قبول وکالت فقط تهران و کرج تهـــران کـــــرج ۰۲۱-۴۴۰۳۳۶۷۷ ۰۲۱-۴۴۰۷۲۸۰۲ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۰ ۰۲۶-۳۴۲۱۴۴۴۱
عکس پس زمینه سایت وکلای پارسای عکس پس زمینه سایت عکس پس زمینه سایت

نحله چیست و در چه صورتی به زن تعلق می گیرد؟

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • بروزرسانی: ۱۸ دی ۱۴۰۰
 • 29 نظر
 • 2 دقیقه
 • 193173 نفر
3.5/5 - (78 امتیاز)
3.5/5 - (78 امتیاز)

نحله چیست؟

در لغت به معنی بخشش و در اصطلاح حقوقی مبلغی است که دادگاه بر طبق شرایطی که در ادامه گفته می شود تعیین می کند که مرد (زوج) باید به زن (زوجه) بپردازد.
قبل از هر چیز خوب است که بدانیم مستند قانونی نحله چیست و همانطور که می دانید قانون حمایت خانواده جدید در تاریخ ۱۳۹۱/۱۲/۱ به تصویب رسید.
بر طبق ماده ۵۸ آن قانون ، یکسری قوانین دیگر نسخ گردید که از جمله آن ها قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۱۳۷۱/۱۲/۲۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام است ولی فقط بند ب تبصره ۶ قانون پیش گفته استثناء شده است یعنی این که نسخ نشده و هنوز پا برجاست.

در بند ب تبصره ۶ قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق که نسخ نشده است چنین آمده است: « با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی زوج، دادگاه مبلغی را‌ از باب بخشش (‌نحله) برای زوجه تعیین می‌نماید. »

آنچه بیان شد مستند قانونی نحله است و با استنباط از قانون و رویه قضایی شرایط دریافت آن چنین است

 • طلاق به درخواست زوجه نباشد.
 • در طول زندگی مشترک و تا قبل از اقدام به دادخواست طلاق از جانب زوج، امکان مطالبه نحله وجود ندارد.
 • نحله با اجرت المثل قابل جمع نیست بدین صورت که اگر اجرت المثل به هر دلیلی به زوجه تعلق بگیرد دادگاه می تواند برای زن نحله تعیین کند. در این خصوص مراجعه کنید به رای اصراری دادگاه تجدید نظر استان تهران.
 • در تعیین نحله بر خلاف اجرت المثل نیازی به کارشناسی نیست و مبلغ را قاضی دادگاه با توجه به سنوات زندگی مشترک و کارهای که زوجه انجام داده است و خصوصا تمکن و وسع مرد تعیین می کند.
مطلب مرتبط :   قانون حذف نام همسر از شناسنامه چیست؟

حال در ادامه برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر میتوانید به مطالب از جمله مراحل طلاق توافقی و مراحل انحصار وراثت به لینک های آبی رنگ مراجعه کنید

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران و کرج با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − چهار =

 1. شیرین

  چقدر خودخواهانه نظر دادین!!!!
  زن ها حرص مردا کردید ، مردا حرص زن ها
  چه کاریه هر قشری بدشو داره
  زنی هست که فقط ازدواج میکنه تا فقط شوهرش خرجش کنه و عابر بانکش باشه
  مردی هم هست ک زنش رو به اسارت میبره و انگار نوکر گرفته و خرجی نمیده و منت و ….
  من خودم زنم و ضربه خوردم از مرد

  فقط بدونین اگر ازدواج میکنین هردوباید کوتاه بیایین ، غرور و خودخواهیتونو بزارین زمین واقعا دنیا ارزش نداره !
  ک بشین بلای جون هم تا یکی به تنگ بیاد حالا یا موفق میشه حقشو بگیره یا نمیتونه و فقط میره که ارامش پیدا کنه اما هیچوقت نمیگیم به چه قیمتی ؟! به قیمت قلب شکسته طرف؟ فقط میدونم چه زن چه مرد اگر امادگی زندگی مشترك رو ندارین ازدواج نکنین و تا زمانی ک توانایی ساپورت کردن یک نفر سومی رو ندارین فرزند نیارین اون بچه ها گناهی نکردن

  همه ما باید الگوی مناسبی برای بچه هامون باشیم نه بد
  و ازدواج که میکنیم با صداقت و معرفت تمام شروعش کنیم چون طرف مقابل خود ماست و از خؤدمون باید بیشتر مراقبت کنیم

 2. زهرا

  چه نگاه ویژه ای دارن این اقایون به زن
  با دوران جهالت چ فرفی کرده
  غیر ازاینه که تمام مسئولیت خونه تربیت وسروکله زدن با بچه بازنه،کم از جونش مایه میذاره که فرزند شما را داخل بدنش پرورش بده وبا درد به دنیاش بیاره.چرا این مسئله کم رنگ نشون میدید.وهیچ حقی قائل نیستین برای این کار .چرا هر مردی کار میکنه اموالشو سهم خودش میدونه ولی زن و مسئولیت اش رو بی ارزش میکنه.من مخالف سودجویی یکسری خانم ها هستم.ولی اینو میخوام بگم که زن یکی از ستون های خانواده هست .واگه درامر طلاق حق بااون باشه نباید حقوق اش پایمال بشه.

 3. ارمان

  مهریه بالا و حقوق دیگر مثل نحله . اجرت المثل و غیره باعث . به تاراج رفتن زحمت مرد و عدم تمکین زن و طمع زنان به مال شوهر و نهایتا به طلاق منجر خواهد شد.

 4. علی

  من به خانمم تمام دارائیم که حدود سه میلیارد میشه پیشنهاد کردم که توافقی جدا بشیم چون دیگه از شکاکیتش خسته شدم ولی قبول نمیکنه و همچنان به رفتارش ادامه میده

 5. آیناز ملکی

  هر مردی نمیتونه خرج زن و بچه رو بده ازدواج نکنه تنها بمونین زن تو خونه کلفتیتون رو بکنه بره بیرون خرج خودشم دربیاره مگه عقلمون کمه تمام دنیا مرد کار می‌کنه زن تو خونه مشغول تربیت بچه ها و کار خونه ست مردهای ایرانی سرمونو بردن بس کنید بابا مگه مجبورتون کردن زن بگیرین

 6. T.k

  درسته که مهریه حق زن هست ولی خیلی سوء استفاده میشه . به نظرم در صورتیکه زن تمکین نکنه و بدون دلیل زندگی مشترک رو ترک کنه نباید چیری بهش پرداخت بشه این اصلا عادلانه نیست از مرد مول بگیره بره دنبال عشق و حالش

 7. ابراهیم مولایی

  در کل طبیعت بگردید یک موجود زنده پیدا کنید (از مگس و کرم خاکی گرفته تا فیل و کرگدن و… وحتی در گیاهان) یک نمونه گیدا کنید که نر یا ماده اش برای دیگری موظف به تامین غذا و… (نفقه) باشد در یک جنگل با میلیونها بوته گیاهی و درخت و درخت چه و علف یک نمونه پیدا کنید که مستقل نباشد و از گیاه بغلی تغذیه کند
  با کمی تامل در میابید که کل موجودات مستقلند و هر کدام کاملا مسولیت تامین نیازهای خود را دارد و منتظر دیگری نیست حالا من مانده ام این اشرف مخلوقات چرا اینقدر دست پا چلفتی است که باید یکی برای دیگری و یا چند نفر امکانات و نفقه ا تامین کند
  آیا این موارد به ضرر هردو نفر زن و مرد نیست که مرد شده عابر بانک و نوکر و ن شده خدمات دهنده و کلفت!

 8. A.a

  زن تو جامعه ایرانی واقعا بدبخته. تازه وقتی میری دادگاه میفهمی تمام حقوقی که اسما تو قانون اومده باید به زن داده بشه هیچی هست هیچی. و راه برای فرار مردها زیاده. قانون فقط به نفع مردهاست.

 9. عارفه ابراهیمی

  این چه قانون مزخرفی داریم که بنفع مردهای ایرانی هست، چرا مرد باید بتونه بابت پرداخت مهریه اعصار بده ؟! چرا تقسیط می‌کنید؟ چرا یک چهارم حقوق؟! مگر حقوق قانون کار ، چقدر هست که فقط یک‌چهارم؟! یک زنی که توی زندگی باهمسرش، خونه داری کرده و هیچ هنری نداره، حالا یهویی توی بازار، چطوری پول دربیاره؟ بدون هیچ کسب و کاری، چطوری می‌تونه؟ اونم توی این گرونی ؟! باید طوری قانون وضع کنید که آقایون جامعه مثل مردهای قدیم بجای فرار، بفکر ترمیم رابطه باشند. و حتی فکر هوسبازی و زن دوم هم نباشند. وگرنه سنگ روی سنگ بند نمیشه و همان بهتر که ازدواج نکنیم.

 10. بیگلو

  این قوانین جدید بنظر من کاملا نشان از بی عدالتی و پایمال کردن حق انسانهاست ، از یک طرف تبلیغ برای ازدواج میکنید از طرف دیگه قوانین عجیب و غریب وضع میکنید. با شرایط فعلی ایران زن و مرد برای تامین هزینه های زندگی تحت فشار هستند. اگر قراره نصف اموال به زن برسه و اموال بطور مساوی تقسیم بشه، دیگه گرفتن مهریه و اجرت المثل و نحله نشان بی عدالتی در حق مردهاست. نفقه در بیشتر نقاط دنیا اجرا میشه. درش حرفی هم نیست. اما واقعا گاو شتر پلنگ نمیشه بود!!!! این قوانین باعث درگیری سردی دلخوری عدم اعتماد بین زن و مرد میشه بخصوص فرزندان در محیطی سرد بدون عشق مجبور به زندگی هستند. چون پدر امکان طلاق را نداره مادر هم با سردی در انتظار روزی است که مرد درخواست طلاق بده؟!؟!؟!

 11. سارا امینی

  آقایون چقدر راحت در مورد حق زن صحبت میکنید،اگه طلاق برای خواهر یا مادرتون بخواد باشه هم نظرتون همینه،به تاراج رفتن اموال مرد؟
  قوانین که همه اش به نفع مرد،و اونقدر راه در رو برا مردا گذاشتن که درصد خیلی خیلی کمی حق زن رو ادا میکنند
  اموالی که بعد ازدواج بدست آوردین زحمات خودتون بوده؟!!
  شما با این طرز تفکر اصلا چرا ازدواج میکنید

 12. سارا

  آقایون چقدر راحت در مورد حق زن صحبت میکنید،اگه طلاق برای خواهر یا مادرتون بخواد باشه هم نظرتون همینه،به تاراج رفتن اموال مرد؟
  قوانین که همه اش به نفع مرد،و اونقدر راه در رو برا مردا گذاشتن که درصد خیلی خیلی کمی حق زن رو ادا میکنند
  اموالی که بعد ازدواج بدست آوردین زحمات خودتون بوده؟!!
  شما با این طرز تفکر اصلا چرا ازدواج میکنید

 13. کریمی

  همه آقایون نوشتن قوانین ب نفع خانوماست درحالیکه همش ب ضرر خانوماست اونی که تو طلاق ضرر می‌کنه خانوما هستن که بعد از عمری زندگی و سازش و خدمت رسوندن و زحمت زیاد و تلف کردن عمر و جوونی دست خالی بدونه هیچ پشتوانه مالی .آخر سر باید برگردن خونه باباشون جدا از نگاه بدی ک جامعه داره .خدا از بعضی از مردا خدانشناس نگذره ک انقد اهل دوز و کلکن هزار مدل نقشه میکشن .حق و حقوق قانونی و شرعی زن رو ندن فک میکنن پول زور میخان بدن درحالیکه ک دینی ه ک ب گردنشونه .

 14. م الف

  اتفاقا همه قوانین به نفع مرد هست. زنی که شوهرش معتاد و رفیق باز هست و زن و بچه را شب تا صبح در خانه تنها میزاره و میره دنبال عیاشی.
  قانون چه حقی به اون زن میده؟ هیچی
  اکه زن هم بخواد طلاق بگیره هیچی بهش تعلق نمیگیره و هنوز دغدغه حضانت بچه ها را هم داره.

  1. گروه وکلای پارسای

   سلسلام
   خیر اینطور که نوشتید نیست و زن حقوقی دارد

 15. هادی امامی

  متاسفانه زنی که منزل رو ترک کرده بدونه عذر موجه و عدم تمکین اون در دادگاه ثابت شده فقط نفقه اون قطع میشه و ایشان می‌توانند همچنان به ترک منزل ادامه داده و مهریه خود را دریافت نمایند و هیچ قانونی نیست که ایشان را به منزل برگرداند متاسفم

 16. علی شمشیری

  کارو کاسبی برای زن ها راه انداختن

 17. اسدی

  با اینکه ازدواج پیوند مقدسی است ولی متاسفانه بعضی از مردا این موضوع را متوجه نمیشن و فکر می‌کنند تشکیل زندگی یعنی محل تاخت و تاز زورآزمایی خودو خانواده های آنها با این دختر از هیچ بی‌خبر است بعد که بحث حق قانونی در رابطه حقوقی پیش میاد جا خالی میدن فکر می‌کنند حقی از شون ضایع شده آقای محترم شما قانونا عرفا و شرعا وارد یه رابطه حقوقی شدید که بار مالی برای شما داره از طرفی برای خانم ها یه اسم زن مطلقه نه خانم مجرد توی این فرهنگ میمونه پس بهتر مردان این موضوع را متوجه بشن

 18. امیر قدسی

  ۱. هیچ عنوان از لحاظ منطقی، قابل قبول نیست که حضانت با مادر باشد و نفقه را پدری بدهد که خلق طفل به درخواست و میل مادر بوده ۲. مردی که تمام دارایی اش از جهان هستی ۲۰۰ میلیون می باشد و زن میتواند مهریه خود را با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد و املاک شهرستانها تمام و کمال بگیرد، ظلم مسلم به مرد است بخصوص اگر زن در طلاق مقصر بوده باشد.
  ( این ۲ مثال) گواه بر قوانین بی منطق و ظالمانه حقوق خانواده در ایران است…

 19. بابک صادقی

  شاید به قوت میتونم بگم برای مردی که اهل دوز و کلک و کتمان نیست ،تمام قوانین به نفع زن است…

 20. طبیعت

  قوانین طلاق در ایران (حمایت از زن ) عامل افزایش طلاق ،ازهم پاشیدن خانواده و…… شده است . از قدیم که رابطه مرد وزن بر اساس عرف و شرع بود در منطقه ما چیزی به نام طلاق نبود اما حالا با این قوانین …..

 21. پژمان سیاسی

  دادگاه قانون قاضی دفتردار منشی همه و همه دست به یکی کردن تا شیره جان و زحمات گذشته و حال و آینده مرد بدبخت رانابود کنند بدون اینکه به اعمال زن که نود و نه درصد مواقع علت اصلی از هم پاشیدگی خانواده رفتار آنها است توجه کنند خداوند هر کسی را که حقی را تا حق میکند نابود کنه

 22. بابک ارومیه

  فرهنگ داغون…. قانون داغون تر….
  خبری از اخلاقیلات و وجدان هم نیست…
  خدا به دادمون برسه تو این مملکت

 23. حسن بهمدی

  سلام ایا مرد میتواند یک یا دو دانگ منزل مسکونی را بابت مهریه به نام زنش کند؟ و ایا زن حق دارد قبول نکند و بگوید فقط باید مهریه بصورت پول نقد پرداخت شود؟

  1. گروه وکلای پارسای

   سلام
   آنچه به عنوان مهریه را سند ازدواج نوشته ملاک است مگر اینکه توافق دیگر کنید

 24. حمید

  قوانین طلاق در ایران بصورتی طراحی شده که مرد فقط محکومه که کلیه اموال خودشو دو دستی تقدیم کنه
  پس همون بهتر که وکالت طلاق بده که خودش از علافی توی دادگاه نجات پیدا کنه.

 25. محمد

  قوانین ازدواج در ایران بهیچ وجه منطقی نیست.بیشتر به ضرر مرد تمام میشه و اموال مرد بصورت کاملا غیر معقول به تاراج میره.

 26. محمدی

  قوانین ازدواج در ایران بهیچ وجه منطقی نیست.بیشتر به ضرر مرد تمام میشه و اموال مرد بصورت کاملا غیر معقول به تاراج میره.

 27. صمد

  قوانین مدنی در رابطه با طلاق باید مطابق قوانین بین المللی باشد ومتناسب با زمان تصمیم گیری شود

... ...