قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

طلاق غیابی و همه چیز درباره آن

 • ۱۵ خرداد ۱۳۹۷
 • بروزرسانی: ۱۴ مهر ۱۳۹۷
 • 24 نظر
 • 5 دقیقه
 • 120599 نفر

قبل از توضیح طلاق غیابی  لازم است که بدانیم رای غیابی چیست؟ اگر دادخواستی علیه شخصی داده شود و خوانده یعنی کسی که علیه او خواسته مطرح شده است ابلاغیه وقت رسیدگی دادگاه را به شخصه تحویل نگرفته باشد و به تعبیر حقوقی بر طبق ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی به او ابلاغ نشده باشد و یا این که در جلسات دادگاه حاضر نشود و لایحه نیز در ماهیت نداده باشد، در صورت محکوم شدن او رای صادره غیابی است، رای غیابی ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ در همان شعبه قابل واخواهی است و کسی که رای غیابی علیه او صادر شده است می تواند در ظرف مدت مذکور از دادگاه با ذکر دلیل تقاضای واخواهی و رسیدگی مجدد کند.

خواسته طلاق هم از قاعده مذکور مستثنی نیست و اگر وقت رسیدگی به خوانده ابلاغ واقعی نشده باشد و در دادگاه نیز حضور نیابد و لایحه هم نداده باشد در فرض محکومیت، طلاق غیابی است. اما با توجه به این که خواهان طلاق و خواسته طلاق می تواند طلاق از طرف زوج (مرد) یا طلاق از طرف  زوجه (زن) باشد، در ادامه به تفکیک در این خصوص توضیح داده می شود.

طلاق غیابی از طرف مرد

بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق در اختیار مرد است. لذا اگر مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسرش بدهد چه زن در دادگاه حاضر شود و یا حضور پیدا نکند و لایحه نیز ندهد قطعا رای طلاق صادر خواهد شد ولی در حالت دوم رای صادره طلاق غیابی است و زن می تواند در مهلت قانونی واخواهی کند. آنچه اهمیت دارد این است که رای طلاق به درخواست مرد از سوی دادگاه صادر می شود.

ولی ثبت طلاق منوط است به پرداخت حقوق مالی زن (زوجه) که در رای دادگاه منعکس می گردد.

مطلب مرتبط :   انواع طلاق را به سادگی یاد بگیرید

ممکن است سوال پیش آید که حقوق مالی زوجه در طلاق از طرف مرد چیست؟ عبارت است از مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت (به شرط مطالبه از سوی زوجه)، نفقه ایام عده، نفقه معوقه (در صورت مطالبه زوجه و استحقاق او) و شرط تنصیف اموال مندرج در عقدنامه ها به شرط امضاء این شرط توسط زوج و بودن اموال موجود در هنگام طلاق که بعد از عقد خریداری شده باشد.

توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر در خصوص شرط تنصیف دارایی به این لینک آبی رنگ مراجعه کنید.

نکته: اما استفاده از شرط تنصیف، اجرت المثل و نفقه معوقه اگر از طرف زوجه درخواست شود در رای دادگاه در صورت بودن شرایط انعکاس پیدا می کند.

بعد از صدور حکم طلاق غیابی به درخواست زوج اگر مهریه قبلا توسط زوجه مطالبه نشده باشد زوج در صورت مصر بودن و عدم توانایی پرداخت یک جای مهریه می تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به همان شعبه صادر کننده طلاق به طرفیت زوجه تقدیم کند. دادگاه در صورت حضور نیافتن زوجه یا نبودن او با توجه به شهادت شهود زوج، مهریه را تقسیط می کند.

طلاق غیابی از طرف زن

 • اگر زنی به طرفیت شوهر دادخواست طلاق غیابی بدهد و زن دلیلی محکمه پسند برای طلاق ارائه کند و شوهر علی رغم ابلاغ در دادگاه حاضر نشود، لایحه ندهد و اخطاریه دادگاه هم به او ابلاغ واقعی نشده باشد رای طلاقی که از سوی دادگاه صادر می شود غیابی است. بهتر است که در خصوص داشتن اطلاعات کافی در مورد طلاق مطلب شرایط طلاق از طرف زن را مطالعه بفرمایید.

نکته: که اگر احضاریه دادگاه به شخص مورد نظر مثلا شوهر در این جا ابلاغ شده باشد بر طبق ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی ابلاغ واقعی است و اگر به بستگان و یا خادم و کارمندان او ابلاغ شود بر طبق ماده ۶۹ قانون مذکور ابلاغ قانونی است و اگر نشانی داده شده درست باشد ولی کسی حضور نداشته باشد اخطاریه الصاق می شود که بر طبق ماده ۷۰ ابلاغ قانونی است.

مطلب مرتبط :   نمونه شرط ضمن عقد وکالت در طلاق

مرد غایب (مفقود الاثر)

 • یکی از مواردی که بر طبق قانون زوجه می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند این است زوج(شوهر) به مدت ۴ سال تمام مفقود باشد در این صورت مطابق ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی تقاضای طلاق می شود.
 • اگر مرد (شوهر) شروط چاپی عقدنامه را امضا کرده باشد بر طبق بندهای ۸ و ۱۱ عقدنامه ترک منزل به مدت ۶ ماه هم از موجبات طلاق خواهد بود و اگر مرد در دادگاه حاضر نشود رای طلاق غیابی است.
 • اگر زنی از شوهر وکالت در طلاق کامل داشته باشد، می تواند با انتخاب وکیل دادگستری به وکالت از شوهر و بدون حضور او و از طریق طلاق توافقی مراحل طلاق را طی کند. توجه داشته باشید که از نظر حقوقی این طلاق به دلیل حضور وکیل مع الواسطه برای زوج(شوهر) طلاق غیابی محسوب نمی شود.
 • یکی از شگردهای بعضی از وکلا و زنان چنین است که دادخواست مطالبه نفقه معوقه حداقل به مدت ۶ ماه در شورای حل اختلاف طرح می کنند و با دادن نشانی صوری رای غیابی نفقه معوقه اخذ می کنند و به دنبال آن به استناد نپرداختن نفقه دادخواست طلاق به دادگاه می دهند. این روش در مورد مرد هایی که مدتی در خارج از کشور هستند بسیار انجام می شود. که پر واضح است در صورت کذب بودن موضوع کاری غیر اخلاقی است.
می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. رض

  درصورتی که مرد به خارج از کشور به صورت قاچاق گریخته باشد .چ اقداماتی در باب طلاق زنش می افتد و چگونه کار طلاقش به اتمام میرسد؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر منظورتان این است که شوهر خارج از کشور است و قصد طلاق همسر را دارد بایستی وکالت در طلاق برای شخصی در ایران ارسال کند تا او با انتخاب وکیل دادگستری مراحل طلاق را شروع کند

 2. مهرداد

  در صورتی که اموال باقی‌مانده از شوهر کمتر از میزان مهریه باشد بعد از جاری شدن طلاق غیابی تکلیف باقی‌مانده مهریه چیست?

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر در رای دادگاه در خصوص طلاق مهریه باقی مانده باشد و اموال شوهر جوابگوی مهریه نباشد مرد می تواند تقاضای تقسیط مریه کند. توصیه می شود به مطلب اعسار از پرداخت مهریه مراجعه کنید

 3. سینا

  با سلام اگر زنی خانه را ترک کند و جایی پنهان شود و به وکیل وکلات تام بدهد که کارهای طلاق را بجای او انجام بدهد و بگوید تا زمانی که کار طلاقم انجام نشده من را پیدا نمیکنید.
  آیا این میتواند یک روش برای طلاق از طرف زنوکیل باشد که مرد را عصبانی کرده و بناچار تن به رضایت طلاق بدهد؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مطلب شما سوال حقوقی نیست و این عمل ممکن است با توجه به شخصیت هر مردی عکس العمل متفاوت داشته باشد

 4. h.d

  سلام وقت بخیر
  همسرم غیابی ازمن جداشده اگه بخوام اسمش از توی شناسنامم دربیارم باید چیکار کنم؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط با ازدواج جدید و یا باکره بودن زوجه نام زوجه از شناسنامه حذف می شود

 5. یاسین

  سلام،درصورتی که زن هیچ دلیلی برای طلاق نداشته باشد،وبدون دلیل منزل شوهرش راترک کرده باشد وحاضربه ادامه زندگی باشوهرش نباشد،می تواند طلاق بگیرد،میگن بعدازهفت سال جدایی ازهمسرش می تواند طلاق غیابی بگیرد،آیا این درست است؟
  باتشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   با توجه به آنچه شما گفتید طلاق دشوار است اما اگر مدت طولانی از هم دور باشند و زوجه حاضر باشد به واسطه کراهت از شوهر مهریه را بذل کند امکان موفقیت بسیار است.

 6. سحر

  سلام اگر مرد بیشتر از چند فقره پرونده و حکم کیفری داشته باشد و هم چنین در حال حاضر به علت بدهی و کلاهبرداری در زندان باشد و شاکی خصوصی داشته باشد..در صورت درخواست طلاق زن با ان موافقت خواهد شد؟ بیش از ۶ماه به هیچ عنوان پرداخت نفقه نکرده است

  1. گروه وکلای پارسای
 7. خانم گل

  سلام وقت بخیر ؛
  همسره من ساکن استرالیا هستن و من خودم ایران زندگی میکنم ،۷ماه از ازدواجمون میگذره ،به دلیل دخالت خانوادش که اجبار به بچه دار شدن دارن و نمیزارن شوهرم کارای منو برای اقامت در استرالیا و زندگی کردن کنار شوهرم انجام بده ،تصمیم ب جدایی دارم ،ایشون برای طلاق حاضر نمیشن و گفته طلاق نمیدم همونجوری بمون تا آخر عمرت .
  من با چه شرایطی میتونم غیابی ازش جداشم ؟و اینکه چقدر زمان میبره ؟

 8. وحید سرافرازی

  سلام .میخوام طلاق توافقی بگیرم چقدر طول میکشه وهزینش وکیل بگیرم سریعتر انجام میشه ..ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   حدود ۱۰ الی ۱۵ روز و حق الوکاله نفری یک میلیون و پانصد هزار تومان

 9. بي نام

  سلام و خيته نباشيد.من و همسرم مدت ٢ماه است در خارج از كشور هستيم.سال گذشته به دليل خيانتي كه به من كرده بود داشتيم جدا ميشديم كه بالاخره آشتي كرديم و ايشون گفتن تو اين مدت اعتياد هم داشتن و از من كمك خواستن براي ترك و من هم قبول كردم و همه جا باهاش بودم تا اين قضيه هم تمام شد و در ضمن ايشان ٢ساله كه بيكار بود و بعد از همه قضايا تصميم گرفتيم به خارج بريم و زندگي جديدي شروع كنيم ،الان تقريبا ١/٥ماهه ايشون رفتارش با من خيلي تغيير كرده و سرد شده و حتي يكبار تو دعوا گفت برو ايران و درخواست طلاق بده،الان من به شدت نگرانم و احساس ميكنم دوباره مثل قبل بهم بي احساس شده و ممكنه خيانتي هم باشه ،الان ميخوام برگردم ايران و طلاق بگيرم لطف كنيد راهنماييم كنيد كه روند كار به چه صورته و اينكه ايشون ميگن من برگه ايي نميدم برو درخواست طلاق غيابي بكن.خيلي درمانده شدم خواهش ميكنم كمكم كنيد.ممنون

 10. کبری

  سلام شوهره من معتاده و بیست سال تلاش کردم برای ترک کردن اعتیادش ..اما حالا اومدم خونه ی پدرم و یه دختره چهارده ساله دارم..خواستم بدونم میتونم غیابی طلاق بگیرم؟چندوقت طول میکشه؟
  چه مدارکی رو باید به دادگاه ارائه بدم؟
  آیا حضانت دخترم رو بمن میدن؟؟؟خیلی نگرانم خواهش میکنم به همه ی سوالاتم جواب بدید
  ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   دختر ۱۴ ساله از سن حضانت خارج است و برای طلاق نیز بایستی دلایلتان را ذکر کنید تا ببینیم درصد موفقیت چقدر است اما اعتیاد شدید از دلایل طلاق است

 11. foroogh

  سلام.ده ساله ازدواج کردم ویه دخترچهارساله دارم.درطی خیانتهای بسیاری که همسرم بهم کرد هردفعه بخشیدمش.بیمسولیتی وخرجی ندادن و بی احساسی وبی توجهیاش بمن وبچه خیلی عذابم میداد کاردرستی هم نداشت وهیچگونه پولی بمانمیداد.وهرهفته دوشب خونه نبود.اماالان یکماه و چندروزه کامل منزل روترک کرده .ودر پیام تلگرام گفته برنمیگردم و بخاطراینکه مهریه رو گذاشتم اجراکلی تهدیدم کرده به مرگ .من چطورمیتونم هرچه زودترازش جدابشم؟چندجلسه نیاد طلاق غیابی میتونم بگیرم؟,مهریه رومیشه ازسهم اللارث همسرگرفت؟خودش هیچ مستقلاتی نداره.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله اگر سهم الارث داشته باشد قابل توقیف است بهتر است که در خصوص تهدید و توهین و ترک انفاق نیز شکایت کنید تا دلیل طلاقتان قوی تر شود

 12. سمانه رضایی

  سلام من مهریه ام با تهدید بخشیدم‌حالام شوهرم دنبال فرصته ک بهانه بیاره طلاقم بده همیشه میگه مهریه نداری الان چکارکنم …بعدشم الانم قهر کرده م میگه اگ نیای دادگاه غیابی طلاقت میدم ترو خدا راهنمایی کنید دوتا دختر دارم

 13. مسعود کاویانی

  درود بر شما، در صورتیکه زن سال ها به کانادا مهاجرت کرده باشد در صورتیکه راضی به طلاق توافق باشد اما به علت عدم وجود سفارت و کنسولگری نتواند وکالت به بخشش مهریه بدهد، آیا می توان از طلاق غیابی استفاده کرد،؟ تکلیف مهریه چه می شود

 14. محمد یاسر

  سلام خداقوت..ببخشید اگر زن درطول زندگی مشترک ده ساله بارها برای مدت ۱تا۲ ماه بدون رضایت شوهر ودلیل موجه فقط بخاطر دودی ازخانوادش منزل رو ترک کنه وبا اینکار باعث ضربه زدن به شوهر بشه باوجود هشدارهای شوهر وخانواده ها بازهم به کارش به ادامه و وظایف زناشویی رو انجام نده آیا مرد میتونه یک طرفه به دادگاه تقاضای طلاق بده.البته زن مصر به گرفتن مهریه هست ولی مرد توانایی پرداخت نداره وزن هم بهیچ عنوان حاضرنیست از آزار واذیت شوهر دست برداره.ممنونم

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله میتواند تقاضای طلاق از دادگاه کند اما مهریه از بین نمیرود

... ...