قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

مشکلات دادن حق طلاق به زن چیست؟

 • ۵ آذر ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۱۸ دی ۱۴۰۰
 • 15 نظر
 • 5 دقیقه
 • 85350 نفر

شرایط طلاق با وکالت در طلاق کرج و تهران

 •  فقط در صورت بخشش مهریه از سوی زوجه قبول وکالت می کنیم
 • مدت زمان ۱۰ تا ۲۰ روز کاری بدون حضور زوجین
 • حق الوکاله دو وکیل با جمع تمامی هزینه ها ۶ میلیون تومان

عده ای سوال می کنند که مشکلات دادن حق طلاق به زن چیست؟ خلاصه و ساده آن این است که به انحصار حق طلاق مرد خدشه وارد می شود و این امتیاز مهم از او گرفته خواهد شد. البته این به آن معنی نیست که مردی که وکالت طلاق میدهد دیگر حق طلاق ندارد.

حال مشکلات دادن حق طلاق به زن را بررسی میکنیم

بعد از دادن این وکالت زن یا هر شخص دیگری که وکالت در طلاق به او داده شده است اختیار خواهد داشت در کوتاه ترین زمان و با شرایطی که در وکالتنامه آمده است، بدون حضور شوهر و با انتخاب وکیل برای او، از طریق طلاق توافقی، دادنامه طلاق (گواهی عدم امکان سازش) را از دادگاه خانواده اخذ نماید.

پر واضح است که داشتن حق طلاق (وکالت در طلاق زن) امتیازی برای او محسوب خواهد شد. البته باید به این موضوع توجه داشت که اختیار شوهر (مرد) برای درخواست طلاق علی رغم اعطای وکالت همچنان باقی است و شوهر می تواند در هر زمان که بخواهد دادخواست طلاق از طرف مرد تقدیم دادگاه کند.

مشکلات دادن حق طلاق به زن

این یک تصمیم شخصی است که مرد بخواهد  با دانستن مشکلات دادن حق طلاق به زن , وکالت طلاق به همسرش اعطا کند یا خیر. در این خصوص اظهار نظری نداریم ولی شایان ذکر است که مفاد و حدود وکالت از طرف مرد قابل تعیین است. این که وکالت در طلاق به چه کیفیت باشد بسیار اهمیت دارد.

این که با بخشش کامل مهریه باشد یا قسمتی از آن، این که موکول به ابراء عمده مهریه باشد، این که مقید به زمان باشد، این که قابل عزل باشد، این که به زوج بایستی ابلاغ شود و … همه و همه وابسته به اختیار زوج است که در وکالتنامه طلاق منعکس میشود

مطلب مرتبط :   حکم قانونی مهریه های عجیب چیست؟

توصیه اکید می شود که در اعطای وکالت در طلاق، نسبت به سایر مسایل مثل حضانت فرزندان، ساعات ملاقات، نفقه، اجرت المثل و جهیزیه نیز به صراحت و وضوح تعیین تکلیف گردد تا مشکلاتی در آینده دچار زوجه یا زوج نشود. مثلا زمانی که زوج خارج کشور است از طریق سامانه میخک وزارت امور خارجه باید وکالت تنطیم کند و متن پیش فرض آنجا مشکلاتی دارد از جمله اینکه اسقاط تجدید نظر و فرجام خواهی ندارد و باید اضافه شود

گذشته از این مسایل حقوقی مذکور، واقعا جامعه جوان ایرانی را چه شده است که این چنین طلاق رو به فزونی است و هنوز ازدواج نکرده به دنبال داشتن حق طلاق می باشند که البته با این شرایط جامعه امری عقلانی است.

به نظر ما گروه وکلای پارسای، مدت هاست که زنگ خطر به صدا درآمده است …

امروزه تمایل بانوان برگرفتن وکالت در طلاق از همسرانشان بسیار شده است گویی به چشم یک پشتوانه برای روز مبادا به آن می نگرند که البته با توجه به سخت بودن طلاق از جانب زوجه و در صورت مخالفت زوج، توقعی بجا به نظر می رسد. اما آنچه در اینجا در صدد بیان آن هستیم این است که به تجربه بسیار دیده ایم که وکالت در طلاق بدون در نظر گرفتن محتویات و شرایط آن به زوجه داده شده است و پس از چندی زوجه بدون اطلاع زوج به وسیله آن طلاق گرفته است و مهریه بر ذمه شوهر باقی مانده است. در ادامه به مبحث احتیاط در دادن حق طلاق به زوجه خواهیم پرداخت.

این که مردی بخواهد مهریه همسرش را که دین شرعی و قانونی است، پرداخت کند امری مقبول و پسندیده است اما آقایان باید توجه داشته باشند در صورتی که می خواهند وکالت در طلاق به همسرشان اعطا کنند با توجه به وضعیت مالی خودشان تکلیف مهریه را در وکالت پیش گفته مشخص کنند.

مطلب مرتبط :   قانون درباره سن ازدواج چه می گوید؟

نحوه نگارش و محتویات وکالت زن در طلاق

نحوه نگارش و محتویات وکالت زن در طلاق بسیار اهمیت دارد. وکالت عقدی است جایز به این معنی که وکیل و موکل می توانند در هر زمان آن را به هم زنند ولی اگر وکالت طلاق زن در ضمن عقد ازدواج و یا به صورت بلاعزل در دفترخانه تنظیم شده باشد که به وکالت بلاعزل در طلاق مشهور است، امکان پشیمانی برای زوج (شوهر) و عدول از آن وجود ندارد.

این که زن بتواند چه نوع طلاقی هم بگیرد رجعی یا خلع (بائن) بستگی به وکالت در طلاق دارد و این که تکلیف مهریه هم چه می شود وابسته به مندرجات و اختیارات وکیل در وکالتنامه دارد. مثلا می شود طوری وکالتنامه تنظیم شود که طلاق در قبال بذل کل مهریه باشد و یا بذل نیمی از آن و یا …..

یکی از خطرات احتمالی دادن حق طلاق به زن که به تعبیر درست آن وکالت در طلاق زن است، این گونه است که زن با وکالتی که دارد و پس از انتخاب وکیل برای همسر، مهریه را در قبال طلاق خلع بذل می نماید ولی در ایام عده و بدون اطلاع زوج، به “مابذل” رجوع می کند و حتی مرد ممکن است که نداند در کدام دادگاه خانواده و یا کدام دفترخانه طلاقی طلاق ثبت شده است.

بسیار شده است که از ما گروه وکلای پارسای می پرسند بهتر است طلاق توافقی جدا بشیم یا این که به همسرم وکالت برای طلاق بدهم؟ قطعا جواب ما این است که اگر مطمئن هستید که بلافاصله همسرتان قصد جدایی با وکالت در طلاق دارد بهتر است که شخصا یا توسط داشتن وکیل مستقیم و به وسیله طلاق توافقی جدا شوید تا بر جزئیات کار اشراف کامل داشته باشید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آرش

  سلام اگه مرد حق طلاق رو به زنش بده و زنش راضی به طلاق نباشه بازم می‌تونه زنشو به زور طلاق بده؟

 2. مانیا مانی

  سلام ببخشید من میخواستم بدونم گرفتن نصف اموال مرد با چه صورتی ایا مثل حق طلاق در دفتر اسناد رسمی میشه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   شرط تصنیف دارایی را در وکالت طلاق نمیتوانید اعمال کنید. اما اگر منظورتان شرط تنصیف دارایی است مطلبی در سایت با این عنوان وجئد دارد به آن مراجعه کنید

 3. سعیداحدی

  اگرمردحق طلاق رابه زن بدهد میتواند پس بگیرد

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر بلاعزل باشد خیر

 4. نسرین درویشی

  سلام ببخشید من سوالی داشتم هر کی می‌دونه جوابم رو بده خیلی مهمه.اگه خانواده دختر شرط گذاشته باشد که حق طلاق با دختر باشه بعداز عقد میشه حق طلاق رو به مرد انتقال داد بدون حضور خانواده؟

  1. گروه وکلای پارسای
 5. بهروز جعفری

  سلام اگر زن حق طلاق داشته باشه میتونه بدون اینکه به من بگه بره طلاق بگیره من باید از کجا بفهمم ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   سامانه ثنا ثبت نام کنید

 6. سمیه محسنی

  سلام..میشه ب طور خلاصه بگین حق طلاق چ نفعی برا زن داره و چ ضرری به مرد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   با توجه به متن وکالت زن امکان طلاق با استفاده ار وکیل دادگستری بدون حضور شوهر را دارد

 7. میترا کریمی

  سلام، با گرفتن حق طلاق ، کل مهریه به زن تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام متن وکالت طلاق مهم است و بستگی به آن دارد

 8. سیامک علیقلی زاده

  سلام
  اگه حق طلاق به زن داده بشه موقع طلاق زن فرزند به زن می رسه یا به شوهر؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   سن فرزندان مهم است و بعد حدود صلاحیت داده شده در وکالت برای حضانت

... ...