فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

راه های گرفتن طلاق، راه های طلاق برای زنان چیست؟

راه های گرفتن طلاق، راه های طلاق برای زنان چیست؟

  • ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۱۹ آبان ۱۳۹۷
  • 2 نظر
  • 25496 بازدید

با توجه به این که بیشتر وکلای گروه پارسای متخصص در دعاوی خانوادگی می باشند در مراجعات حضوری و تلفنی بسیار در مورد روند طلاق، راه های گرفتن طلاق سوال پرسیده می شود که امید داریم این متن مختصر بتواند جواب گوی سوالات هموطنان عزیز در مورد روش طلاق گرفتن باشد.

با در نظر گرفتن این که مخاطب این گونه سوال خانم ها می باشند باید گفت در قانون ما اختیار طلاق با شوهر است و اوست که حتی بی دلیل می تواند با پرداخت حقوق همسرش او را طلاق دهد اما درخواست طلاق زن در صورت مخالفت شوهر، پروسه طلاق طولانی دارد و نیازمند ارائه دلیل اصطلاحا محکمه پسند به دادگاه است. گذشته از طلاق توافقی که نیازمند رضایت و تمایل هر دوی زن و شوهر می باشد اگر زوج مخالف طلاق باشد و زن وکالت در طلاق نداشته باشد ناگزیر باید پس از دادن دادخواست طلاق – که حتما توصیه می شود با وکیل باشد – یکی از موارد ۱۲ گانه شروط ضمن عقد – در فرض امضاء از طرف زوج – و یا عسر و حرج خود را به دادگاه اثبات نماید.

بهتر است قبل از هر اقدامی و حتی قبل از مراجعه به وکیل و دادگاه از مشاوره صاحبان تجربه و ترجیحا مشاورین خانواده برای برطرف کردن مشکلات خود با همسر کمک بگیرید زیرا به کرات گفته شده است که طلاق اولین راه بر حل مشکلات زوجین نیست اما اگر چاره کار را در نهایت جدایی تشخیص دادید بدون این که به تنهایی دادخواستی به دادگاه تقدیم کنید در ابتدا از مشاوره وکیل خانواده بهره مند شوید. پرونده های طلاق از طرف زوجه به تعبیر ما بسیار فنی است و علاوه بر تجربه وکالت نیازمند آشنایی کامل با قوانین، رویه قضایی و نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه دارد.

جواب به این سوال طولانی و بسیار گسترده است اما اجمالا این که در قانون ایران طلاق به دست مرد است و مرد هر وقت که بخواهد با پرداخت حقوق مالی زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند ولی در خصوص زنان موضوع کاملا متفاوت است اگر طلاق زن توافقی نباشد و اگر زن حق طلاق (وکالت در طلاق) از شوهر نداشته باشد درخواست طلاق یکطرفه از جانب او از دو طریق کلی قابل پیگیری است،

۱-    در صورتی که زوج (مرد) شروط دوازده گانه چاپی سند ازدواج را امضاء کرده باشد و زوجه برای دادگاه اثبات نماید که یکی از شروط محقق شده است.

۲-    اثبات عسر و حرج

با عنایت به این که مشاوره حقوقی خانواده در گروه وکلای پارسای رایگان است و با توجه به مراجعات مکرر موکلین و مشاوره گیرندگان سئوالاتی از این دست که، راههای گرفتن طلاق چیست؟ اگر زن طلاق بخواهد برای طلاق زن از شوهر چه باید کرد؟ راه طلاق گرفتن چیست؟ روش طلاق گرفتن چگونه است؟ شرایط طلاق گرفتن زن چیست؟ و راهکارهای طلاق زن از شوهر کدام است؟ و … از ما بسیار پرسیده می شود. بهترین توصیه و جواب ما این است که برای طلاق زن به مشاوره اطلاعات ناقص و جسته و گریخته اطرافیان، دوستان و اقوام بسنده نکنیم. بهتر است برای مشاوره حضوری به نزد وکیل خانواده مجرب مراجعه کرد و با تعریف جزئیات مختلف زندگی – که ممکن است در نظر شما در طلاق تاثیری نداشته باشد – از او ارائه طریق بخواهید، شاید موقع دادن دادخواست طلاق نباشد شاید نیاز به دادن دادخواست دیگری در ابتدا باشد و …

مطمئنا وکیل خبره با پرسیدن سئوالات متعدد و پی بردن به زوایای آشکار و پنهان زندگی و روابط زوجین آنچه مناسب ارائه به دادگاه برای گرفتن طلاق باشد پیدا خواهد کرد و چه بسا که صادقانه موکل را با واقعیت رو به رو کند که درصد موفقیت کم است!

دعوای طلاق از جانب زوجه دارای جزئیات فراوان است و در هر پرونده شخصیت و شرایط زوجین برای به دست آوردن طلاق زن از شوهر بسیار تاثیرگذار است. نسخه ای در این مختصر و یا هر نوشته دیگر نمی توان برای همه پرونده های طلاق پیچیده موارد عسر و حرج با توجه به سن، تحصیلات، شخصیت و خانواده زوجه متفاوت باشد و بستگی به تشخیص قاضی رسیدگی کننده به پرونده دارد.

بعضی به سادگی تصور می کنند مثلا علی رغم مخالفت مرد (زوج) با گذشتن از حقوق مالی دادخواستشان حتما به نتیجه منجر خواهد شد اگر چه که گذشتن از تمام یا قسمتی از مهریه بی شک در تصمیم گیری قاضی در طلاق زن از شوهر موثر است ولی این همه راه نیست اما بدیهی است که اگر زوجه بخواهد طلاق را به دست آورد و عمده حقوق مالی او هم پا بر جا باشد نیاز به دادخواستی دقیقی و محاسبه شده است.

شهادت شهود، گزارش مددکاری، سوابق طرفین و … نقش بسزایی دارند. اثبات هر نوع اعتیادی از زوج مثل مواد مخدر، الکل، قمار، همچنین اثبات خیانت، ازدواج مجدد (دائم یا موقت)، ندادن نفقه، بیماری اعصاب و روان، بیماری جسمی حاد، نازایی (عقیم بودن)، سوء رفتار، سوء معاشرت، تهدید، توهین، پرخاشگری مستمر، هتک حرمت، رابطه زناشویی طولانی نداشتن، ارتباط کلامی طولانی نداشتن (قهر)، محکومیت های کیفری، ورشکستگی، ترک منزل، بیکاری تعمدی، مشار اخلاق،، رابطه زناشویی نامتعارف، بی احترامی های مکرر و … در این راه موثر است. طلاق، پرونده ای طولانی و فوق العاده فنی است.

موارد زیر،  زن می تواند از دادگاه درخواست طلاق کند:
– عدم پرداخت نفقه زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت شش ماه.
– بدرفتاری غیر قابل تحمل مرد با زن و فرزندان.
– بیماری خطرناک غیر قابل درمان مرد در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.
– دیوانه بودن مرد در زمانی که امکان فسخ نباشد.
– اشتغال مرد به کاری که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه می‌‌زند.
– محکومیت به حبس در حال اجرا از ۵ سال به بالا در شرایطی که مرد در زندان باشد.
– اعتیادی که به اساس زندگی خانوادگی ضرر بزند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد شود.
– ترک بدون علت خانواده یا غیبت یکسره به مدت ۶ ماه بدون دلیل موجه.
– محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب به جرمی، که اجرای مجازاتش آبرو و موقعیت زن را به خطر بیاندازد.
– بچه‌‌دار نشدن مرد پس از ۵ سال زندگی مشترک.
– مفقودالاثر شدن زوج به مدت طولانی به طوری که مدت ۶ ماه از زمان مراجعه زوجه به دادگاه گذشته باشد.

– ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسرش.

از وکلای خانواده گروه پارسای که از مجرب ترین و بهترین وکلای متخصص در امور خانواده می باشند و بیش از یک دهه تجربه مستمر در دعاوی خانوادگی دارند در این راه مشاوره بگیرید و با ما برنده شوید.

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

2 پاسخ به “راه های گرفتن طلاق، راه های طلاق برای زنان چیست؟”

  1. Amiri گفت:

    با سلام من مادر یک زندانی هستم که پسرم در زندان میباشد بابت ۴ سکه و پنج ماه یک سکه و من توان مالی ندارم پسرم هیچی نداره و اموالی که داشت رو زنش برده و دو بار تعدیل داده ام و سکه ها رو کم نکردن فقط پنج ماه رو به ده ماه افزایش داده اند و خودم هم تحت پوشش بهزیستی ام و مستاجر میباشم و یک دختر دارد پسرم که مادرش برده اش و هیچ گونه رضایتی به پرونده نمیدهد و یازده میلیون نقفه هم دارد و خودتون هم میدونید داخل زندان نمیتواند این پول رو پرداخت کند شما منو راهنمایی کنید لطفا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *