قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

مطالبه اجرت المثل زندگی مشترک مراحل و شرایط گرفتن

 • ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۶ شهریور ۱۴۰۰
 • 29 نظر
 • 6 دقیقه
 • 136694 نفر

مطالبه اجرت المثل ایام زندگی مشترک

اجرت المثل زوجه در زندگی مشترک چیست؟ به زبان ساده اینکه زوجین در قبال یکدیگر وظایف قانونی دارند. زن مکلف است که از شوهر تمکین عام و خاص کند. اما یکسری کارها وظیفه شرعی و قانونی زوجه نیست. اگر چه در عرف جامعه ایرانی زنان مشغول به رسیدگی به فرزندان و امور منزل می شوند. در این راستا زوجه می تواند از زوج (شوهر) مطالبه دستمزد این دست امور را که قانونا بر عهده او نیست مطالبه کند.
اگر توافقی بین آنها در خصوص مبلغ آن نباشد، زن می تواند با دادن دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت به طرفیت شوهر تقاضای مطالبه اجرت المثل با جلب نظر کارشناسی می کند. آشپزی، نگهداری از فرزندان، شستن ظروف و لباس ها و… از جمله کارهایی است که زن امکان دارد درخواست اجرت المثل آنها بدهد.

مستندات قانونی گرفتن اجرت المثل ایام زندگی مشترک

تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی: چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت‌المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت‌المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می‌نماید. (الحاقی بموجب قانون الحاق یک تبصره به ماده (۳۳۶) قانون مدنی مصوب ۱۳۸۵

ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده: دادگاه ضمن رأی خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه و نفقه زوجه، اطفال و حمل را معین و همچنین اجرت‌المثل ایام زوجیت طرفین مطابق تبصره ماده (۳۳۶) قانون مدنی تعیین و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه‌های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می ‌ کند. همچنین دادگاه باید با توجه به وابستگی عاطفی و مصلحت طفل، ترتیب، زمان و مکان ملاقات وی با پدر و مادر و سایر بستگان را تعیین کند. ثبت طلاق موکول به تأدیه حقوق مالی زوجه است.
طلاق درصورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دایر بر اعسار زوج یا تقسیط محکومٌ ‌‌ به نیز ثبت می‌ شود. در هرحال، هرگاه زن بدون دریافت حقوق مذکور به ثبت طلاق رضایت دهد می‌ تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات مربوط اقدام کند.

مطلب مرتبط :   تنفیذ طلاق

شرایط مطالبه اجرت المثل زن در زندگی مشترک

چند نکته بسیار تاثیر گذار است اولا زوجه (زن) باید ثابت کند که در منزل کارهایی را انجام داده که وظیفه او نبوده است ثانیا به دستور شوهر اقدام به این کارها می کرده است و ثالثا قصد اینکه به صورت رایگان باشد نداشته است. به تعبیر حقوقی تبرعی نبوده یعنی رایگان نبوده است.

مطالبه اجرت المثل

مراحل مطالبه (درخواست) اجرت المثل زندگی زناشویی

بدیهی است که باید دعوی مطالبه اجرت المثل از سوی زوجه اقامه شود. زوجه می تواند شخصا دادخواست بدهد و می تواند به وکیل دادگستری مثلا گروه وکلای پارسای وکالت بدهد. با در دست داشتن شناسنامه و عقدنامه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه می شود و نمونه دادخواستی اجرت المثلی شبیه این تنظیم میشود

خواهانخانم…
خواندهآقای…
وکیل
خواستهمطالبه اجرت المثل زندگی مشترک از مورخ —- لغایت— با جلب نظر کارشناس
با عرض سلام

احتراما اینجانب و خوانده در مورخ — بر طبق عقدنامه— در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم. از مورخ — زندگی مشترک آغاز شده است و حاصل آن ۳ فرزند می باشد. با عنایت اینکه در تمام این سالها اینجانب تمامی امور منزل و بچه داری را بدون قصد تبرع و با دستور شوهر انجام  داده ام. تقاضای محکومیت خوانده با جلب نظر کارشناس به پرداخت اجرت المثل زندگی مشترک از مورخ — الی مورخ — استدعا می شود

امضاء

آیا اجرت المثل هم زنان یکسان است؟

مسلما خیر. دادگاه پس از تشکیل جلسه دادرسی و استماع اظهارات طرفین در صورت تشخیص استحقاق زوجه، قرار ارجاع به کارشناسی صادر می کند. کارشناس با توجه به فاکتور های متعدد اجرت المثل زن را تعیین می کند که البته هر کدام از زوجین می توانند نسبت به مبلغ آن اعتراض کند. تحصیلات زوجه، وضعیت اشتغال، تعداد فرزندان، محل زندگی، امکانات زندگی مشترک، داشتن خادم، نقل مکان کردن های متعدد و حتی وضع های زوج و زوجه از جمله فاکتور هایی است که کارشناس مد نظر قرار می دهد.

مطلب مرتبط :   ملاقات فرزند

مطالبه اجرت المثل ایام زندگی مشترک در رویه دادگاه ها

به طور خلاصه باید گفت که عمده دادگاه به درخواست اجرت المثل زوجه پاسخ مثبت می دهند. و در نهایت رای به نفع او صادر می کنند. ولی اختلاف  هم بین بعضی شعب دادگاها وجود داشته و دارد. بعضی شعب مخالف معتقدند که در عرف جامعه ایرانی زنان به رایگان در منزل کار می کنند. بنابراین کارهای انجام شده توسط زن ظهور در مجانی بودن دارد. مگر اینکه زوجه طلاق آنرا ثابت کند. از طرفی بعضی دادگاه ها معتقدند که اثبات امر عدمی یعنی ثابت کردن عدم قصد تبرع دشوار است و همین قدر که زن بگوید که مجانی کار نمیکردم کافی است.

طلاق از طرف مرد و گرفتن اجرت المثل زوجه

با دادن دادخواست طلاق از طرف مرد و عدم رضایت زوجه، رویه دادگاه ها در جلسه دارسی این است که به صرف درخواست زوجه یا وکیل او، به جهت کارشناسی اجرت المثل، قرارکارشناسی اجرت المثل صادر میکنند و در این خصوص سهل گیر هستند

اجرت المثل با شرط تنصیف دارایی مندرج در عقدنامه قابل جمع است و منافاتی با هم ندارند.

اجرت المثل زن با نحله قابل جمع نیست. بنابراین نحله در صورتی به زن تعلق می گیرد که به هر دلیل اجرت المثل به او تعلق نگرفته باشد.

آیا نپرداختن اجرت المثل مشمول جلب می شود؟

اگر رای قطعی محکومیت پرداخت اجرت المثل صادر  شده باشد و سپس اجراییه صادر شود و ظرف یک ماه از آن تاریخ زوج اقدام به پرداخت یا دادن دادخواست اعسار از پرداخت اجرت المثل نداده باشد به تقاضای زوجه، دادگاه حکم جلب شوهر (زوج) را صادر می کند.

آیا اعسار و تقسیط (قسط بندی) اجرت المثل پذیرفته می شود؟

اگر شوهر مالی نداشته باشد می تواند با دادن  دادخواست تقسیط اجرت المثل از دادگاه تقاضای قسط بندی مبلغ محکومیت اجرت المثل را کند و در صورت بودن شرایط اعسار، دادگاه حکم بر تقسیط صادر می کند. البته به شرطی که زوج مالی برای توقیف و پرداخت نداشته باشد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. الناز

  سلام.عدم تمکین همسرم رد شده.حدودشش ماهه که به زور یارانه خودو پسر دوسالمو میده اماهرسری روی یارانه ما ۵۰هزارتومان اضافه هم برای من واریز میکنه.باتوجه به رد شدن تمکین اقاو ندادن نفقه حدود شش ماه ایا میتونم درخواست طلاق بدم؟ایا اون ۵۰ هزار تومان اضافه بعنوان نفقه محسوب میشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام در ابتدا باید دادخواست مطالبه نفقه معوقه بدهید و در صورت صدور حکم و نپرداختن به استناد آن می توانید دادخواست طلاق بدهید.

 2. فائزه

  سلام وقتتون به خیر
  من درخواست طلاق هنوز ندادم
  کمتر از یکساله که ازدواج کردیم و با هم زندگی میکنیم
  من میتونم برای اجرت المثل اقدام کنم؟
  به من تعلق میگیره؟

  1. گروه وکلای پارسای

   اجرت المثل یک سال مبلعی نمیشه که بخواهید دادخواست بدید

 3. امید حقیقی

  با سلام… چه زمانی میتوان دادخواست مطالبه اجرت المثل را به دادگاه تقدیم کرد؟ آیا مانند مهریه حق مسلم زوجه تلقی میشود و هر زمان که اراده کند می‌تواند دادخواست بدهد یا اینکه صرفا پس از ارایه دادخواست طلاق از سمت یکی از زوجین صورت حقوقی پیدا می‌کند و قابل ارایه است ؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   جواب سواتان در متن بالا هست مظالعه بفرمایید

 4. عسگری

  سلام..من الان این چند نظر رو که این خانوما دادن خوندم متاسفانه همشون دنبال اینن که یه طوری از شوهر بدبختشون پول بچاپونن مثلا خانمی گفته اون به زور یارانمو میده بعد گفته پنجاه تومان اضافه میده بعدش یکی دیگه گفته یه سال نیست ازدواج کردم قصد طلاق هم نداره ولی میخواد اجرت مثل بگیره اینا دیگه کین متاسفانه زنان ایران ما همه همینطورین آبروی هرچی زنه بردن خیلی متاسفم که طرز فکر زنای ایران اینطوریه من الان دارم زنمو بخاطر اخلاقهای بد وشکاک بودنش و توهین و تحقیرهایی که تو زندگیم بهم میشه طلاق میدم اونوقت خانم رفته تقاضای مهریه داده این انصافه واقعا هرچی توهین و تحقیر از طرف خودش و خانوادش شنیدم و دیدم حالا مهریه هم باید بدم یعنی من بیعقل تو این چند سال زندگی مشترک باید هرپولیو بهش دادم مینوشتم به حساب مهریش خداوکیلی خواهش دارم از همه شوهرها هرچی پول به حساب خانوماتون میریزین از همون اول زندگی مشترک مدرک کنین بذارین به حساب مهریه که یه وقتی مثل من نشین این تجربه منه برای آقایون ممنونم اگه مطلبو به اشتراک بذارین

 5. احمد

  سلام ایجانب قصد دادن کلیه حقوق همسرم را دارم از ابتدای ازدواج تا الان قصد جدایی نداریم ولی حقی که بر گردن من هست می خواهم تا ایجا صفر کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   فقط مهریه
   اگر زوجه مدعی است که رمانی که در خانه کار میکرده به نیت پول بوده! آن را هم بپردازید

 6. نازی

  سلام
  قصد جدایی از همسرم را دادم ،۲ فرزند دارم همسرم گفته بچه ها رو ببر خرجشون رو می دم ماهی یک میلیون برای هر کدومشون
  می خوام بدونم منی که خانه ای ندارم ، منبع درآمدی هم ندارم تکلیف ودیعه خونه و اجاره خونه چی می شه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   میتوانید این مبلغ رو قبول نکنید و تقاضای تعیین نفقه توسط کارشناس بدهید

 7. مریم مهینی

  سلام یه سوالی داشتم میخواستم بدونم برای طلاق چه حق و حقوقی به جز مهریه به زن تعلق میگیره من مادرم چند سال پیش مهریه اش رو از پدرم گرفت به خاطر اینکه هیچ پولی به مادرم نمیداد الانم پول نمیده و میگه بی هیچ حق و حقوقی باید بری خونشو تو شیشه کرده مادر من الان میتونه اجرت المثل یا نفقه یا هرپول دیگه ای بخواد بگیره و اینکه چطور باید اقدام کنه

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اگر با هم زندگی میکنند دادخواست نفقه معوقه به نتیجه نمیرسه اما مادرتان در صورت صلاحدید میتواند اجرت المثل ایام زوجیت طلب کند

 8. مریم

  سلام میزان اجرت المثل ۲۵سال زندگی با دو بچه تقریبا چقدر میشه البته ۶سال هم به درخواست همسرم از مادرش پرستاری کردم و اوایل ازدواج پا به پاش برای مخارج زندگیمون باهاش کار کردم اینا میتونه تاثیری رو مبلغ اجرت المثل داشته باشه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   مبلغ اجرت المثل با توجه به فاکتور های مختلف توسط کارشناس تعیین میشه

 9. تنهای روزگار

  سلام..همسر ما یک ساله به امید طلاق گرفتن زندگیش رها کرده رفته خونه پدرش..۵ سالی زندگی مشترک داستیم..یکبار تقاضای طلاقش رد شده.الانم به خاطر اکن ۵ سال اجرت المثل تقاضا کرده در حالی که میتونم با شاهد ثابت کنم تو این همه سال ها یکسال هم تو خونش نبوده..همش بدون اجازه خونه مادرش یا خواهراش بقیه اش هم خونه می خوابیده..ایا تقاضای اجرت المثل رد میشه یا نه؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   درخواست ایشون رو قبول میکنن

 10. محمد

  سلام زنی که سو رفتار داشته باشه و مرد درخواست طلاق بدهد آیا بجز مهریه چیزهای دیگه بهش تعلق میگیرد

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اجرت المثل و نفقه

 11. بهناز بهمنی نژاد

  سلام.من ده سال پیش طلاق گرفتم و مهریه ام را بخشیدم وحتی جهیزیه ام را نداد.من سی سال با ایشون زندگی کردم وشش بچه هم بزرگ کردم.میخواستم ببینم بعدازده سال که جدا شدم میتونم اجرت المثل رابگیرم..ممنون

  1. گروه وکلای پارسای
 12. زهرا مولوی

  باسلام، حدود ۲۰ ساله زندگی مشترک داریم و دادخواست اجرت المثل دادم. که در دادگاه بدوی این دادخواست با توجه به اینکه باقصد عدم تبرع نبوده رد شد. احتمال اینکه بعد از اعتراض رای دادگاه برگرده چقدر است. تشکر

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   نیاز به دانستن جزئیات بیشتری از پرونده است اما اگر اقرار کرده باشید زمانی که در منزل کار میکردم با شوهرم مشکلی نداشتم و به دستر شوهر یا توقع مالی کار نمیکردم … رای در دادگاه تجدید نظر هم تایید میشود

 13. ماهک

  رای اجرت المثل ب نفع من صادر شده و همسرم طی مدت ۲۰ روز اعتراض نکردن.من باید چ جوری واسه گرفتن اجرت المثل اقدام کنم؟یا باید منتظر بمونم؟ممنون

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   درخواست صدور اجراییه کنید

 14. م ا

  سلام
  پدر من یک سال هست فوت کرده
  سال ۱۳۴۵ ازدواج کردن الان بردار هام ارث می خوان مادرم چیز زیادی نداره و مستجره
  الان اجرت المثل این سالها چقد میشه؟؟
  مبلغش چقد میشه؟؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   اجرت المثل توسط کارشناس با توجه به ملاک هایی که دارن تعیین میشه ولی مطالبه اجرت المثل بعد فوت به طرفیت وراث همیشه به نتیجه نمیرسه

 15. ایمان مینایی

  سلام خسته نباشین میخواستم بدونم همسرم برای اجرت المثل ایام زوجیت اقدام کردند اما هیچ کدام برای طلاق اقدام نکردیم و دادگاه بنده را به پنجاه میلیون تومان و هزینه وکیل چنین عشر دولتی محکوم کرده آیا واقعا میتواند این کار را بکند

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   بله قانونی است

... ...