفتن مهریه از دادگاه یا شورای حل اختلاف

متاسفانه در بعضی از شهر های ایران مثل مشهد -به زعم ما بر خلاف قانون- به زوجه اجازه ثبت دادخواست مطالبه مهریه از طریق دادگاه داده نمی شود و او را ارشاد به اجرا گذاشتن مهریه از طریف اداره اجرای ثبت می کنند. همانطور که می دانید اگر مرد اموالی برای توقیف نداشته باشد. مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت کار عبثی است و نتیجه مطلوب برای زوجه در پی ندارد و فقط میتوان زوج را ممنوع الخروج کرد. جلب شوهر برای نپرداختن مهریه با شرایطی که در قانون محکومیت های مالی و قانون حمایت خانواده آمده است فقط از طریق دادگاه و فقط تا سقف ۱۱۰ سکه امکان پذیر است.

به هر حال در اکثر شهر های ایران امکان اجرا گذاشتن مهریه یا همان مطالبه مهریه از طریق دادگاه وجود دارد.

اگر مقدار مهریه مطالبه شده کمتر از  میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی است و اگر مقدار مهریه مطالبه شده بالای ارزش  میلیون تومان باشد ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و سپس ارسال پرونده به دادگاه خانواده خواهد بود.بر طبق قانون همزمان با دادخواست مطالبه مهریه و یا حتی قبل از آن می توان قرار تامین خواسته از دادگاه با دادن دادخواست تقاضا کرد. با این توضیح که زوجه یا وکیل او به جهت جلوگیری از نقل و انتقال اموال می تواند از دادگاه تقاضای توقیف اموال به صورت اجرا قبل از ابلاغ کند بدین صورت که اول اموال توقیف شود و سپس زوج مطلع شود و در ادامه دادگاه وقت رسیدگی برای دادخواست مهریه تعیین کند و توجه داشته باشید که اگر ظرف مدت  روز از زمان صدور قرار تامین خواسته توسط دادگاه یا شورای حل اختلاف ، دادخواست اصلی مطالبه مهریه ثبت نشود، با درخواست شوهر از قاضی اموال از توقیف آزاد می شود.

توجه داشته باشید که بعضی از اموال قابل توقیف نیست و اگر هم توقیف شود با اعتراض شوهر از توقیف آزاد می شود که در اصطلاح حقوقی به آنها مستثنیات دین گفته می شود که بر طبق ماده ۲۴  قانون محکومیت های مالی عبارت هستند از:

 • منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکومٌ‌ علیه در حالت اعسار او باشد.
 • اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکومٌ‌ علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.
 • آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم‌ٌعلیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می‌شود.
 • کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شأن آنها
 • وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه‌ وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
 • تلفن مورد نیاز مدیون
 • مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می‌شود، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره‌ بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد.
مطلب مرتبط :   بررسی امکان تغییر توافقات طلاق توافقی قبل و بعد از رای

مراحل اجرا گذاشتن مهریه از اجرای ثبت

در ابتدا بایستی اصل عقدنامه یا رونوشت را در اختیار داشت و به دفتر ازدواج مندرج در عقدنامه و شناسنامه مراجعه کرد. البته ممکن است نشانی دفتر خانه عوض شده باشد و یا اصلا شما فراموش کرده باشید که دفتر ازدواج مورد نظر کجا بوده است و یا حتی سردفتر ازدواج فوت کرده باشد. در این موارد به کانون سردفتران ازدواج و طلاق یا اداره ثبت شهر مورد نظر برای پیدا کردن نشانی جدید و یا کفیل دفترخانه مراجعه نماید.

پس از یافتن دفتر ازدواج طی درخواست مکتوبی از سردفتر تقاضای صدور اجرائیه می شود. اما اینکه درخواست اجرای تمام مهریه شود یا قسمتی از آن بسیار اهمیت دارد. توجه باید داشت که مطالبه مهریه یا همان اجرا گذاشتن مهریه از اداره ثبت فقط در دو صورت مطلوب است اول آنکه زوج را ممنوع الخروج کنید و دوم زوج اموالی غیر از مستثنیات دین برای توقیف داشته باشد.

سر دفتر پس از درخواست کتبی زوجه یا وکیل  دادگستری زوجه، اجرائیه به میزان مهریه تقاضا شده صادر و به نشانی زوج مندرج در عقدنامه از طریق پست ارسال می کند.

ممکن است که سوال شود که نشانی ذکر شده در عقدنامه مربوطه به قدیم بوده و زوج از آنجا نقل مکان کرده است و امکان ابلاغ میسر نیست؟

جواب این است که اهمیتی ندارد صرف ارسال اجرائیه به نشانی زوج مندرج  در عقدنامه کفایت می کند حتی اگر زوج نقل مکان کرده و یا نشانی اشتباه باشد.

در ادامه باید به اداره ثبت احوال شهری که دفتر رسمی ازدواج در آنجا واقع شده مراجعه شود. در آنجاست که مشخص می شود برای چه مقدار از مهریه زوج را ممنوع الخروج می کنید و بابت چه مقدار دیگر تقاضای توقیف اموال او را دارید.

هر مال منقول و غیر منقول مربوط به زوج را می توان بابت مهریه، تقاضای توقیف کرد ولی توجه داشته باشید که مال نباید جزء مستثنیات دین باشد در غیر اینصورت با اعتراض زوج یا وکیل او مال از توقیف آزاد می شود.

ممکن است که مال مورد نظر برای توقیف در شهر دیگری به غیر از شهری که اداره ثبت در آن واقع شده باشد. به عنوان مثال عقد در شهر ارومیه بوده ولی زوجین ساکن در تهران هستند و مال مورد نظر یک باب مغازه است در قم است در این اداره اجرای ثبت ارومیه به اداره اجرای ثبت قم نیابت برای توقیف ملک و ارائه عملیات اجرایی مربوط به آن را صادر میکند.

سوال می شود امکان تقسیط مهریه مطالبه شده از اجرای ثبت برای زوج وجود دارد ؟ همانطور که گفته شد زوجه می تواند از طریق اداره اجرای ثبت شوهر، را بابت مهریه ممنوع الخروج کند. حال اگر زوج توانایی پرداخت مقدار مهریه ای که درخواست ممنوع الخروجی شده را نداشته باشد با دادن دادخواست اعسار از پرداخت مهریه از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه می کند . در صورت صدور حکم قطعی تقسیط مهریه و پرداخت پیش پرداخت اولیه و یکی دو قسط از مهریه ، زوج می تواند از اداره اجرای ثبت به استناد رای دادگاه تقاضای رفع ممنوع الخروجی کند.

جریان بخشنامه جدید قوه قضاییه در خصوص زندان مهریه چیست؟

این بخشنامه که در مورخ ۱۳۹۷/۷/۲۲ صادر شده است به این مطلب تاکید دارد که چون سکه گران شده است، دادخواست های تعدیل اقساط مهریه خارج از نوبت و با توجه به وسع واقعی زوج تقسیط شود که کسی بی جهت بابت مهریه به زندان نرود؛ متن بخشنامه چنین است:

بخشنامه شماره ۹۰۰۰/۳۴۸۵۹/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۷/۷/۲۲ رئیس قوه قضاییه

رؤسای کل دادگستری استان‌های سراسر کشور

نظر به برخی گزارش‌های واصله تعدادی از محکومین تادیه مهریه بر اساس تعداد سکه طلای تعیین‌شده به علت افزایش غیر متعارف قیمت آن توان پرداخت را نداشته و به همین جهت در اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به زندان معرفی می‌شوند. بدین وسیله مقرر می‌دارد؛ ترتیبی اتخاذ گردد تا دادگاه‌ها به صورت خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی نسبت به درخواست تعدیل که از سوی زوج تقدیم می‌گردد رسیدگی و مهلت‌های تادیه سکه را متناسب با وضعیت مالی محکوم‌علیه افزایش داده تا بدین ترتیب از زندانی شدن آنان جلوگیری به عمل آید.

ضمنا آمار پرونده‌های موضوع این بخشنامه به صورت فصلی به حوزه معاون اول گزارش شود. مسئولیت اجرای این بخشنامه به عهده رئیس کل دادگستری استان می‌باشد.

مرجع بخشنامه: سایت اختبار

چند سوال و جواب مهم و کاربردی برای گرفتن مهریه از طریق اجرای ثبت

۱ – اگر زنی مهریه را از طریق اجرای ثبت مطالبه کرده باشد و مالی از شوهر توقیف شود و یا شوهر ممنوع الخروج شود در صورت پشیمانی زوجه و درخواست مختومه شدن پرونده به هر دلیل مثل آشتی کردن زوجین یا طلاق توافقی و بخشیدن مهریه و …. آیا باید مبلغی به اداره ثبت پرداخت شود؟ فرض دیگر اینکه زوجین از هم جدا شده باشند و یا اینکه در دفتر اسناد رسمی زوجه م بعد از اجرا گذاشتن، مهریه را بخشیده باشد. در این جا اگر شوهر(زوج) به اداره ثبت برای رفع ممنوع الخروجی یا رفع توقیف از مال درخواست بدهد، مستلزم پرداخت هزینه یا نیم عشر است؟

جواب: در همه فرض های گفته شده نیاز به پرداخت هزینه ای به اداره اجرای ثبت اسناد نیست. فقط اگر مال توقیف شده به مزایده رفته باشد و به مرحله وصول برسد نیم درصد سهم اداره ثبت خواهد بود.

۲ – امکان ممنوع الخروج کردن شوهر برای سکه بالای ۱۱۰ عدد از طریق اداره اجرای ثبت وجود دارد؟

جواب: بله. اداره اجرای ثبت ممنوعیت و محدودیتی برای ممنوع الخروج کردن مهریه مستند به سند رسمی ندارد. حتی اگر ۱۱۰ سکه از مهریه دریافت شده باشد و برای مازاد آن زوجه تقاضای ممنوع الخروج کردن شوهر کند.

۳ – در اجرا گذاشتن مهریه در اجرای ثبت ملاک قیمت سکه در زمان درخواست اجرائیه است یا وصول مهریه؟

جواب: وصول مهریه

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. تسنیم

  سلام خسته نباشید، من ۱۴ سال پیش به خاطر اعتیاد و ضرب و شتم همسرم از او جدا شدم. پسر ۱۴ ساله ام به حکم دادگاه به خاطر اعتیاد و ضرب و شتم و شکستن بینی اینجانب حضانت فرزندم را به من دادند، ۱۴سال گذشته و حتی یکبار هم برای ملاقات فرزندش نیامده یک ریال نفقه هم پرداخت نکرده برا فرزندش، منم نفقه و مهریه خودم را بخشیدم. حالا بعد از ۱۴ سال اومده میگه میخوام پسرم را ببینم. منو فرزندم از لحاظ روحی‌به هم‌ریختیم. پسرم تمام امتحانات ثلث اولش را خراب کرد، شبها توی خواب مدام میپرد و داد میزند، دو روزم هست مدرسه نرفته و میگوید دیگر نمیروم چون پدرش چندبار رفته در مدرسه و از دانش آموزان در مورد پسرم پرس و جو کرده. یکهفته هست زندگی ما جهنم شده. تصمیم دارم دوتایی به ترکیه برویم و سریع شهرندی بگیریم. البته ناگفته نماند که من دو سه بار با حکم دادگاه پسرم را برای سفر به خارج از کشور برده ام بدون اجازه پدرش حتی. اما سالی یکبار‌این اجازه را دارم. حالا سوالم این است اگر شهروندی بگیریم دیگر پدرش نمیتواند دنبالش بیاید و مزاحم ما شود؟ ضمنا پسرم دیابت دارد از وقتی ایشون مزاحم شدن هرروز قند پسرم بالای ۴۰۰ بوده چون با استرس قندش بالا میرود. فقط ترو خدا سریع مرا راهنمایی کنید که از این جهنم خلاص شویم. ممنونم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فارغ از اختلافات زناشویی که منجر به طلاق شده است هر پدر و مادری حق دارد که فرزند خود را ملاقات کند حتی اگر در گذشته کوتاهی در این خصوص داشته است ولی در هر صورت با توجه به سن بچه اگر ایشان نخواهد با پدر ملاقات کند مراتب توسط کلانتری یا مددکاری به اطلاع قاضی رسانده می شود و پس از پذیرش دادگاه فرزند را اجبار به ملاقات با پدر نمی کنند. پدر می تواند که مانع خروج فرزند از کشور شود مگر اینکه شما به طریقی قانونی که در سوال نوشته اید زودتر از کشور خارج شده باشید

 2. نرگس

  سلام من ۵ سال پیش با شوهرم ازدواج کردم و متاسفانه ایشان از همان ابتدا با دروغ و فریب اعتیادشان را مخفی کردند و در دوسال آخر زندگی مشترکمان به سمت مصرف شیشه و هرویین رفتند … در دادگاه نخستین قاضی دلایل بنده را نا کافی دانستند و حکم طلاق ندادند و من با جمع آوری مدارکی خواستار تجدید نظر شدم … شوهر من در هیچ جلسه دادگاه و شورا حاضر نشده و به گونه ای متواری هست … مهریه و نفقه هم اجرا گذاشتم و اگر بتوانم پیداش کنم حتما جلب میشود … اما درصورت گیر نیفتادن کاری میتوانم بکنم که ازش جدا شم لطفا راهنماییم کنید . سپاسگزارم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اثبات اعتیاد شوهر در صورتی که فراریست از طریق شهادت شهود یا استعلام از مراکزی که سابقه بستری و ترک داشته قابل اثبات است

 3. محمد

  سلام ببخشید برای اجرا گذاشتن مهریه در دادگاه آیا می شود هزینه ی دادرسی را هم مانند مهریه طلب کرد؟

  1. گروه وکلای پارسای
 4. محمد

  سلام ببخشید الزام به تمکین برای زن در دوران عقد هم وجود دارد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله به شرطی که زن باکره به حق حبس استناد نکند.

 5. نسترن

  خسته نباشین . نزدیک به سه ماهه که همسرم براثر تصادف فوت کردن . املاکی از خودش نداشته . فقط دیه دارن . حالا خانواده ش با من سر ناسازگاری دارن . و نمیخوان که دیه همسرم به عنوان مهریم بهم تعلق بگیره . و میخوان هرکاری کنن تا منو محروم کنن از این حق . اونها تهدیدم کردن که میرن اقدام میکنن برای بخشش دیه . تا من نتونم از دیه مهریم رو بگیرم . من چه اقدامی باید انجام بدم؟ هنوز مهریه اجرا نذاشتم … اقدام اجرای مهریه از طریق دادگاه بهتره یا اسناد ؟ نمیتونم هزینه دادرسی بدم .چون همسرم شغلش ازاد بود و بیمه هم نبودیم .فرزندی هم ندارم . هنوز حکم دادگاه صادر نشده مبنی بر پرداخت دیه به وارثها که شامل من پدرومادر همسرم میشیم . تعداد سکه مهریه من ۲۱۴ عدد . من اگه از طریق دادگاه اقدام کنم باید همه ۲۱۴عدد رو به اجرا بذارم تابتونم دیه کامل رو توقیف کنم ؟ هزینه دادرسی و تمبر رو نمیتونم پرداخت کنم خودم بیکارم هیچ پس اندازی ندارم . از طریق اداره ثبت چقدر هزینه داره ؟بابت این هزینه ها خیلی نگرانم نمیتونم وکیل بگیرم خواهش میکنم برام راه حل بذارین لطفا کمکم کنین

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بهتر است که از طریق اداره ثبت مهریه را مطالبه کنید تا مجبور نباشید هزینه ای پرداخت کنید ضمنا اگر رای قطعی به پرداخت دیه صادر شده باشد می توانید از بابت مهریه آن را توقیف و دریافت کنید. یعنی اینکه اگر سایر وراث به قدرالسهم خود دیه را ببخشند بدیهی است نسبت به آن مقدار چیزی به شما نخواهد رسید.

 6. فهیمه

  سلام.من ۸ماهه که به عقدپسری درومدم.۱۱۴تاسکه تمام مهریمه..همسرم خیانت کرده و متوجه شدم قرص مصرف میکنه..مهریم رو میتونم به اجرابزارم؟من هیچ اشنایی بااین مسائل ندارم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   از نظر قانونی مطالبه مهریه نیازمند دلیل مثل اعتیاد و خیانت و… نیست

 7. Meisam

  با سلام و عرض خسته نباشید
  آیا میشود در قبال حضانت فرزند ۴ ساله (پسر) مهریه رو به زوج هبه کرد و بعد از طلاق در خواست مهریه کرد؟ بعد از مطالبه مهریه حضانت بچه که از بین نمی رود؟لطفا شرایط و راهکارهاشو ارایه بدین ممنون میشم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بعد از طلاق و گذشتن عده درخواست مهریه وجاهتی ندارد

 8. مهتاب

  سلام
  من یکسال ازدواج کردم و همسرم چند روز چند روز منزل نمیاد و من میخوام مهریه مو اجرا بذارم.همسرم از لحاظ مالی مشکل نداره.مهریه من هم ۱۴ عدد هست.میخوام بدونم برای گرفتن مهریه من باید سندی از همسرم در دست داشته باشم یا نه؟
  چون من میخوام کل مهریه مو یکجا بگیرم.البته یک مبایعه نامه دستی برای یک ساختمان در حال ساخت که ۲۰۰ میلیون پرداخت شده دست من هست.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مالی از او سراغ دارید از طریق اجرای ثبت در غیر این صورت از طریق دادگاه اقدام کنید

 9. رعنا

  سلام. همسر من پزشکه با درامد متوسط و مالی بنامش نداره. مهریه ام ۵۰تا سکه ست. یه بچه ۵ساله داریم. مدتیه بخاطر اختلافات شدید جدا از هم زندگی میکنیم. اما من قصد جدایی ندارم و هیچ اقدامی نکردم حتی برای نفقه فرزندم. سوالم اینه هنوزم با وجود قانون جدید، مقداری از مهریه رو بعنوان پیش قسط تعیین میکنند؟ یا از دم قسط میشه اگر شوهرم زودتر اقدام کنه برای پرداخت مهریه و طلاق؟ چون اون قصد زندگی نداره. و اجازه نمیده منزل مشترکمون باشم.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   پیش قسط تعیین می شود.

 10. فرهاد

  سلام. اگر مرد قبل از تقاضا مهریه از طرف زن اموالش رو به نام و حساب افراد دیگه مثل خواهر و برادر بزنه دادگاه میتونه ای اموال رو مصادره کنه؟

  1. گروه وکلای پارسای
 11. حامد

  با سلام: بنده یک ماشین ویک خانه کلنگی ۸۴ متری دارم که تو این چندروزه بنام خواهرم کردم ، میخواستم بدانم چقدر زمان باید از این انتقال بگذرد که همسرم نتواند اموالم را توقیف کند و لازم بذکر است که همسرم فعلا دادخواست و شکایتی بابت مهریه نکرده است. با تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   چون انتقال انجام شده امکان توقیف نیست

 12. پوریا

  سلام اگه زوجی بصورت توافقی از هم جدا بشن مهریه بازم به خانوم تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   در طلاق توافقی ملاک توافق طرفین بر سر مهریه است

 13. شيوا

  سلام من دوساله ازدواج کردم زماني که نامزدبوديم مشغول کاربودبعداز ازدواج بيکارشد حالا دنبال کارهم نميره براش کارهم پيداميکنيم بازم نميره،توي خونه حبسم کرده حتي اجازه کارکردن بهم نميده،من تحصيلکرده ام وميخوام کارکنم شوهرم ميتونه مانع ازکارکردنم بشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلامشوهر در صورتی می تواند زن را از کار منع کند که ثابت نماید شغل زن بر خلاف مصلحت خانواده است

 14. مهدی

  س خیلی مفید بود ومن ممنون هستم از شما

 15. مهدی مهدیان

  سلام.من میخام زنمو طلاق بدم و متاسفانه یا خوشبختانه فقط یه خونه ی ۵۰ متری دارم و دیگه چیزی ندارم .و از طرفی درآمد به اون صورت ندارم.نهایت یه تومن .و ۱۱۴ تا سکه مهریه اش هست…با این شرائط چجور میشه مهریه تقسیط بشه …چون شنیدم یک سوم درآمد هست و این یعنی تاقیام قیامت مهریه تموم نمیشه…لطفا راهنماییم کنید

 16. وکیل

  سلام علیکم برادران گرامی با توجه به اینکه در زمان عقد نکاح زوجه عنوان عندالاستطاعه به جای عندالمطالبه پذیرفته باشد ، در صورتی می تواند زوجه مهریه را مطالبه نماید که ملائت و توانایی پرداخت زوج را در دادگاه خانواده با دلیل ،مدرک معتبر و سند به اثبات برساند که البته باید این اسناد ارائه شده توسط زوجه غیر از مستثنیات دِین باشد لذا اگر بتواند ثابت نماید زوج محکوم به پرداخت مهریه می گردد و باید الزاماً بپردازد ولی اگر زوجه نتواند استطاعت و توانایی مالی زوج را به اثبات برساند (به عنوان مثال زوجی که هیچ سندی به نامش نیست و پولی هم در بانک جهت توقیف ندارد و کارمند هم نباشد که بتواند زوجه یک چهارم آن را به نفع خودش مسدود نماید) در اینحال مطالبه مهریه معلق و کان لم یکن می ماند و زوجه هیچ گونه اقدامی جهت درخواست مهریه و اعمال فشار به زوج را نخواهد داشت البته این فرایند تا زمان استطاعت زوج به قوت خود باقی است مگر آنکه شرایط مالی جدیدی برای زوج پیش بیاید و مستطیع شود و الا اگر تا پایان عمرِزوج هم زوج مستطیع نشود امکان مطالبه مهریه برای زوجه به هیچ وجه وجود ندارد. ضمنا در مورد مهریه های عندالاستطاعه به شرط عدم استطاعت مالی زوج ، زوجه : حق حبس ندارد (موضوع ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی ملغی می شود)- زوج زندان نمی شود(حق جلب زوج را نخواهد داشت) – مهریه تقسیط نمی شود – زوج ممنوع الخروج نمی شود و خلاصه هر اهرم فشاری را که زوجه می توانست به واسطه مهریه های سنگین و نامعقول به زوج وارد آورد و پایه های زندگی مشترک را متزلزل و بلکه تخریب نماید از کار انداخت و بی اثر نمود. «والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاته»

 17. بیتا ذبیحی

  سلام.من ۱۵ ماه قبل به عقد پسری در اومدم با مهریه ۳۹۰ سکه بهار آزادی
  الان به خاطر تفاهم نداشتن و مشکلات روحی و روانی که داره میخوام جدا شم تو دوران عقد .ایا میتونم مهریه رو اجرا بزارم و بگیرم؟؟؟ و اینکه باید از چه طریقی اقدام کنم؟

 18. F_B

  سلام ببخشید یه سوال داشتم
  اقدام به گرفتن مهریه از طریق اجرای ثبت وقتی مالی برای توقیف ندارن و فقط حقوق ثابت دارن وجود داره؟ یعنی شغل مشخص با حقوق ثابت؟ بهتره از طریق دادگاه اقدام کنم یا اجرای ثبت؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   الان در حال حاضر رویه مطالبه مهریه عوض شده و در ابتدا باید از اداره اجرای ثبت شروع کنید

 19. سوگل رحیمی

  سلام در هنگام ازدواج با همسرم با توجه به اینکه هر دو ازدواج دوممان بود و با این دیدگاه که با توجه به مشکلاتی که هرد و در زندگی قبل داشتیم احتمال جدایی برایم تقریبا صفر بود با پیشنهاد همسرم مبنی بر نداشتن مهریه موافقت کردم ولی امروز تصمیم به جدایی دارم با‌توجه به تمکن مالی همسرم راهکاری برای مطالبه حق و حقوق و مهریه هست یا خیر؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر مهریه در عقدنامه مشخص شده ولو اندک همان است و اگر ذکر نشده مستحق مهر المثل خواهید بود

 20. نویدی

  باسلام در صورتی که زوجه بابت دریافت مهریه درخواست توقیف اموال زوج را بدهد، آیا حساب بانکی مشترک زوج با شرکای کاری اش که سالها قبل از به اجرا گذاشتن مهریه افتتاح شده است هم مسدود خواهد شد ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   به قدرالسهم شوهر بله

 21. سید رضا موسوی

  اگر زن بعد از ازدواج در دفتر اسناد رسمی کل مهریشو بذل کنه وحق طلاق رو دست شوهر بده ایا امکان مطالبه مهریه از جانب زن وجود دارد یاخیر؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر ابراء کرده باشد که مطلقا رجوع ندارد در مورد بخشش مهریه ( بذل) رجوع به آن اختلافی است بعضی از شعب دادگاه قبول میکنند

... ...