قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

حضانت و سلب حضانت

 • ۱۳ آذر ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۳۰ آذر ۱۴۰۰
 • 42 نظر
 • 6 دقیقه
 • 121004 نفر

حضانت چیست؟ موارد سلب حضانت کدامند؟

در قانون تعریفی از حضانت ارائه نشده است. اما در لغت و عرف به معنی مراقبت، محافظت و نگهداری فرزند است. قبل از شروع به بحث توجه داشته باشید که حضانت با ولایت، وصایت و قیومیت متفاوت است و وظایف آنها نیز متفاوت است و یا امور مالی فرزند کاری ندارد به زبان ساده نگهداری و تربیت فرزند است.

قانونگذار در ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی در دو چهره به حضانت داده است و آن را هم حق و هم تکلیف ابوین قرار داده است.

حق حضانت در صورت فوت یکی از والدین

مطابق ماده ۱۱۷۱ قانون مدنی در صورت فوت یکی از پدر یا مادر حضانت با دیگری است. بنابراین با فوت پدر نگهداری طفل با مادر است. عنایت داشته باشید که اگر پدر بزرگ پدری فرزند در قید حیات باشد ولایت با اوست. ولی نگهداری با مادر است. پدر بزرگ در صورتی می تواند سلب حضانت مادر کند که ثابت کند نگهداری و مراقبت او به صلاح و مصلحت فرزند نیست و مادر فاقد صلاحیت لازم است.

ماده ۴۳ قانون حمایت خانواده مقرر کرده است: «حضانت فرزندانی که پدرشان فوت شده با مادر آنها است مگر آنکه دادگاه به تقاضای ولی قهری یا دادسـتان، اعطای حضـانت به مادر را خلاف مصلحت فرزند تشخیص دهد.»

حق حضانت در صورت جدایی زن و مرد

ممکن است زن و شوهر به هر دلیل جدا از هم زندگی کنند ولی طلاق هم نگرفته باشند. در اینجا حضانت فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن تا  ۹ سال برای دختر و ۱۵ سال برای پسر با پدر است. بنابراین حتی قبل از طلاق، دادخواست حضانت، سلب حضانت و ملاقات فرزند در دادگاه ها پذیرفته می شود. ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی: برای نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است .
تبصره – بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف ، نگهداری طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد.

یکی از وظایف دادگاه در پرونده های طلاق چه طلاق توافقی چه طلاق به درخواست زوج (مرد) و چه به طلاق به درخواست زوجه (زن)، تعیین تکلیف نگهداری و ملاقات فرزندان است. ملاک برای دادگاه باید رعایت مصلحت طفل باشد.

مطلب مرتبط :   نفقه فرزند مشترک

نکته مهم در خصوص طلاق توافقی این است که در حضانت طلاق توافقی، ممکن است زوجین توافق کنند نگه داری دائم با یکی از آنها باشد یا اینکه مثلا علی رغم اینکه فرزند کمتر از ۷ سال است ولی حضانت با پدر باشد و امثال آن، در این موارد توجه داشته باشید که مطابق ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده

هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به  نگهداری طفل بر خلاف مصلحت اوست، میتواند در مورد واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین ناظر با پیش بینی حدود نظارت یا رعایت مصلحت طفل بر خلاف توافق زوجین عمل کند.

نتیجه اینکه اگر توافق برای نگهداری و مراقبت طفل شده باشد فقط در صورت اثبات این موضوع که مصلحت طفل بر خلاف توافق زوجین است دادگاه می تواند تصمیم دیگری اتخاذ نماید.

نتیجه اینکه اگر توافقی برای حضانت شده باشد فقط در صورت اثبات این موضوع که مطلحت طفل سلب حضانت است می توان نگهداری را از مادر یا پدر سلب کرد.

سلب حضانت (موارد زوال حق حضانت)

۱ – ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی : « اگر مادر درمدتی که حضانت طفل به او است مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود.»

پس جنون یا شوهر کردن مادر (ازدواج مجدد) موجب سلب نگهداری است

۲ – ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی: «هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا ترتیب اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند, اتخاذ کند. »
موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است :

 • اعتیاد زیان آور به الکل, مواد مخدر و قمار.
 • اشتهار به فساد اخلاق و فحشا
 • ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی.
 • سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشا, تکدی گری و قاچاق.
 • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف.
مطلب مرتبط :   تنفیذ طلاق

۳ – ماده ۴۵ قانون حمایت خانواده :  «رعایت غبطه و مصلحت کودکان و نوجوانان در کلیه تصمیمات دادگاهها و مقامات اجرائی الزامی است».

۴ – ماده ۳ قانون حمایت از کودکان نوجوانان :«هرگونه خرید، فروش، بهره‌کشی و به کارگیری کودکان به منظور ارتکاب ‌اعمال خلاف ازقبیل قاچاق، ممنوع و مرتکب، حسب مورد علاوه بر جبران خسارات وارده‌به شش ماه تا یک سال زندان و یا به جزای نقدی از ده میلیون ریال تا ‌بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد».

تکلیف و اجبار به حضانت

گفته شد که چهره دیگر حضانت تکلیف والدین است. مطابق ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی در این خصوص مقرر کرده است «  هیچیک از ابوین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل بعهده آنها است از نگاهداری او امتناع کند در صورت امتناع یکی از ابوین حاکم باید به تقاضای دیگری یا تقاضای قیم یا یکی از اقربا و یا به تقاضای مدعی العموم نگاهداری طفل رابه هریک از ابوین که حضانت بعهده اوست الزام کند و در صورتی که الزام ممکن یا موثر نباشد نگهداری را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تامین کند.» پس دادگاه می تواند کسی را نگهداری به عهده اوست در صورت استنکاف الزام به حضانت نماید تا به تکلیف خود عمل کند

ماده ۴۰ قانون حمایت خانواده نیز مسئولیت کیفری برای عدم انجام وظیفه نگهداری مقرر کرده است.
ماده ۴۰ قانون حمایت از خانواده  «هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذی ‌ نفع و به ‌ دستور دادگاه صادرکننده رأی نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می ‌ شود. »

ماده ۵۴ قانون حمایت از خانواده: «هرگاه مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی ‌ حق شود، برای بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه هشت و درصورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم می ‌ شود. »

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مريم

  سلام خسته نباشيد
  اگر مادربخاطر اينكه بتونه طلاقش رو بگيره مجبور به دادن حضانت طفل چهار و نيم ساله اش شده باشه آباد راهي براي برگشت حضانت هست بعد از طلاق

  1. گروه وکلای پارسای
 2. سمیه قربانی

  سلام. من دو سال هست که از همسرم طلاق گرفته ام. پسرم ۷ سال و ۱۰ ماه دارد که تا ۷ سالگی حضانتش با من بوده ولی از ۷ سالگی با پدرش زندگی می کند و ۴۸ ساعت در هفته با من ملاقات دارد. پدرش برخی از هفته ها به دلایل مسافرت، مهمانی و … از ملاقات من و فرزندم جلوگیری می کند. سوال من این است که با توجه به اینکه محل ملاقات بهزیستی تعیین شده و من چند بار از این هفته ها تاییده نیروی انتظامی مقیم بهزیستی مبنی بر عدم ملاقات کودک دارد، چه اقدام قانونی می توانم بر علیه پدرش انجام دهم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   درست متوجه نشدیم اگر منظورتان این است که پدر سنگ اندازی به جهت ملاقات فرزند می کند به شعبه صادر کننده رای با مستندات خود مراجعه کنید.

 3. یه نفر

  سلام
  دختری ۱۸ ساله هستم و پدرم من رو کتک زد و تهدید به مرگ کرد و چند بار قصد خفه کردن من رو داشت و از خونه انداخت بیرون
  شکایت کردم اما توی شورای حل اختلاف رضایت دادم و فقط خواستم به پدرم بگم که اجازه نداره باهام اونطوری رفتار کنه بی هیچ دلیلی
  وقتی اونجا بودیم من گفتم من با مادرم میمونم
  الان مادرم میگه که میخواد شوهر کنه
  به مادرم گفتم نمیخوام من با شوهرت زندگی کنم
  یا بذار منو خونه مادربزرگم یا بذار اینجا زندگی کنم
  کلی حرف بهم زد و گفت نمیتونی پول منو ازم بگیری ( فقط چون گفتم میخوام اینجا بمونم!!! ) و بهم همش میگه که لطف میکنم نگهت میدارم
  نه من میخوامت نه بابات
  در صورتی که خودش از دعوای منو بابام استفاده کرد تا شکایت کنه ولی حالا میگه مشکل منه که بابامو اذیت کردم در حالی که من هیچ کاری نکردم و همش به من میگه دیوونه ای و باباتم نمیخوادت تا منو تحریک کنه برگردم پیش پدرم
  بهم گفت منو میندازه بیرون از خونه و هیچ وظیفه ای نداره نگه داره
  من هنوز مدرسه میرم و میخواستم بدونم میتونه منو بندازه بیرون از خونه در حالی که من توی شورا گفتم نمیخوام با پدرم زندگی کنم؟!

 4. علیرضا آقایی

  با سلام .
  بخاطر یکسری مشکلات جزئی همسرم به تحریک خانوادش بچه ۳ ماهمو بزور با خودشون بردن شهرستان .الان خانومم فقط میگه طلاق .ولی من میخوام حضانت بچمو بگیرم .میدونم تا ۷ سالگی واسه مادرشه .ولی تو خونه مادر خانومم ۲ تا از برادر زنام ک ۴ سال پیش قتل انجام دادن و فراری هستن رفتو آمد دارن.یکی از برادر زنام فروشنده مواد هست .و بزرگترین برادر زنم بخاطر تولید و توزیع مواد مخدر اعدام شده.این موارد برای گرفتن حضانت بچه کافی نیست؟ممنون میشم کمکم کنید .بچم تو بد وضعیتی گرفتار شده

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   واقعیت این است که جواب دقیقی نمیتوان داد ولی اگر بتوانید مطالب گفته شده را اثبات کنید امکان موفقیت است. دادگاه در تعیین حضانت به مصلحت طفل هم توجه میکند.

 5. هانیه عبیداوی

  سلام.در طلاق توافقی با همسرم مجبور شدم حضانت رو ب پدرش واگذار کنم و در طلاق نامه ذکر شده ک هیچ ادعایی در خصوص فرزندم ندارم و حضانت تا سن بلوغ ب پدرش داده شده الان پسرم ۳سالو ۷ماهشه آیا با وجود ذکر در طلاق نامه و ثبت آن ک حضانت با پدرشه میتونم دادخواست حضانت تا ۷سالگی رو بدم مانعی نداره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط اثبات مصلحت طفل در حضانت برای دادگاه مهم است و بعد سن فرزند و بعد توافق

 6. سارا

  سلام مادر پدر من از دارن از هم جدا میشن و ما پیشمادرم هستیم بعضی وقت ها که پدرم برادرم میبره خودش نگه نمیداره بچه وله بین عمه هام و خودش میره سرکارش که خیلی دوره میخاستم بدونم من کاری میتونم بکنم که صلاحیت نگه داری ازش صلب شه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   واقعا طلاق های عجله ای چه برسر فرزندان میاره…
   شما به عنوان خواهر حقی در حضانت ندارید

 7. علی غلامی راد

  سلام من به خاطرمشکلات مالی مجبورشدم پسر۹ماهموبدم به خانمم وتودفترخونه ثبت کنم وحضانتشوبدم بهش میخوام بدونم حالاراهی داره برگردونمش

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حضانت تا پایان ۷ سال با مادر است

 8. رضا محمدی

  سلام وقتتون بخیر.من میخام زنمو طلاق بدم و در حال حاضر داره مراحل قانونی و دادگاه طی میشه.ما یه پسر ۲ و نیم ساله داریم که همسرم راضی به نگهداشتن بچه نمیشه.منم بخاطر شرایط کاری نمیتونم نگهش دارم.خواهر و مادرم اصلا شرایط نگهداریشو ندارن.تکلیف من و این بچه چیه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   چه بگوییم مگر چیزی مهمتر از سرپرستی درست از فرزندان برای پدر و مادر متصور است؟
   از منظر قانون حضانت فرزند تکلیف والدین است .و حضانت تا ۷ سال با مادر و نفقه بر عهده پدر است

 9. الله یاری

  سلام خوبید ببخشید من بخاطر مشکلاتی میخوام از شوهرم جدا بشم دوتا بچه دارم یکی ۵ ماهه و یکی ۶ ساله حالا میخواد بر اسناد بیمارستان ک ۵سال پیش خودکشی کردم میخوادسلب حضانتم کنه میتونه؟؟من چجوری از خودم دفاع کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   ملاک حال فعلی شما و مصلحت فرزند است

 10. اعظم مرشدیان آرانی

  سلام من ازهمسرم جداشدم ویک پسر ۴ساله دارم وخیانت کردم به شوهرم وبعد ازجداشدنم شوهرم متوجه شد واون آقایی ک من باهاش بودم الان باشوهرم هست ومن الان ازدواج کردم ولی شوهرم بچه رو ازم گرفته آیا من حق دیدن بچمو ندارم نمیزاره ببینمش چیکار کنم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   صدر صد حق دارید فرزندتان را ببینید

 11. نسرین شاه محمدی

  سلام
  من دو سال قبل حضانت پسرم رو از همسرم گرفتم حتی اجازه خروج از کشوزش رو عم گرفتم در برگه جداگانه هم در همان محضر خونه در ازای بخشسدن نفقه خودم و بچه حق ملاقات رو از خودش سلب کرد.
  الان طلاق گرفتم و دادگاه هم حضانت رو بهم داد و نوشت پدر حق ملاقات رو از خودش سلب کرده و نفقه بر عهده مادره
  حالا شنیدم پدر میتونه بعد ۷ سالگی یعنی دوسال دیگه بره شکایت کنه و حضانت رو پس بگیره
  ایا این جمله درسته؟
  یعنی تمام اون برگه های محضری الکیه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حضانت هم حق و هم تکلیف ابوین است لذا درست است
   اما ملاک برای دادگاه در حضانت مصلحت فرزندان است

 12. مینا گلایی

  سلام ببخشید شوهر من آدمی بد دهن و دست بزن داره و زود عصبی میشه دوتا بچه دارم ۴ماهه و ۲سالو۷ماهه انقد پرخاشگر هست ک پسر۲ساله ام رو کتک میزنه آیا میتونم حضانت بچه هام رو برای همیشه برای خودم بگیرم ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   چون فرزندان شما کمتر از ۷ سال تمام هستند تا پایان آن سن حضانت با شماست بعد از آن هم در صورت اختلاف تشخیص با دادگاه خواهد بود در آنجا ادله خود را مبنی بر سوء رفتار پدر ارایه کنید

 13. خلیل روشنی

  سلام .من الان مدتی با زنم مشکل دارم و میخوایم حدا بشیم .و خواسته زنم اینه که حضانت کامل بدم بهش من اگر همچین حضانتی بدم بهش آیا میتونه منو از ملاقات دخترم محروم کنه دخترم نزدیک دو سالشه لطفا یه تو ضیح کامل بدین ممنون میشم ایا زمانی که خود طفل تصمیم بگیره برگرده پیش من میشه یا اینکه بعدن من این حضانتو پس بگیرم امکانش هست

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   هیچ کس حق ملاقات فرزند را نمیتواند از شما سلب کند

 14. فاطی نون

  سلام وقتتون بخیر من دو تا دختر ۴ و ۵ ساله دارم و قصد جدا شدن از همسرم رو دارم میتونم با ارائه مدارک پزشکی دیابت وابسته به انسولین حضانت رو به طور کامل از همسرم بگیرم؟!

  1. گروه وکلای پارسای
 15. نوشین. س.

  سلام، من یه پسر ۱۱ماهه دارم و همسرم ۲۰ ساله که به تریاک اعتیاد داره
  من خونه دارم و همسرم فاقد مایملک هست و اینکه من با مدرک دکترا کارمندم و درآمد مناسبی دارم
  آیا میتونم با موارد گفته شده حضانت رو بطور دائم از دادگاه بگیرم و ایشون رو سلب حضانت کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای
 16. علی اصغری

  واقعا بچه مگه لباسه که اون میگه من نگه نمیدارم اون یکی میگه من نگه نمیدارم‌.آقا و خانم شما وظیفه داری درمقابل اون بچه .مسئولی.وجدان ندارید؟؟من یه خانم ۲۵ ساله ام با سه تا پسر ۵ ساله و ۳ ساله و ۱ ساله باهزار تا مشکل جورواجور.بهم تهمت رابطه ی نامشروع زدن که اثبات شد دروغه.گفتن پدر بچم کسی دیگه س انقدر که دیگه شوهرم بچه هارو برد آزمایش.الانم داره بهم خیانت میکنه ولی ببینید من بخاطر بچه هام تو این زندگی موندم چون من باعث به وجود اومدن این بچه ها شدم.زندگی خیلی سخته ولی وقتی یه بچه ای دَرِش هست به راحتی سراغ طلاق نرید سرنوشت و آینده ی اون بچه چی میشه یکم تحمل کنید چه آقایون چه خانمها.من یه سال جدابودم از شوهرم بخدا هیچ چیز خارق العاده ای قرار نیست اتفاق بیفته بعداز طلاق که بخوای بچه تو آواره کنی و سیلی خور همه.درازدواج دقت کنید.زمان بچه دارشدنتون رو مدیریت کنید .اگه امکان داره مشاوره برید ولی خواهشا طلاق رو آخرین مرحله ببینید

 17. حمید فانی

  سلام. پدرو مادرم ۶سال پیش طلاق گرفتن . من پسرم و یه خواهر دارم . اون موقع من ۱۲سالم بود و خواهرم ۷سالش بود دادگاه حضانت رو به پدرم داد . در طول این سال ما با مادرمون ارتباطی نداشتیم یعنی پدرم نمیذاشت . . الان من ۱۸سال دارم و خواهرم ۱۳سال . نمیخوایم پیش پدرمون باشیم میخوایم بریم پیش مادرمون . پدرم اذیت میکنه فحش میده هر روز شده گریه . ازار میده خواهرم رو نمیذاره که بیرون بره از همه چی منع کرده . من ۱۸سال دارم و میتونم برم . ولی خواهرم اگر با من بیاد پدرم میتونه اون رو برگردونه به زور؟؟ اگر منو خواهرم بریم پیش مادرمون با اینکه حضانت با پدرم هست میشه سلب حضانت کرد؟ . پدرم چند تا پرونده فحاشی داره و با دو خانوم ازدواج کرده ک تهش به طلاق کشیده شده . . اگر من و خواهرم بریم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   دوست عزیز شما و خواهر از سن حضانت خارج شدید ولی توصیه میکنم با توجه به تجربه ما و جوانی و اقتضای سن شما کار انقلابی و هیجانی نکنید که روابط با پدر تیره بشه بررسی کنید که بعدش ممکنه چی پیش بیاد پل های پشت سر رو خراب نکنید

 18. امينه سادات

  سلام وقت به خیر
  من قصد دارم از همسرم جدا شم و یک دختر ۴ ساله دارم.
  یکی دوسال است که در کشمش هستیم و قبل از عید تا مراحل دادگاه پیش رفتیم ولی خب یکی دوبار اول رو ایشون تشریف نیاوردن . در مدتی هم که مراحل قانونی طی میشد به بهانه اینکه دلشون برای بچه تنگ شده میومدن اصرار که بچه رو ببرن و وقتی میبردن تا چند روز نمیاوردن که از این طریق من را تحت فشار بزارند برای بخشش مهریه و اموالی مکه به اسمم هست.
  الان من در منزل خودم هستم و قصد دارم دوباره مراحل درخواست طلاق رو پیگیری کنم ولی میخوام قبلش حضانت بچه رو داشته باشم به طور قانونی که در این مدت مراحل طلاق بچه پیش من باشه و اگر هم پدرش میاد دیدنش به صورت قانونی و در زمان مقرر باشه.
  می‌خواستم ببینم با توجه به اینکه بچه ۴ سالشه و دختر هم هست و حضانت عملا با من هستش باید به چه مرکزی مراجعه کنم برای دریافت حضانت و چه مراحلی داره و چه مدت طول میکشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نیازی نیست کاری انجام بدهید چون تا پایان ۷ سال حضانت با شماست

 19. بهزاد محمدی

  سلام ببخشید من سه ساله که طلاق گرفتم وحضانت دختر ۱۱ سالم رو گرفتم چون پدرش اعتیاد داره …و دوساله ازدواج کردم و دخترم با من زندگی میکنه میخوام بدونم ایا میشه فامیلی دختر رو عوض کنم و همسرم اسم دخترم رو به شناسنامه خودش اضافه کنه یا نه

  1. گروه وکلای پارسای
 20. کورش رحمانی

  سلام حضانت پسر ده ساله ام با منه ولی پسرم رفته پیش مادرش و میگه نمیخام برگردم من چکار باید بکنم که پسرم برگرده پیشم .

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   قانونا حضانت با شماست مگر اینکه بخواهید به زور متوسل شوید که برای سلامت روان کودک خطرناک است

 21. مریم رستمی

  سلام اگر بخواهم درخواست طلاق بدهم حضانت پسر ۹ ماهه ام با چه کسی است ؟

  1. گروه وکلای پارسای
 22. محسن موسوی

  از همسر صیغه ای خود جدا شده ام نمیخواهم فرزند پسرم حضانت او باشد چون از شوهر قبل یک دختر دارد که پارسال اقدام به خودکش کرد ولی موفق نشد از سلامت بچم میترسم آیا میتونم حضانتش را بگیرم چون مادرش مخالفت میکنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   دلیل موجهی است حتما قاضی را توجیه کنید

... ...