فقط تهران و کرج 021-44033677 021-44963487 026-34214440 026-34214441
قبول وکالت فقط برای تهران و کرج

مراحل طلاق توافقی در دادگاه از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق

مراحل طلاق توافقی در دادگاه از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق

 • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
 • 39 نظر
 • 133454 بازدید
توجه شود، از مورخ ۱۳۹۷/۹/۱ شرایط طلاق توافقی در تهران تغییر کرده است؛ برای اطلاع از آخرین تغییرات ( به روز رسانی در تاریخ جمعه ۲۲ ام فروردین ۱۳۹۹ ) در این مطلب با ما همراه باشید.

مراحل طلاق توافقی در تهران و کرج

 • بدون حضور زوجین
 • حدود ۱۰ روز کاری
 • حق الوکاله هر وکیل ۱ میلیون و پانصد هزار تومان با جمع هزینه ها برای ۲ نفر ۳ میلیون چهارصد هزار تومان
 • تضمینی

بر طبق مواد ۲۴ و ۲۵ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ حتی اگر زوجین توافق بر جدایی داشته باشند به ناچار می بایستی از دادگاه حکم بگیرند که در اصطلاح حقوقی به آن گواهی عدم امکان سازش می گویند.در ادامه به سوال مراحل طلاق توافقی چگونه است می پردازیم…

گام اول از مراحل طلاق توافقی در تهران

اول از همه تمایل نهایی زوجین به خاتمه دادن زندگی مشترک می باشد. در این راستا اگر اختلافی در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان باشد، یا یکی از زوجین ناراضی باشد امکان صدور رای توافقی وجود ندارد.

گام دوم

پس از توافق زن و شوهر، مراجعه آن ها یا وکلای ایشان به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است، دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات قضایی به صورت الکترونیکی ثبت می شود. (لیست دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تهران عدل ایران)

برای ثبت دادخواست، اصل عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه زوجین و ترجیحا کپی کارت ملی ایشان نیاز است. با پرداخت هزینه دادرسی و امضا الکترونیک زن و شوهر یا وکلای ایشان، دادخواست ثبت می شود. بعد از آن باید دو یا سه روز به جهت ارسال پیامک دادگاه منتظر ماند.
در صورت تمایل می توان به سایت عدل ایران قسمت پیگیری دادخواست مراجعه کرد. با درج کد رهگیری دادخواست به انضمام شماره ملی از شعبه رسیدگی کننده مطلع شد.

گام سوم

پس از ارسال پیامک این است که اگر وقت رسیدگی در پیامک مشخص نشده باشد زوجین یا وکلای آن ها می بایستی در اولین فرصت به شعبه مربوطه مراجعه کنند. با توجه به قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ داوری در طلاق حذف شده است و به جای آن مشاوره اجباری شده است. در این راستا دادگاه، زوجین را به واحد مشاوره که معمولا در همان مجتمع قضایی مستقر است، معرفی می کنند. توجه داشته باشید که پرداخت هزینه مشاوره به عهده زوجین است. (آنچه در اینجا ارائه می شود صرفا رویه قضایی طلاق توافقی در دادگاه های خانواده تهران است)

مشاور در واحد مشاوره دادگاه ضمن پرسش از دلایل طلاق، توافق های مالی و غیر مالی زوجین در مورد مهریه و نحوه پرداخت آن، اجرت المثل، نفقه، حضانت فرزندان و جهیزیه را مکتوب می کند که به امضای زوجین یا وکلای ایشان می رسد. پس از انجام مشاوره و اخذ توافق نامه، به شعبه مراجعه می شود. در این جا رویه دادگاه ها متفاوت است بعضی از شعب همان روز یا احیانا یکی دو روز بعد رای را صادر می کنند و بعضی از شعب هم جلسه دادگاه و رسیدگی تشکیل می دهند.

در این موارد قاضی شعبه تمایل دارد که شخصا با زوجین صحبت کند. معمولا وقت دادگاه برای طلاق توافقی نزدیک و سریع می باشد، بعضی از شعب نیز انجام مشاوره را موکول به بعد از جلسه رسیدگی می کنند. بعد از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) مرسوم است که زوجین ذیل رای می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را از خود ساقط می نمایند.

گام چهارم

پس از اخذ رای نوبت به ثبت طلاق و مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق است که در این مرحله هم مثل تمامی مراحل قبل زوجین یا هر کدام از آن ها می توانند وکیل اختیار کنند و خودشان حضور نیابند.
برای ثبت طلاق حضور زوجین یا وکلای آن ها الزامی است و زوجه می بایستی آزمایش عدم بارداری از یکی از آزمایشگاه ها اخذ نماید و به دفترخانه تحویل دهد. البته در بعضی از مجتمع های قضایی تهران آزمایشگاه تاسیس شده است و زوجه می بایستی به جهت آزمایش در آنجا همراه با یک قطعه عکس حاضر شود.

نکته: اگر زوجه دوشیزه (باکره) باشد رویه دادگاه های تهران بر این است که او را به جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کنند.

پس از امضا دفاتر مربوط به طلاق و اجرای صیغه طلاق، اصل عقدنامه به سردفتر تحویل داده می شود و ایشان با امضا و مهر شناسنامه ها، همان روز یا ظرف چند روز طلاق نامه تحویل زوجه می دهد.

مراحل طلاق توافقی در دادگاه به شرح زیر است

۱-  مراحل درخواست طلاق توافقی در دادگاه و مدت زمان انجام طلاق توافقی از ابتدا تا انتها توسط وکیل طلاق توافقی گروه وکلای پارسای در شهر تهران ۳ الی ۶ روز کاری  طول می کشد.

۲-  مراحل درخواست طلاق توافقی با وکیل از ثبت در دفتر الکترونیک قضایی تا صدور رای طلاق توافقی انجام می شود.

۳-  در خصوص مراحل طلاق توافقی با وکیل باید به این نکته توجه کرد که یک وکیل نمی تواند همزمان وکالت زن و شوهر را در پرونده طلاق توافقی قبول کند و چنین امری امکان پذیر نیست در این موارد دو وکیل از گروه وکلای پارسای،وکالت طلاق توافقی زوجین را بر عهده می گیرد.

۴-  انجام مراحل طلاق توافقی با وکیل اجباری نیست ولی پر واضح است که بودن وکیل مزایای فراوانی دارد. از جمله سرعت، جلوگیری در تنش و درگیری، عدم نیاز به مراجعه موکل که ممکن است مانع کار خود او باشد، کیفیت انجام کار با وکیل و حفظ حقوق موکل و…
فقط در طلاق با حق طلاق (وکالت در طلاق) داشتن وکیل دادگستری برای شوهر الزامیست

۵-  مراحل طلاق توافقی در دادگاه در محضر هم پس از صدور رای طلاق توافقی که به گواهی عدم امکان سازش معروف است.

۶-  پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست به دادگاه فرستاده می شود و پس از تعیین شعبه توسط معاون ارجاع مجتمع قضایی خانواده (دادگاه خانواده) از سوی دادگاه پیامکی حاوی شماره پرونده و شعبه ارسال می گردد. با توجه به این که معمولا پیامک دادگاه با تاخیر ارسال می شود بهتر است با کد رهگیری دادخواست ثبت شده به سایت عدل ایران قسمت پیگیری و دادخواست مراجعه کنید تا از شعبه دادخواست طلاق توافقی ارجاع شده مطلع گردید.

۷- از شرایط طلاق توافقی رضایت پدر زوجه نیست حتی اگر باکره باشد

مراحل طلاق توافقی در دادگاه

۸-  در مرحله بعد از درخواست طلاق توافقی با مراجعه زوجین یا وکلای آن ها به دادگاه، اگر زوجه دوشیزه باشد باید یک قطعه عکس همراه داشته باشد تا دادگاه او را به پزشکی قانونی به جهت معاینه بکارت معرفی کند. در شهر تهران مراجعه به پزشکی قانونی برای خانم هایی که اظهار می دارند که باکره می باشند الزامی است. البته راهکار قانونی برای مراجعه نکردن به پزشکی قانونی وجود دارد! با ما تماس بگیرید.

۹-  مرحله بعدی از مراحل طلاق توافقی در دادگاه، معرفی زوجین یا وکلای آن ها به واحد مشاوره است. واحد مشاوره در بعضی از شهر ها در بهزیستی یا مراکز مشاوره خارج از دادگاه است ولی در شهر تهران در هر مجتمع قضایی واحد مشاوره تاسیس شده است.

۱۰-  مرحله بعد، حضور نزد قاضی شعبه و امضاء صورتجلسه دادگاه است. پس از آن باید منتظر ماند تا رای تایپ شود و به امضاء قاضی شعبه برسد. مرسوم است که رای طلاق توافقی به صورت حضوری به زوجین یا وکلای ایشان در دادگاه ابلاغ می شود و در ذیل آن می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را ساقط می کنند.

۱۱-  با صدور گواهی عدم امکان سازش و قطعیت آن مرحله بعدی مراجعه به دفتر طلاق است همانطور که می دانید مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش سه ماه پس از تاریخ قطعیت است.

۱۲-  در تمام مراحل طلاق توافقی در دادگاه حضور زوجین یا وکلای آن ها الزامی است و در صورت پشیمانی یکی از آن ها تا قبل از صدور رای، پرونده بسته خواهد شد. بنابراین توافق زوجین از ابتدا تا انتها می بایستی حفظ شود.

۱۳-  اگر زنی دوشیزه یا یائسه نباشد برای ثبت طلاق نیاز به آزمایش عدم بارداری است که امکان اخذ آن از هر بیمارستان یا آزمایشگاهی (خصوصی یا دولتی) بلامانع است.باردار بودن مانع از ثبت طلاق نیست. البته باید توجه داشت که در بعضی از مجتمع های قضایی آزمایشگاه تاسیس شده است که زوجه بایستی از آنجا گواهی را اخذ نماید.

۱۴-  یکی از مراحل طلاق توافقی ثبت توافق های زن و شوهر در مورد مهریه، حضانت، نفقه، جهیزیه و اجرت المثل است. رویه به این صورت است که وکیل قبل از دادخواست و با مراجعه زوجین توافقات آن ها را صورتجلسه می کند و توافقنامه طلاق توافقی تنظیم می کند و به امضاء زوجین می رساند. بدیهی است که متن توافقنامه طلاق توافقی در رای دادگاه انعکاس پیدا می کند. در دادگاه نیز نزد مشاور و همچنین نزد قاضی توافقات زوجین صورتجلسه می شود.

۱۵- مدارک لازم برای طلاق توافقی

۱۶- هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

مشاوره حقوقی طلاق توافقی به صورت تلفنی برای تهران و کرج رایگان است.

 

برای اعطای وکالت دعاوی خانواده و ارث در تهران با ما تماس بگیرید (وکیل طلاق)

39 پاسخ به “مراحل طلاق توافقی در دادگاه از ثبت دادخواست تا ثبت طلاق”

 1. سیمین گفت:

  سلام
  شرایط طلاق توافقی در تهران با شهرستان ها فرق داره؟ ما ساکن مشهد هستیم. میتوانیم برای طلاق به تهران بیایم؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام خدمت شما
   ملاک صلاحیت دادگاه و شهر نشانی زوجه است که در دفتر خدمات الکترونیک اعلام می شود و شرایط طلاق توافقی در تهران با سایر شهر ها متفاوت است و فعلا رویه دادگاه های خانواده تهران از حیث مدت زمان و اجباری بودن مشاوره خارج از دادگاه با سایر شهر های ایران فرق دارد
   موفق باشید

 2. مهدی وارسته گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  اگر به صورت توافقی از همسرم جدا بشوم و او مهریه را ببخشد این امکان وجود دارد که بعد از طلاق بتواند دوباره ادعای مهر کند من نگران این موضوع هستم لطفا جواب بدید

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   با سلام و احترام
   طلاق توافقی در دادگاه ها به صورت طلاق خلع است. اگر زن یائسه باشد و یا باکره باشد امکان رجوع میسر نیست. در غیر اینصورت در سه ماه عده، زن با مراجعه به دفتر طلاق می تواند به آنچه از مهریه بذل کرده رجوع کند.

 3. مهدی وارسته گفت:

  ممنونم

 4. سحر گفت:

  سلام .. منو شوهرم طلاق توافقی انجام دادیم..امضا کردیم تو دادگا..رای عدم سازش صادر شد حالا باید بریم محضر که شوهرم نمیاد پشیمون شده..میگه طلاقت نمیدم..میگه تا ۳ ماه الافت میکنم بعد رای باطله…مگه همچین چیزی میشه؟آخه منو کتک میزد ازش شکایت کرده بودم…منم به شرط طلاق توافقی قبول کردم شکایتمو پس بگیرم ایشونم قبول کرد حالا که شکایتمو پس گرفتم و طلاق توافقی رای صادر شده جا زده میخاد زندگی کنه..میشه راهنماییم کنین چجوری بیارمش محضر

 5. آزاده گفت:

  با سلام
  در طلاق توافقی آیا قاضی طرفین (زوج و زوجه) را به داوری ارجاع می دهد؟

 6. نیکو گفت:

  سلام با تشکر از پاسخگویی آیا زوجه به استناد “عدم ارتباط زناشویی زوج به مدت نامتعارف ” میتواند طلاق بگیرد؟ قاضی قبول میکند ؟

  خصوصا که ممکن است زوجه به گناه بیفتد.

 7. سپهر گفت:

  سلام وخسته نباشید میخاستم بدونم ک از وقتی ک رای صادر میشود زوجین چقدر وقت دارند تا بروند دادگاه رای را بگررند

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   گرفتن رای دادگاه مدت ندارد چون در صورت مراجعه نکرد به شما ابلاغ می شود ولی برای اجرای صیغه طلاق ۳ ماه فرصت دارید.

 8. المیرا گفت:

  با سلام میخاستم بدونم بعداز گرفتن مهریه اگ‌طلاق بگیریم امکان داره شوهرم بگه طلاق نمیدم مهریشو دادم نمیخام طلاق بدم امکانش هست؟

 9. فاطمه گفت:

  اگه زوجه باکره باشه در پرونده قضایی بازهم ثبت میشود؟ یعنی بعدا میشه فهمید ایشون عقد کردند؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   سوابق ازدواج قبلی در ثبت احوال باقی می ماند اما چون زوجه باکره بوده در شناسنامه منعکس نمی شود

 10. امیر گفت:

  سلام
  من و‌همسرم مراحل مشاوره را گذراندیم طبق قانون جدید،و قرار است هشت اسفند نامه مربوطه را حهت وبت دادخواست در دفتر قضایی بگیریم، میخواستم بپرسم از هشتم اسفند به بعد تا صدور رای چند روز طول میکشد؟
  ممنون

 11. احمد گفت:

  سلام بنده به دادگاه مراجعه کردم و میخواستم داداخواست طلاق ثبت کنم گفتن باید بری دفتر قضایی رفتم اونجا اولش گفت باید دوتایی تو سامانه ثنا ثبت نام کنید ولی خانمم حاضر به این کار نمیشه مجددا خودم تو سامانه ثنا درخواستم رو ثبت کردم ولی برای ارجاع به دادگاه باید حتما در دفاتر خدمات قضایی انجام بشه مجددا به دفتر مراجعه کردم میگه باید برگ مشاوره بیاری من پیوست کنم و گرنه سیستم قبول نمیکنه حالا چه جوری باید نامه معرفی به مشاور بگیرم.
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

 12. امير امجد گفت:

  با سلام ، خانومم به شدت خواهان طلاقه و ميگه ديگه بُريدم و فرصت نميدم ، مهرمم ميبخشم (بعضي وقتا ميگه خيلي نامردي ، ماهي يكي بده) ، ميخواستم ببينم اين بذل مهر قابل برگشته يا خير؟ شنيدم مهريه هاي بالاي ١١٠ سكه ، ملاك محاسبه همون ١١٠ تاست ، درسته؟ آخرين نكته من اگر مصر وايسم كه زنمو دوست دارم و نميخام طلاقش بدم و هيچ مورد١٢ گانه حق طلاق هم شاملم نميشه ، تكليف چيه؟

 13. فاطمه گفت:

  سلام و خسته نباشید ببخشین منو همسرم درخواست طلاق توافقی دادیم و جلسات مشاوره هم تموم شد ۲۰ اسفند گواهی عدم سازشمون برا دادگاه ارسال میشه بعد مشاور حقوقی به من ک باکره هستم گفتن هر دکتر زنانو زایمانی بری برای گواهی درسته بعد میخواستم بدونم الان من برم پزشک زنان برای معاینه بکارت بعدا باز پزشکی قانونی هم باید برم یا یکیش کافیه در ضمن منو شوهرم گفتیم ک من باکره هستمو تا حالا باهم رابطه کامل نداشتیم عایا بازم باید برم پزشکی قانونی یا گواهی دکتر زنان هم مورد قبوله چون اگه از طرف دادگاه بفرستن منو پزشکی قانونی دیگه دکتر زنان نرم.ممنون

 14. فرزاد گفت:

  با سلام, من به همسرم وکالت طلاق دادم و ایشان هم خودشان رفتند و کارهای مربوطه را انجام دادند و از من طلاق گرقتند و دیگرباهم زندگی نمیکنیم
  البته برای من هیچ نامه یاحکمی از دادگاه نیامد. برای ثبت در شناسنامه من چکار باید بکنم؟

 15. سامان گفت:

  سلام.من میخوام‌ از همسرم جدا بشم ولی ۴ ماه بارداره.راهی هست که بشه توافقی جدا شد؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   طلاق در دوران حمل از نظر قانون بلااشکال است ولی توصیه می کنیم که با توجه به شرایط خاص دوره بارداری و صدمات جبران ناپذیر به حمل و با عنایت به اینکه معمولا اختلافاتی بین زوجین در این دوران و در دوران شیردهی کم و بیش وجود دارد،‌برای طلاق عجله نکنید.

 16. Mahshid گفت:

  سلام
  ببخشيد منو شوهرم همه كاراي طلاق توافقيمونو انجام داديم محضر هم رفتيم گفتن سه ماه ديگه براي ثبت طلاقتون بياين
  اگر يه نفرمون نياد ايا بازم طلاق ثبت ميشه؟؟؟؟

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام احتمالا منظورتان این است که گواهی عدم امکان سازش صادر شده و هنوز به دفترخانه نرفتید. گواهی مذکور ۳ ماه اعتبار دارد و اگر هرکدام از زوجین برا ثبت طلاق حاضر نشود امکان ثبت یکطرفه آن وجود ندارد

 17. یاسمن گفت:

  سلام وقت بخیر من و همسرم میخواییم توافقی جدا بشیم میشه وکالت بدیم به وکیل و کلا کارارو وکیل انجام بده خودمون نریم؟

 18. مصطفی گفت:

  سلام
  من و همسرم گواهی عدم سازش رو گرفتیم .ولی مدت عتبار گواهی که سه ماه است گذشته است.ولی مجددا میخوایم اقدام به جدایی کنیم .برای جدایی مراحل رو باید از اول دوباره طی کنیم؟

 19. مهدی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  در مورد آقایی که همسرش چهارماهه حامله بود و میخواست طلاق بگیره و شما توصیه به صبر کردید هم از شما ممنونم و هم عقیده هستم با شما بدلیل این که ترشحات هورمونی در این دوران زیاد و روحیات خانومها خیلی تغییر میکنه و از اینکه شما تمام مسائل رو از جنبه مادی و ریالی نمیبینید خوشحالم و نشان از ریشه انسانی و مهربانی شما داره
  عزیز و موفق باشید

 20. سعید گفت:

  با سلام.من و همسرم قصد طلاق توافقی داریم.۶ سال با هم زندگی کردیم.مهریه ایشون رقم بالایی هست که گفتن قصد گرفتنش رو ندارند.
  میخواستم بدونم در چه صورتی ایشون بعد از طلاق میتونن برای گرفتن مهریه اقدام کنن.مهریه عند الاصتطاعه هست.
  آ یا مدت زمان خواصی هم برای این کار هست,یا تا ابد این حق رو دارند.
  ممنون بابت راهنماییتون

  • گروه وکلای پارسای گفت:

   سلام
   در طلاق توافقی هر آنچه زوجین در خصوص مهریه توافق کنند از حیث بخشش ابراء یا گرفتن آن در دادنامه طلاق توافقی نوشته خواهد شد نکته اینحاست که اگر زوجه بذل کرده باشد و دوشیزه و یا یائسه نیز نباشد در ۳ ماه عده می تواند به آنچه بذل کرده رجوع کند

 21. Zohre گفت:

  سلام خسته نباشی من و شوهرم یه ماه توافقی اقدام کردیم برا طلاق، ولی دلیل اینکه من باید برم پزشک قانونی برا چیه ؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *