قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

طلاق توافقی و مهریه – مطالبه مهریه در طلاق توافقی

 • ۱ آبان ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۲ آبان ۱۴۰۰
 • 29 نظر
 • 5 دقیقه
 • 81064 نفر

در این سایت طلاق توافقی در مطالب مختلف و از جنبه های متعدد توسط وکیل خانواده  وکلای پارسای بررسی کامل انجام شده است که به سهولت میتوانید به لینک های آبی رنگ مراجعه نمایید. اما در این نوشته صرفا  به طلاق توافقی و مهریه و یا مطالبه مهریه در طلاق توافقی می پردازیم.

اما طلاق توافقی آنچنان که از نامش پیداست زن و شوهر بر سر جدایی مسائل مالی و غیر مالی مرتبط با ایام زناشویی توافق دارند کما این که اگر توافقی در مورد موارد مذکور نباشد طلاق توافقی به سر انجام نخواهد رسید. مهمترین موضوع در طلاق توافقی مطالبه مهریه در طلاق توافقی است. زوجین باید در مورد مهریه به توافق کامل رسیده باشند در مورد هر آنچه آن ها به تفاهم رسیده باشند رای دادگاه بر مبنای آن صادر می شود لذا این که زوجه بخواهد تمام یا قسمتی از مهریه را ببخشد یا تمام آن را دریافت کند یا زوجین چه شرایط پرداختی را بین هم توافق کنند در گواهی عدم امکان سازش در (طلاق توافقی) ذکر می شود و بدیهی است که در صورت نپرداختن آنچه توافق شده ضمانت اجرا وجود دارد.

مثلا به این نمونه توافق که چندی قبل توسط گروه وکلای پارسای علی رغم تلاش برای سازش زوجین انجام شد توجه کنید:

زوجه در قبال طلاق خلع از کل مهریه سیصد و پنجاه سکه تمام بهار آزادی مقدار ۲۴۰ سکه را بذل کرد و در خصوص الباقی مهریه یعنی ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی توافق شد که زوج در دفترخانه طلاق ۳۰ میلیون تومان معادل ۳۰ سکه تمام بهار آزادی به زوجه بدهد و مقدار ۸۰ سکه باقی مانده ماهیانه یک سکه به زوجه پرداخت شود ….

مطلب مرتبط :   درخواست طلاق از طرف زن در دوران عقد

با این توضیح هر توافقی را می توان در خصوص مهریه در طلاق توافقی اعمال کرد.

طلاق در دوران عقد و مطالبه مهریه در طلاق توافقی

منظور از دوران عقد، زمان بین وقوع عقد نکاح و شروع زندگی مشترک است آنچه از دیدگاه قانون برای طلاق  اهمیت دارد زناشویی به معنای خاص بین زوجین است اگر بین زن و شوهر نزدیکی کامل واقع شده باشد تمام مهریه به زن (زوجه) تعلق می گیرد و دیگر این توافق آن هاست که راستای طلاق توافقی چه تصمیمی در مورد آن اتخاذ کنند.

اگر بین زوجین زناشویی واقع نشده باشد تا قبل از طلاق زن می تواند همه مهریه را مطالبه کند و فقط در زمان طلاق است که زن مستحق نصف آن خواهد بود لذا در این جا نیز علی رغم این که بر طبق قانون و شرع، زن مستحق نصف مهریه است بستگی به توافق زوجین دارد که بخواهند در راستای طلاق توافقی و مهریه چه تصمیمی در خصوص آن بگیرند. اعم از این که زوجه غیر مدخوله (باکره) بخواهد مهریه استحقاقی را ببخشد و یا با توافق دریافت کند.

مهریه در طلاق توافقی

رجوع پس از طلاق توافقی

اگر زوجه در هنگام ثبت طلاق توافقی دوشیزه (باکره) و یا این که یائسه باشد طلاق قابل رجوع نیست اما اگر رجعی باشد در ۳ ماه عده مرد می تواند به زن رجوع کند و به حالت زوجیت باز گردند اما طلاق های توافقی از نوع خلعی است یعنی این که زن چیزی از مهریه و یا غیر آن را و لو اندک به زوج می بخشد.

در این جا اگر زوجه یائسه یا دوشیزه نباشد، زن در ایام عده می تواند به آنچه بذل کرده رجوع کند به این صورت که به دفتر خانه ای که طلاق توافقی را ثبت کرده مراجعه می کند و تقاضای رجوع می کند پس از رجوع زن به ما بذل، طلاق به ماهیت خود که رجعی بودن است باز می گردد و در این صورت مرد (شوهر) نیز می تواند به زوجیت رجوع کند و دوباره به حالت اول زن و شوهری (زوجیت) باز می گردند.

مطلب مرتبط :   ۲۰ نکته طلایی در گواهی انحصار وراثت و ارث

اما پس از گذشتن مدت عده زوجه به هیچ عنوان به آنچه بذل کرده نمی تواند رجوع کند.

شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

اگر از بابت طلاق توافقی و مهریه چک یا سفته ای اخذ شده باشد بدیهی است که زوجه می تواند در صورت عدم وصول آن ها به استناد مدارک مذکور درخواست مطالبه از طریق دادگاه کند و در صورت قطعیت حکم امکان جلب و توقیف اموال وجود دارد.

اما اگر سند تجاری از بابت مهریه دریافت نشده باشد و زوج در مواعد توافق شده مهریه را پرداخت نکند زن می تواند از طریق داداه و با دادن دادخواست مطالبه مهریه احقاق کند توجه داشته باشید که ازدواج مجدد زوجه پس از طلاق مانع اخذ مهریه قبلی نمی گردد.

نکته: بر طبق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده صرفا تا ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن دادگاه در صورت نپرداختن اقساط جلب صادر می کند و برای مازاد بر آن، زوجه می بایستی اموالی را از زوج به دادگاه معرفی کند. برای داشتن اطلاعات کامل برای اعسار از پرداخت مهریه به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان است. برای دانستن اطلاعات بیشتر و هزینه (حق الوکاله) وکیل برای طلاق توافقی با ما تماس بگیرید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد

  با سلام در صورت عدم پرداخت مهریه در طلاق توافقی ایا زوج میتواند دادخواست اعسار بدهد و بر خلاف توافق حکمی بگیرد

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر منظورتان این است که متعهد شدید وجهی را بابت مهریه در طلاق توافقی بپردازید و طلاق نیز جاری شده است و شما الان توانایی پرداخت آن را به هر دلیلی ندارید به نظر ما دادخواست اعسار از سوی دادگاه قابل پذیرش است.

 2. محمد نگهدار

  واسه طلاق حتما وکیل بگیرید که دختر آنقدر بره دادگاه و بیاد تا خسته بشه مجبور بشه توافق کنه

 3. آرمین

  سلام خسته نباشید..من طلاق گرفتم مهریه رو بخشید.فقط ماشین من توقیف بود.ایا من میتونم با همون رای دادگاه ماشین رو آزاد کنم یان.. لطفاً راهنمایی کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر در رای دادگاه مهریه بذل شده باشد به استناد آن رای می توانید به شعبه ای که خودرو توقیف شده مراجعه کنید

 4. فرهاد

  سلام
  حدود ۵ سال قبل با زن سابقم توافقی جدا شدیم که مبلغ ۲۰ میلیون تومان به صورت ماهانه ۵۰۰ هزارتومان به حساب ایشان واریز کنم و رای دادگاه به این توافق صادر شد و هیچ گونه مدرکی اعم از چک و سفته هم ندادم. حدودا ۶ قسط پرداخت کردم و دیگه نتونستم بقیه اقساط رو پرداخت کنم. الان بعد از ۵ سال خانم سابق از طریق اینستا منو پیدا کرده و دائم پیام های تهدید آمیز می‌فرسته و درخواست مابقی قسط ها رو کرده. لطفا راهنمایی کنین که با این شرایط من چیکار کنم

 5. حدیث محمدیان

  سلام وقت بخیر بنده دوشیزه هستم و عقد کردیم ومشکل برخوردیم واینکه مناز۱۱۴سکه قراره توافق کنیم و ۱۰ سکه بگیرم با نفقه آیا طلاق توافقی است دوباره برای جاری شدن صیغه طلاق قاضی باید زمان مشخص کند

 6. آرامش

  باسلام اگر تعیین شود که اقا باید سالی ۱ سکه بپردازد آیا می شود بعدا تغییر داد مدت را مثلا بشود ۶ ماه ۱ سکه ؟

 7. Reza

  سلام
  بعد طلاق توافقی زن میتواند مهریه را طلب کند ؟
  هیچ تعهدی نسبت به پرداخت مهریه و وجه دیگری داده نشده . ممنون

 8. قدرت قدمی

  سلام من زنم بهم فشار اورده که طلاقش بدم‌وتقریبا اخر کاریم یعنی منتظرم پیامکیم روز دادگاه مشخص بشه زنم مهریشم نمیبخشه درصورتیکه اون میخواد طلاقش بدم

 9. شاد

  سلام من ۴ سال پیش از همسرِ سابقم به صورت توافقی جداشدم ایشون چک و سفته نه ، اما یک قبض قضایی امضا کردن در همان دفترخانه که یکجا مهریه مرا پرداخت میکنن آیا این قبض قضایی هم حکم همون چک و سفته را داره ؟
  میتونم با همین قبض یه پرونده جدید در دادیرا باز کنم و شکایت کنم ؟
  چون پرونده من هنوز در اجرای احکام بازه اما نتیجه ای نداشته تا الان .

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   احتمالا منظورتان قبض اقساطی است.
   بله در صورت نپرداختن میتوانید از همان دفترخانه تقاضای اجراییه کنید

 10. فاطمه

  سلام ،خواهر من دوسال پیش طلاق توافقی انجام داده ودر ضمن توافق کردند۲۷۷سکه رو ببخشدوپانصد عدد سکه را از قرار ماهی ۵۰۰هزار تومن دریافت کند تا زمان استهلاک،اگر به شوهرش ارثیه برسد میتواند به دادگاه رجوع کند وهمه مهریه اش را طلب کند

  1. گروه وکلای پارسای

   فاطمه
   سلام خیر نحوه پرداخت مهریه توافق شده

 11. فاطمه

  سلام خسته نباشید
  هنگامی که زن و مرد طلاق توافقی گرفته اند و زن مهریه اش را در قبال یک چک صد میلیونی بخشیده باشد و اصرار به این داشته باشد که این چک در هیچ کجا ( دادگاه و دفتر وکالت و محضر ) ثبت نشود و فقط یک تعهد در دادگاه داده است .و ادعا میکند که بعد از طلاق میخواهد به کمیته مراجعه کند و وام بگیرد و ادعا دارد کمیته تنها در صورتی این وام را به من میدهد که مهریه ام را نگرفته باشم و بخشیده باشم آن را …آیا این زن میتواند بعد از گذشتن عِده مهریه اش را به اجرا بگذارد؟

 12. Mehdi Azizi

  با درود خدمت شما.
  من و همسرم حدود ۲ سال است که در آلمان هستیم اما هنوز اقامت اینجا را نگرفته ایم. متاسفانه بخاطر مشکلاتی که با هم داشتیم بصورت توافقی از هم جدا شدیم. بخاطر اینکه ما اقامت آلمان را نداریم، طبق قانون کشور اسلامی طلاق ما صادر شد. در زمان طلاق همسرم از دادگاه درخواست مهریه کرد اما قاضی گفت این دادگاه بنا به درخواست شما فقط بابت طلاق بوده و شما درخواست مهریه تکرده اید و اگر تمایل به گرفتن مهریه دارید میبایست جداگانه درخواست بدهید. حالا بنده از شما یک سوال داشتم. طبق قانون اسلام زن تا جند ماه بعد از طلاق میتواند مهریه اش را درخواست کند؟ پیشاپیش از شما سپاسگزارم

 13. النازتقی زاد

  سلام من می‌خوام طلاق توافقی انجام بدم ولی درباره مهریه به توافق نرسیدیم قراربود ماشین وبنامم کنه ولی ماشین وفروخته ومیگه مهریه نمیدم آیا درداداگاه میتونم اعتراض کنم و میتونم مهریه بگیرم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اجبار در طلاق توافقی نیست میتونید به دادگاه اعلام انصراف و استرداد کنید

 14. کاربر

  اگر مقداری از مهریه عندامطالبه و بقیه عندالاستطاعه باشه در دوران عقد قرار به طلاق چقدر مهریه میرسه؟و چه مدت طول میکشه برای طلاق توافقی؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر طلاق توافقی باشد ملاک توافق اعلامی زوجین به دادگاه است.

 15. میرزا امیری

  سلام،من و همسرم میخواهیم توافقی جدا بشیم،میخواستم ببینم میشه قبالمو فعلا مطالبه نکنم و سر جاش بمونه؟چون همسرمم راضیه
  و اینکه آیا قاضی قبول میکنه که فعلا نگیرم و بعد جدایی هر وقت خواستم بگیرم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   متوجه منظور سوالتون نشدیم

 16. النایعقؤوبی

  سلام بعدطلاق توافقی امکان داره شوهرمهریه ای روکه تودادگاه گفته میده رونده؟ اگرندادچکاربایدکرد؟ واینکه تودادگاه ثبت میشه ماهیانه پرداخت مهریه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   توافق در مورد پرداخت مهریه در رای دادگاه نوشته میشود و در صورت عدم پرداخت امکان مطالبه و پیگیری حقوقی برای زوجه محفوظ است.

 17. ف. كريمى

  سلام ، اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد ايا مهريه به او تعلق ميگيرد ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بستگی به این دارد که دلایل طلاق شما په باشد

 18. مریم

  سلام.. چرا در طلاق توافقی وقتی مَرد طلاق ندهد پرونده بسته میشود و هیچی به هیچی؟،، مگه فقط مَرد حق داره این کارو انجام بده؟ حتما یک مشکلی هست که میخوان جدا شن، ربطی به اجازه مَرد نداره

 19. جعفر جهانشاهی

  سلام،بنده درحال طلاق توافقی با خانمم هستیم،وهمسرم کل مهریه رو میبخشه!ایا بعد از طلاق توافقی میتونه درخاست مهریه رو بده؟؟لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط تا ۳ ماه عده به آنچه بذل کرده میتواند رجوع کند

... ...